Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Baseball: Tuesday's Southern Section playoff scores and updated pairings

May 14, 2013 |  8:31 pm
BASEBALL           

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Wild-card games, Tuesday

Huntington Beach 2, King 1

El Modena 3, Simi Valley 1

Sherman Oaks Notre Dame 6, Riverside North 1

Thousand Oaks 3, Servite 2

Valencia 11, Westlake 2

Santa Margarita 5, Mission Viejo 4

Alemany 11, Canyon Springs 10

Long Beach Wilson 4, Brea Olinda 2

 

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Huntington Beach at #1 Mater Dei

Capistrano Valley at Riverside Poly

Canyon Country Canyon at Loyola

El Modena at Lakewood

Sherman Oaks Notre Dame at Agoura

Millikan at Trabuco Hills

Norco at Marina

Thousand Oaks at #4 Anaheim Canyon

 

Valencia at #3 Harvard-Westlake

Long Beach Poly at El Dorado

Santa Margarita at Corona Santiago

Alemany at Fountain Valley

Chaminade at Orange Lutheran

Los Alamitos at West Ranch

Arlington at Moorpark

Long Beach Wilson at #2 El Toro

 

 

DIVISION 2

Wild-card games, Tuesday

Arcadia 6, Pioneer Valley 5

Beckman 2, Yorba Linda 0

Rio Mesa 2, Buena 1

Righetti 3, Chino Hills 0

Yucaipa 2, Great Oak 0

Laguna Hills 5, Glendora 2

Irvine 8, Bellflower 0

Burbank Burroughs 7, San Luis Obispo 3

San Juan Hills 3, Garden Grove Pacifica 2

Damien 9, Oxnard Pacifica 2

Santa Barbara 5, Pasadena 1

Claremont 5, Upland 4

Burbank 7, Cajon 4

Norwalk 5, La Palma Kennedy 4

 

First round, Friday, 3:15 p.m.

Arcadia at #1 Redlands East Valley

Beckman at Vista Murrieta

Rio Mesa at South Hills

Mayfair at San Clemente

Righetti at Oxnard

Yucaipa at Crescenta Valley

Laguna Hills at Dos Pueblos

Irvine at #4 Cypress

 

Burbank Burroughs at #3 Los Osos

San Juan Hills at Northwood

Damien at La Mirada

Santa Barbara at Redlands

Claremont at Aliso Niguel

Camarillo at Placentia Valencia

Burbank at Arroyo Grande

Norwalk at #2 Temecula Valley

 

 

DIVISION 3

Wild-card games, Tuesday

Cathedral 4, Xavier Prep 0

Peninsula 11, Lancaster 4

Temescal Canyon 16, Hawthorne 1

Downey 7, Rialto 0

Highland 6, Beverly Hills 5

St. Paul 14, Rancho Alamitos 0

Segerstrom 5, Redondo 3

Cathedral City 5, Warren 0

West Covina 7, Palm Springs 5

 

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Cathedral at #1 Bonita

Culver City at Elsinore

Westminster at Paramount

Peninsula at Carter

Temescal Canyon at Quartz Hill

Los Altos at Mira Costa

Garden Grove Santiago at Bishop Amat

Downey at #4 Palm Desert

 

Highland at #3 Gahr

San Gorgonio at La Quinta

West Torrance at Diamond Bar

St. Paul at Loara

Segerstrom at Paloma Valley

Cathedral City at Garden Grove

Knight at Santa Monica

West Covina at #2 Serra

 

 

DIVISION 4

Wild-card games, Tuesday

San Marino 2, Fullerton 0

Fontana 7, Garey 4

Estancia 7, Montebello 1

Northview 12, Ridgecrest Burroughs 3

Bell Gardens 5, Summit 1

California 6, Barstow 1

Torrance 3, St. Bonaventure 2

Victor Valley 7, Montclair 3

La Habra 9, North Torrance 2

El Rancho 6, Anaheim 2

Bishop Diego 3, Godinez 2

El Segundo 7, Chaffey 2

Nogales 8, Norte Vista 3

 

First round, Friday, 3:15 p.m.

San Marino at #1 Oaks Christian

Fontana at Savanna

Estancia at South Torrance

Northview at Ramona

Bell Gardens at Sonora

California at La Canada

Santa Ana Calvary Chapel at Chino

Torrance at #4 San Dimas

 

Victor Valley at #3 Laguna Beach

La Sierra at Monrovia

La Habra at La Serna

Century at Baldwin Park

El Rancho at Don Lugo

Bishop Diego at Alhambra

El Segundo at Granite Hills

Nogales at #2 Kaiser

 

 

DIVISION 5

Wild-card games, Tuesday

Village Christian 16, Riverside Notre Dame 4

Lompoc 13, Cantwell-Sacred Heart 3

Beaumont 11, Arrowhead Christian 0

Apple Valley 11, San Jacinto 2

Cerritos Valley Christian 9, Gladstone 2

Lompoc Cabrillo 6, Campbell Hall 5

Desert Hot Springs 7, Western Christian 4

 

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Village Christian at #1 Paraclete

El Monte at La Puente

Hesperia at Woodcrest Christian

Lompoc at Tahquitz

Calvary Murrieta at Shadow Hills

St. Bernard at Santa Ynez

Duarte at Maranatha

Beaumont at #4 Citrus Valley

 

Apple Valley at #3 Ontario Christian

Brentwood at Arroyo

Jurupa Hills at Big Bear

Cerritos Valley Christian at Templeton

Lompoc Cabrillo at Mary Star

Whittier Christian at Hemet

Mountain View at Sierra Vista

Desert Hot Springs at #2 Oak Hills

 

 

DIVISION 6

Wild-card games, Tuesday

Southlands Christian 15, La Sierra Academy 1

Rosamond 10, Vasquez 3

Mesa Grande Academy 12, Boron 3

Kern Valley 17, Mojave 1`

Santa Paula 10, Pasadena Marshall 0

Joshua Springs 17, California Lutheran 10

St. Genevieve 5, Sage Hill 1

Downey Calvary Chapel 8, Pacifica Christian 4

Bishop 24, Lone Pine 4

 

First round, Friday, 3:15 p.m.

Southlands Christian at #1 Bermuda Dunes Desert Christian

Rosamond at Buckley

St. Anthony at Carpinteria

Webb at Windward

Mesa Grande Academy at Crean Lutheran

Tarbut V'Torah at Excelsior

Kern Valley at Upland Christian

Santa Paula at #4 Flintridge Prep

 

Joshua Springs at #3 Capistrano Valley Christian

New Community Jewish at Sierra Canyon

Academy for Academic Excellence at Frazier Mountain

St. Genevieve at Lancaster Desert Christian

Bloomington Christian at Pasadena Poly

Anza Hamilton at St. Margaret's

Downey Calvary Chapel at Salesian

Bishop at #2 Malibu

 

 

DIVISION 7

Wild-card games, Tuesday

Environmental Charter 14, Valley Torah 8

California Military 21, Moreno Valley Calvary Chapel 0

Faith Baptist 12, Einstein 0

Pilgrim 7, Riverside Bethel Christian 1

New Roads 21, Coastal Christian 5

Academy for Career Exploration 26, Trona 1

 

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Environmental Charter at #1 Nuview Bridge

Marywood-Palm Valley at St. Monica Academy

Trinity Classical Academy at Coast Union

University Prep at Sylmar Concordia

California Military at Firebaugh

St. Michael's Prep at Shalhevet

Vistamar at Lee Vining

Faith Baptist at #4 Cate

 

Pilgrim at #3 Riverside Prep

Immanuel Christian at Rolling Hills Prep

Southwestern Academy at Avalon

Santa Maria Valley Christian at Dunn

Riverside Christian at Animo Leadership

Delphi Academy at Santa Clarita Christian

New Roads at Pacific Lutheran

Academy for Career Exploration at #2 Temecula Prep

 

Notes: Second round, May 21; quarterfinals, May 24; semifinals, May 28 (Division 1 at Blair Field, Long Beach). Championships, May 31 at Dodger Stadium (Div. 3 at 2 p.m., Div. 2 at 5 p.m., Div. 1 at 8 p.m.) and June 1 at Riverside Sports Complex (Div. 7 at 10 a.m., Div. 5 at 1 p.m., Div. 6 at 4 p.m., Div. 4 at 7:30 p.m.)

Comments 

Advertisement










Video