Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

Category: Basketball scores

Basketball: City championship scores

BASKETBALL

CITY CHAMPIONSHIPS

Saturday

Boys' Division I: Westchester 65, El Camino Real 59

Boys' Division III: Los Angeles Hamilton 53, Sun Valley Poly 51

Boys' Division IV/V: View Park 73, Los Angeles CES 62

Girls' Division I: Narbonne 65, Fairfax 60

Girls' Division III: Reseda 69, Eagle Rock 65

Girls' Division IV/V: View Park 56, Animo South Los Angeles 39

Basketball: Southern Section championship scores

BASKETBALL

SOUTHERN SECTION CHAMPIONSHIPS

Saturday

Boys' Division 1AA: Etiwanda 54, Mater Dei 51

Boys' Division 1A: Santa Monica 66, El Toro 56

Boys' Division 2AA: Riverside North 59, Villa Park 58

Boys' Division 2A: Redondo 68, Westlake 63

Boys' Division 3A: St. John Bosco 80, Chaminade 56

Boys' Division 4AA: Serra 70, La Verne Lutheran 52

Boys' Division 4A: Pacific Hills 74, Brentwood 65

Boys' Division 5AA: Buckley 54, Mission Prep 46

Boys' Division 6: Rio Hondo Prep 47, Trinity Classical Academy 40

Girls' Division 4A: St. Monica 46, St. Paul 45

Girls' Division 5AA: Sierra Canyon 72, Village Christian 26

Girls' Division 6: Providence Hall 49, Rio Hondo Prep 46

Basketball: Southern Section championship scores

BASKETBALL

SOUTHERN SECTION CHAMPIONSHIPS

Friday

Girls' Division 1AA: Corona Santiago 70, Etiwanda 65

Girls' Division 1A: Canyon Springs 48, Bishop Amat 46

Girls' Division 2AA: Lynwood 61, Riverside North 51

Girls' Division 2A: Murrieta Valley 49, Culver City 37

 

Basketball: City championship scores

BASKETBALL

CITY CHAMPIONSHIPS

Friday

Boys' Division II: Gardena 55, Granada Hills Kennedy 47

Girls' Division II: Granada Hills 51, Westchester 43 (OT)

Basketball: Thursday's Southern Section scores

BASKETBALL

SOUTHERN SECTION CHAMPIONSHIPS

Thursday

Boys' Division 3AAA: Tustin 49, Royal 32

Boys' Division 3AA: Damien 54, Santa Margarita 40

Boys' Division 5A: Rolling Hills Prep 50, Shalhevet 36

Girls' Division 3AA: Alemany 67, Calabasas 39

 

Basketball: City play-in results

CITY

BOYS' STATE QUALIFYING GAMES

Thursday at Roybal

Division I: Taft 67, Narbonne 60

Division II: Sylmar 67, Bell 54

 

GIRLS' STATE QUALIFYING GAMES

Thursday at Bernstein

Division I: Palisades 50, Carson 46

Division II: Monroe 61, Garfield 51

 

Note: Division II winners qualify for state playoffs. Division I winners will qualify only if a City team is selected for the Open Division.

Basketball: Wednesday's Southern Section scores

GIRLS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1AA

Semifinal, Wednesday

Etiwanda 73, Mater Dei 72 (OT)

 

 

DIVISION 2AA

Semifinal, Wednesday

Riverside North 68, Keppel 59

 

 

 

 

BASKETBALL

SOUTHERN SECTION CHAMPIONSHIPS

Continue reading »

Girls' basketball: Southern Section playoff scores

GIRLS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1AA

Semifinal, Tuesday

Corona Santiago 53, Troy 41

 

DIVISION 1A

Semifinals, Tuesday

Bishop Amat 51, Ventura 48

Canyon Springs 78, Vista Murrieta 69

 

 

DIVISION 2AA

Semifinal, Tuesday

Lynwood 60, Bonita 47

 


DIVISION 2A

Semifinals, Tuesday

Culver City 42, Orange Lutheran 40

Murrieta Valley 60, Redondo 56 (OT)

Boys' basketball: Southern Section playoff scores

BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1AA

Semifinals, Tuesday

Mater Dei 65, Inglewood 48

Etiwanda 59, Long Beach Poly 55 (OT)

 

 

DIVISION 1A

Semifinals, Tuesday

El Toro 68, Crescenta Valley 38

Santa Monica 60, Dana Hills 41

 

 

DIVISION 2AA

Semifinals, Tuesday

Riverside North 80, Mira Costa 55

Villa Park 51, Thousand Oaks 48

 

 

DIVISION 2A

Semifinals, Tuesday

Westlake 60, Tesoro 51

Redondo 55, Arroyo Grande 41

Basketball: City state qualifying games

CITY STATE QUALIFYING GAMES

Boys' Division I

Tuesday

Narbonne 74, Fairfax 71

Taft 84, Los Angeles University 77 (OT)

 

Girls' Division I

Tuesday

Palisades 46, Taft 32

Carson 54. Huntington Park 41

 

Thursday at Roybal

Boys' Division II: #2 Sylmar vs. #4 Bell, 5:30 p.m.

Boys' Division I: #10 Narbonne vs. #8 Taft, 7 p.m.

 

Thursday at Bernstein

Girls' Division II: #2 Monroe vs. #5 Garfield, 5:30 p.m.

Girls' Division I: #2 Carson vs. #6 Palisades, 7 p.m.

 

Note: Division II winners qualify for state playoffs. Division I winners qualify only if a City team is selected for the Open Division.

Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: