Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

Category: Softball playoff pairings

Softball: Tuesday's City playoff results and updated pairings

SOFTBALL

CITY

DIVISION I

First round, Tuesday

Wilmington Banning 8, Grant 3

Granada Hills Kennedy 10, Garfield 2

Birmingham 5, San Fernando 3 (8)

Narbonne 3, Lincoln 2

Carson 14, Los Angeles Marshall 1

Chatsworth 15, Los Angeles Hamilton 0

San Pedro 2, Granada Hills 1

El Camino Real 8, Palisades 0

 

Quarterfinals, Thursday, 3 p.m.

Continue reading »

Softball: Southern Section playoff pairings

SOFTBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Wild-card games, Tuesday, 3:15 p.m.

A--Arlington at Cypress

B--Upland at Canyon Springs

C--Eastvale Roosevelt at Rancho Verde

D--Santa Margarita at Valencia

E--Huntington Beach at La Palma Kennedy

F--Foothill at Oxnard Pacifica

 

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Rosary at #1 Esperanza

Edison at Valley View

Norco at Oxnard

Winner wild-card A at Los Osos

Los Alamitos at King

Saugus at Orange Lutheran

Winner wild-card B at Murrieta Valley

El Modena at #4 Garden Grove Pacifica

 

Winner wild-card C at #3 Marina

Etiwanda at Great Oak

Anaheim Canyon at Camarillo

Winner wild-card D at Yorba Linda

Winner wild-card E at Corona Santiago

Vista Murrieta at Riverside Poly

Rancho Cucamonga at West Ranch

Winner wild-card F at #2 Mater Dei

 

 

DIVISION 2

Continue reading »

Softball: City playoff pairings

SOFTBALL

CITY

DIVISION I

First round, Tuesday, 3 p.m.

#16 Grant at #1 Wilmington Banning

#9 Granada Hills Kennedy at #8 Garfield

#12 Birmingham at #5 San Fernando

#13 Narbonne at #4 Lincoln

#14 Los Angeles Marshall at #3 Carson

#11 Los Angeles Hamilton at #6 Chatsworth

#10 San Pedro at #7 Granada Hills

#15 Palisades at #2 El Camino Real

 

 

DIVISION II

Continue reading »

Softball: Southern Section championship scores and schedule

SOUTHERN SECTION SOFTBALL PLAYOFFS

Championships

Friday

Div. 4: Kaiser 1, Garden Grove 0 (11)

Div. 6: Citrus Valley 5, Kern Valley 2

Div. 7: Pomona Catholic 1, Bell-Jeff 0

 

Saturday at Barber Park (Irvine)

Div. 3: #1 Chino Hills vs. South Torrance, 10 a.m.

Div. 5: #2 Beaumont vs. #1 La Canada, 12:30 p.m.

Div. 2: Chino vs. Don Lugo, 3:30 p.m.

Div. 1: #1 Norco vs. Corona Santiago, 6 p.m.

Softball: Southern Section championship schedule

SOUTHERN SECTION SOFTBALL PLAYOFFS

Championships

Friday at Barber Park (Irvine)

Div. 7: #1 Pomona Catholic vs. #2 Bell-Jeff, 3 p.m.

Div. 6: Kern Valley vs. #1 Citrus Valley, 5:15 p.m.

Div. 4: Garden Grove vs. Kaiser, 7:30 p.m.

 

Saturday at Barber Park (Irvine)

Div. 3: #1 Chino Hills vs. South Torrance, 10 a.m.

Div. 5: #2 Beaumont vs. #1 La Canada, 12:30 p.m.

Div. 2: Chino vs. Don Lugo, 3:30 p.m.

Div. 1: #1 Norco vs. Corona Santiago, 6 p.m.

Softball: Tuesday's Southern Section semifinal schedule

SOUTHERN SECTION SOFTBALL PLAYOFFS

Semifinals, Tuesday, 3:15 p.m.

 

DIVISION 1

Vista Murrieta at #1 Norco

Corona Santiago at Edison

 

DIVISION 2

#4 Lakewood at Chino

Don Lugo at Valley View

 

DIVISION 3

Continue reading »

Softball: Thursday's City playoff scores

CITY SOFTBALL PLAYOFFS

INVITATIONAL

Semifinals, Thursday

Narbonne 3, Franklin 2 (9)

Maywood 15, Eagle Rock 8

 

Championship, Wednesday, 11:30 a.m. at UCLA.

#8 Narbonne vs. #11 Maywood

Softball: Southern Section playoff pairings (updated)

SOUTHERN SECTION SOFTBALL PLAYOFFS

DIVISION 1

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

#1 Norco vs. Foothill at Santiago Canyon College (Orange)

Esperanza at Vista Murrieta

Edison at #3 Orange Lutheran

#2 Garden Grove Pacifica at Corona Santiago

 

DIVISION 2

Continue reading »

Softball: Tuesday's City playoff scores and updated pairings

CITY SOFTBALL PLAYOFFS

CITY CHAMPIONSHIP

Semifinals, Tuesday

Carson 2, Granada Hills 1

El Camino Real 2, Wilmington Banning 0

 

Championship, May 30, 4:30 p.m. at UCLA

#1 Carson vs. #2 El Camino Real

 

 

INVITATIONAL

Continue reading »

Softball: Southern Section playoff pairings (updated)

SOUTHERN SECTION SOFTBALL PLAYOFFS

DIVISION 1

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

#1 Norco at Etiwanda, 3 p.m.

Saugus at Foothill

Mater Dei at Esperanza

#4 Los Alamitos at Vista Murrieta

#3 Orange Lutheran at Valencia

Edison at Anaheim Canyon

Corona Santiago at West Ranch

#2 Garden Grove Pacifica at Royal

 

 

DIVISION 2

Continue reading »
Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: