Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

Category: Boys' water polo playoff scores

Boys' water polo: Saturday's Southern Section playoff results

DIVISION 2

Quarterfinals, Saturday

Mater Dei 19, Dana Hills 8

Villa Park 10, Corona Santiago 9

Servite 8, Long Beach Wilson 7

JSerra 10, El Modena 6

 

DIVISION 4

Continue reading »

Boys' water polo: Friday's Southern Section playoff results

BOYS' WATER POLO

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Quarterfinals, Friday

Loyola 12, Los Alamitos 7

El Toro 16, Dos Pueblos 7

Corona del Mar 15, Ventura 14

Newport Harbor 10, Harvard-Westlake 5

 

 

DIVISION 3

Quarterfinals, Friday

Murrieta Valley 18, Sage Hill 4

Damien 15, Redlands 7

Laguna Beach 14, Great Oak 5

Montebello 17, Ayala 4

 

 

DIVISION 5

Quarterfinals, Friday

La Serna 13, Charter Oak 4

Los Osos 12, Santa Monica 7

Troy 5, Bonita 4

El Segundo 9, Palm Springs 8

 

 

Boys' water polo: City championship results

BOYS' WATER POLO

CITY

Championship, Friday

Birmingham 9, Cleveland 5

 

Third place, Friday

Verdugo Hills 13, Venice 11

 

 

 

Boys' water polo: Thursday's Southern Section playoff results

SOUTHERN SECTION

DIVISION 2

Second round, Thursday

Mater Dei 13. Riverside Poly 6

Dana Hills 10, Norco 9

Villa Park 13, Aliso Niguel 4

Corona Santiago 12, La Canada 11

Long Beach Wilson 13, King 6

Servite 5, San Clemente 4

El Modena 12, South Pasadena 11

JSerra 16, Millikan 4

 

DIVISION 4

Continue reading »

Boys' water polo: Wednesday's Southern Section playoff results

DIVISION 1
First round, Wednesday
Loyola 22, Buena 3
Los Alamitos 10, Irvine 8
Dos Pueblos 15, Sherman Oaks Notre Dame 6
El Toro 20, Irvine University 5
Corona Del Mar 12, Esperanza 7
Ventura 11, Northwood 10
Harvard-Westlake 11, Santa Barbara 4
Newport Harbor 16, Huntington Beach 3

DIVISION 3
First round, Wednesday
Murrieta Valley 19, Yucaipa 2
Sage Hill 11, Schurr 7
Redlands 9, Vista Murrieta 8
Damien 24, Bell Gardens 2
Laguna Beach 25, Chino 8
Great Oak 15, Redlands East Valley 12
Ayala 9, Temescal Canyon 4
Montebello 18, Estancia 4

DIVISION 5
Second round, Wednesday
La Serna 13, Beverly Hills 4
Charter Oak 5, Sunny Hills 3
Los Osos 13, Palm Desert 7
Santa Monica 14, Ramona 7
Bonita 12, Arlington 5
Troy 10, Culver City 8
Palm Springs 11, Upland 7
El Segundo 11, Fullerton 5

Boys' water polo: Tuesday's Southern Section playoff results

 

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Wild-card games, Tuesday

Buena 10, Fountain Valley 7

Huntington Beach 13, Beckman 7

 

DIVISION 2

First round, Tuesday

Continue reading »

Boys' water polo: City playoff results and schedule

FOOTBALL CONSOLATION PLAY

BOYS' WATER POLO

CITY

Semifinals, Monday

Birmingham 19, Verdugo Hills 7

Cleveland 19, Venice 3

 

Championship, Friday at Argue Swim Stadium

#1 Birmingham vs. #3 Cleveland, 6 p.m.

 

Third place, Friday at Argue Swim Stadium

#4 Verdugo Hills vs. #7 Venice, 4 p.m.

Boys' water polo: City playoff results and schedule

BOYS' WATER POLO

CITY

First round, Monday

Birmingham 25, Los Angeles CES 0

Granada Hills 15, South Gate 7

Wilmington Banning 12, Van Nuys 7

Verdugo Hills 24, West Adams 9

Cleveland 23, Huntington Park 2

Eagle Rock 18, Manual Arts 5

Venice 8, El Camino Real 7

Los Angeles 20, Los Angeles Roosevelt 4

Continue reading »

Saturday CIF-SS boys water polo championship results

CIF-SS BOYS WATER POLO
Championships, Saturday
DIVISION I: Foothill 8, El Toro 6
DIVISION II: Mater Dei 8, Servite 6
DIVISION III: Montebello 7, Murrieta Valley 6
DIVISION IV: Cerritos 13, Malibu 6
DIVISION V: Los Osos 9, Troy 7
DIVISION VI: Crescenta Valley 10, Rio Mesa 9
DIVISION VII: Katella 7, Placentia Valencia 1

Wednesday's CIF-SS boys water polo playoff scores

DIVISION I
Semifinals, Wednesday
Foothill 9, Santa Barbara 6
El Toro 11, Los Alamitos 4

DIVISION II
Semifinals, Wednesday
Mater Dei 10, Riverside Poly 4
Servite 9, JSerra 7

DIVISION III
Semifinals, Wednesday
Montebello 10, Laguna Beach 6
Murrieta Valley 10, Damien 9

DIVISION IV
Semifinals, Wednesday
Cerritos 12, Arroyo Grande 10
Malibu 5, Mira Costa 4

DIVISION V
Semifinals, Wednesday
Los Osos 9, Santa Monica 6
Troy 10, Palm Desert 5

DIVISION VI
Semifinals, Wednesday
Rio Mesa 8, Walnut 7
Crescenta Valley 9, Pasadena Poly 6

DIVISION VII
Semifinals, Wednesday
Katella 8, Perris 3
Placentia Valencia 8, Hemet 7


Championships, Saturday at Heritage Park (Irvine)
DIVISION VII: Katella vs. Placentia Valencia, 9:30 a.m.
DIVISION VI: Rio Mesa vs. Crescenta Valley, 10:45 a.m.
DIVISION V: Los Osos vs. Troy, noon
DIVISION IV: Cerritos vs. Malibu, 2:30 p.m.
DIVISION II: Mater Dei vs. Servite, 3:45 p.m.
DIVISION III: Montebello vs. Murrieta Valley, 6:30 p.m.
DIVISION I: Foothill vs. El Toro, 8 p.m.

Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: