Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

Category: Girls' tennis playoff scores

Girls' tennis: Southern Section playoff results and updated pairings

GIRLS' TENNIS

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

First round, Wednesday

Campbell Hall 15, Redondo 3

Palm Desert 13, Orange Lutheran 5

Los Alamitos 13, Northwood 5

Westlake 18, Dos Pueblos 0

Harvard-Westlake 16, Viewpoint 2

Tesoro 14, JSerra 4

Corona del Mar 15, San Marcos 3

Peninsula 15, Calabasas 3

Irvine University 18, Flintridge Sacred Heart 0

San Clemente 14, Brentwood 4

Mira Costa 17, Palm Springs 1

Thousand Oaks 15, Edison 3

Santa Barbara 13, Palos Verdes 5

Santa Margarita 15, La Quinta 3

Newport Harbor 14, Louisville 4

Dana Hills 13, Woodbridge 5

 

Second round, Friday, 2 p.m. unless noted

Continue reading »

Girls' tennis: City playoff results and updated pairings

GIRLS' TENNIS

CITY

First round, Wednesday

Bell 4, Narbonne 3

Cleveland 7, Los Angeles CES 0 (forfeit)

Venice 5, El Camino Real 2

Carson 4, Los Angeles Marshall 3

 

Quarterfinals, Friday, 12:30 p.m.

#9 Bell at #1 Granada Hills

#5 Cleveland at #4 Van Nuys

#6 Venice at #3 North Hollywood

#10 Carson at #2 Palisades

 

INVITATIONAL

First round, Wednesday

Chatsworth 7, South Gate 0

Verdugo Hills 7, New Millennium 0

Downtown Magnets 5, Westchester 2

Los Angeles Wilson 7, Monroe 0

Wilmington Banning 4, Granada Hills Kennedy 3

Taft 5, South East 2

Franklin 4, San Fernando 3

Gardena 7, Los Angeles Hamilton 0

 

Quarterfinals, Friday, 12:30 p.m.

#9 Verdugo Hills at #1 Chatsworth

#5 Downtown Magnets at #4 Los Angeles Wilson

#11 Taft at #3 Wilmington Banning

#10 Franklin at #2 Gardena

 

Notes: Semifinals, Tuesday, 12:30 p.m. Invitational final, Nov. 8 at Balboa Sports Center (noon). City Championship, Nov. 9 at Cheviot Hills (noon).

Girls' tennis: Southern Section wild-card results and updated pairings

GIRLS' TENNIS

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Wild-card matches, Tuesday

Redondo 11, Simi Valley 7

Calabasas 16, Xavier Prep 2

Woodbridge 14, Newbury Park 4

 

First round, Wednesday, 2 p.m. unless noted

Redondo at #1 Campbell Hall

Orange Lutheran at Palm Desert

Northwood at Los Alamitos

Dos Pueblos at Westlake

Viewpoint vs. Harvard-Westlake at Los Angeles Valley College, 3 p.m.

JSerra at Tesoro

San Marcos at Corona del Mar

Calabasas at #4 Peninsula

 

Flintridge Sacred Heart at #3 Irvine University

San Clemente at Brentwood

Mira Costa at Palm Springs

Edison at Thousand Oaks

Palos Verdes at Santa Barbara

La Quinta at Santa Margarita

Louisville at Newport Harbor

Woodbridge at #2 Dana Hills

 

 

DIVISION 2

Continue reading »

Girls' tennis: Southern Section semifinal results and championship schedule

GIRLS' TENNIS

Semifinals, Thursday

DIVISION 1

Irvine University 11, Campbell Hall 7

Dana Hills 12, Peninsula 6

 

DIVISION 2

Santa Barbara 15, El Dorado 3

Newport Harbor 11, San Marino 7

 

DIVISION 3

Sage Hill 10, West Ranch 5

St. Margaret’s 13, Malibu 5

 

DIVISION 4

Buckley 13, Cajon 5

Cerritos 13, South Torrance 5

 

DIVISION 5

Carpinteria 10, Temescal Canyon 8

Hacienda Heights Wilson 12, Arlington 6

 

Championships, Monday at Claremont Club

Division 1: Irvine University vs. Dana Hills, 10 a.m.

Division 2: Santa Barbara vs. Newport Harbor, 10:30 a.m.

Division 3: Sage Hill vs. St. Margaret’s, 11:30 a.m.

Division 4: Buckley vs. Cerritos, 1 p.m.

Division 5: Carpinteria vs. Hacienda Heights Wilson, 1:30 p.m.

Girls' tennis: Southern Section quarterfinal results and semifinal schedule

GIRLS' TENNIS

DIVISION 1

Quarterfinals, Tuesday

Campbell Hall 15, San Clemente 3

Irvine University 11, Thousand Oaks 7

Dana Hills 12, Palm Desert 6

Peninsula 16, Harvard-Westlake 2

 

DIVISION 2

Quarterfinals, Tuesday

Santa Barbara 14, Los Alamitos 4

El Dorado 12, Diamond Bar 6

Newport Harbor 14, Arcadia 4

San Marino 11, Santa Monica 5

 

DIVISION 3

Continue reading »

Southern Section playoff pairings for volleyball, water polo, tennis

Southern Section playoff action is underway in fall sports. Scores and updated brackets can be found at the links below:

Girls' Volleyball

Boys' Water Polo

Girls' Tennis

 

Girls' tennis: City playoff results and pairings

CITY GIRLS TENNIS

City Championship

First round, Wednesday

Chatsworth 7, Carson 0

Taft 5, North Hollywood 2

Cleveland 4, Los Angeles Marshall 3

Narbonne 4, Los Angeles CES 3

 

Quarterfinals, Friday, 1 p.m.

#9 Chatsworth at #1 Granada Hills

#12 Taft at #4 Van Nuys

#6 Cleveland at #3 Eagle Rock

#10 Narbonne at #2 Palisades

 

 

Invitational

First round, Wednesday

El Camino Real 7, Contreras 0

Verdugo Hills 8, Los Angeles Wilson 1

Venice 4, Dorsey 3

Los Angeles Hamilton 5, Reseda 2

Wilmington Banning 4, Birmingham 3

Westchester 5, Huntington Park 2

Gardena 4, Franklin 3

Bell 7, Los Angeles University 0

 

Quarterfinals, Friday, 1 p.m.

#8 Verdugo Hills at #1 El Camino Real

#5 Los Angeles Hamilton  at #4 Venice

#6 Wilmington Banning at #3 Westchester

#7 Gardena at #2 Bell

 

 

Notes: Semifinals, Tuesday. Championships, Nov.3 (Invitational) and Nov. 4 (City), noon at Balboa Sports Center (Encino)

 

 

Girls' tennis: Monday's Southern Section championship results

GIRLS' TENNIS

SOUTHERN SECTION

Championships, Monday at Claremont Club

Division 1: Campbell Hall 10, Dana Hills 8

Division 2: Palm Desert 13, Chadwick 5

Division 3: San Marino 12, San Luis Obispo 6

Division 4: St. Margaret's 12, Rio Mesa 6

Division 5: Viewpoint 10, Buckley 8

 

 

Girls' tennis: Thursday's Southern Section playoff results and championship schedule

SOUTHERN SECTION

Semifinals, Thursday

Division 1

Dana Hills 11, Corona del Mar 7

Campbell Hall 11, Palos Verdes 7

Division 2

Palm Desert 14, Murrieta Valley 4

Chadwick 10, Santa Barbara 8

Division 3

San Marino 12, Lakewood 6

San Luis Obispo 12, South Pasadena 6

Division 4

St. Margaret's 12, Rowland 6

Rio Mesa 11, Sage Hill 7

Division 5

Buckley 9, Arlington 9 (Buckley wins on games, 80-73)

Viewpoint 11, Linfield Christian 7

Championships, Monday at Claremont Club

Division 3: San Marino vs. San Luis Obispo, 10 a.m.

Division 1: Dana Hills vs. Campbell Hall, 10:30 a.m.

Division 2: Palm Desert vs. Chadwick, 11:30 a.m.

Division 5: Buckley vs. Viewpoint, 1 p.m.

Division 4: St. Margaret's vs. Rio Mesa, 1:30 p.m.

Girls' tennis: Tuesday's Southern Section playoff results

SOUTHERN SECTION

Quarterfinals, Tuesday

 

Division 1

Dana Hills 15, Mira Costa 3

Corona del Mar 15, CAMS 3

Palos Verdes 13, Irvine University 5

Campbell Hall 14, Harvard-Westlake 4

 

Division 2

Palm Desert 16, Arcadia 2

Murrieta Valley 10, El Modena 8

Santa Barbara 12, Esperanza 6

Chadwick 13, Los Alamitos 5

 

Division 3

San Marino 14, King 4

Lakewood 9, Placentia Valencia 9 (Lakewood wins on games, 70-61)

South Pasadena 9, Garden Grove Pacifica 9 (match tied on games 64-64; South Pasadena wins on super-tiebreaker, 10-8)

San Luis Obispo 9, Valencia 9 (San Luis Obispo wins on games, 81-76)

 

Division 4

St. Margaret's 14, Santa Ynez 4

Rowland 9, Cerritos 9 (Rowland wins on games, 81-80)

Rio Mesa 15, Santa Maria St. Joseph 3

Sage Hill 15, North Torrance 3

 

Division 5

Arlington 13, Crossroads 5

Buckley 13, San Jacinto 5

Linfield Christian 14, Westminster 4

Viewpoint 15, Aquinas 3

Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: