Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' tennis: Southern Section playoff scores and updated pairings

BOYS TENNIS

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Second round, Friday unless noted

Irvine University 13, San Clemente 5 (Thursday)

Fountain Valley 10, Calabasas 8

Santa Barbara 10, Viewpoint 8

Palos Verdes 14, Orange Lutheran 4

Harvard-Westlake 13, Westlake 5

Los Alamitos 11, Northwood 7

Mira Costa 12, Marina 6

Corona del Mar 13, Loyola 5

 

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

#1 Irvine University at Fountain Valley

#4 Palos Verdes at Santa Barbara

#3 Harvard-Westlake at Los Alamitos

#2 Corona del Mar at Mira Costa

 

 

DIVISION 2

Second round, Friday

San Marino 18, Hart 0

Esperanza 10, St. Margaret's 8

Santa Monica 12, Rowland 6

Foothill 12, Claremont 6

Beverly Hills 15, Diamond Bar 3

Valencia 12, Temple City 6

La Canada 11, Crean Lutheran 7

Palm Desert 17, Chadwick 1

 

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

Esperanza at #1 San Marino

Foothill at Santa Monica

#3 Beverly Hills at Valencia

La Canada at #2 Palm Desert

 

 

DIVISION 3

Second round, Friday

San Luis Obispo 10, Placentia Valencia 8

Aliso Niguel 10, South Torrance 8

Long Beach Wilson 11, Malibu 7

Vista Murrieta 11, Cerritos 7

Temecula Valley 13, Long Beach Poly 5

Oaks Christian 15, Yorba Linda 3

Arroyo Grande 11, Great Oak 7

Cypress 11, Etiwanda 7

 

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

Aliso Niguel at San Luis Obispo

#4 Vista Murrieta at Long Beach Wilson

#3 Temecula Valley at Oaks Christian

#2 Cypress at Arroyo Grande

 

 

DIVISION 4

Second round, Friday

Riverside North 14, Schurr 4

Santa Ynez 12, Laguna Blanca 6

Redlands 12, King 6

Laguna Beach 10, Westminster La Quinta 8

Garden Grove 13, Keppel 5

Corona Santiago 14, Linfield Christian 4

Cate 15, Segerstrom 3

Hacienda Heights Wilson 11, Granite Hills 7

 

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

#1 Riverside North at Santa Ynez

Redlands at #4 Laguna Beach

#3 Garden Grove at Corona Santiago

Cate at #2 Hacienda Heights Wilson

 

 

DIVISION 5

Second round, Friday

La Serna 13, El Monte 5

San Gorgonio 10, Don Lugo 8

El Rancho 15, Colony 3

Village Christian 9, Rim of the World 9 (Village Christian wins on games, 74-72)

Maranatha 11, San Bernardino 7

Citrus Valley 11, Chino 7

Jurupa Valley 10, Rosemead 8

Santa Fe 13, Oak Hills 5

 

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

#1 La Serna at San Gorgonio

Village Christian at El Rancho

#3 Maranatha at Citrus Valley

Jurupa Valley at #2 Santa Fe

 

Notes: Semifinals, Wednesday; championships, May 17 at Claremont Club.

 
Comments () | Archives (0)

The comments to this entry are closed.


Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: