Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Baseball: Southern Section updated playoff pairings

May 21, 2013 |  8:00 am
BASEBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

Riverside Poly at Huntington Beach

Loyola at Lakewood

Trabuco Hills at Agoura

Marina at Thousand Oaks

#3 Harvard-Westlake at El Dorado

Fountain Valley at Santa Margarita

Chaminade at Los Alamitos

Moorpark at #2 El Toro

 

 

DIVISION 2

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

Vista Murrieta at #1 Redlands East Valley

South Hills at San Clemente

Oxnard at Yucaipa

Dos Pueblos at #4 Cypress

Northwood at #3 Los Osos, 3 p.m.

La Mirada at Santa Barbara

Aliso Niguel at Placentia Valencia

Arroyo Grande at #2 Temecula Valley

 

 

DIVISION 3

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

Elsinore at Cathedral

Westminster at Peninsula

Quartz Hill at Mira Costa

Bishop Amat at #4 Palm Desert

#3 Gahr at La Quinta

Diamond Bar at St. Paul

Paloma Valley at Garden Grove

#2 Serra at Knight

 

 

DIVISION 4

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

#1 Oaks Christian at Savanna

South Torrance at Northview

La Canada at Sonora

#4 San Dimas vs. Santa Ana Calvary Chapel at Vanguard U. (Costa Mesa), 3:30 p.m.

#3 Laguna Beach at La Sierra

La Serna at Baldwin Park

Alhambra at El Rancho

#2 Kaiser at El Segundo, WEDNESDAY

 

 

DIVISION 5

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless ntoed

Village Christian at El Monte

Woodcrest Christian at Tahquitz

Santa Ynez at Shadow Hills

#4 Citrus Valley vs. Maranatha at Brookside Park (Pasadena), 6 p.m.

#3 Ontario Christian at Brentwood

Templeton at Big Bear, 3:30 p.m.

Mary Star at Hemet

#2 Oak Hills at Sierra Vista

 

 

DIVISION 6

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

Buckley at #1 Bermuda Dunes Desert Christian

Carpinteria at Webb

Crean Lutheran at Tarbut V'Torah

#4 Flintridge Prep at Kern Valley

#3 Capistrano Valley Christian at Sierra Canyon

Frazier Mountain at Lancaster Desert Christian

St. Margaret's at Pasadena Poly

#2 Malibu at Downey Calvary Chapel

 

 

DIVISION 7

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

St. Monica Academy vs. #1 Nuview Bridge at Mystic Field (Nuevo), 4 p.m.

Coast Union at Sylmar Concordia

Firebaugh at St. Michael's Prep

#4 Cate vs. Vistamar at Redondo, 3:30 p.m.

#3 Riverside Prep at Rolling Hills Prep

Dunn at Avalon

Santa Clarita Christian at Riverside Christian

#2 Temecula Prep vs. New Roads at Santa Monica, 4 p.m.

 

 

Notes: Quarterfinals, Friday; semifinals, May 28 (Division 1 at Blair Field, Long Beach). Championships, May 31 at Dodger Stadium (Div. 3 at 2 p.m., Div. 2 at 5 p.m., Div. 1 at 8 p.m.) and June 1 at Riverside Sports Complex (Div. 7 at 10 a.m., Div. 5 at 1 p.m., Div. 6 at 4 p.m., Div. 4 at 7:30 p.m.)

Comments 

Advertisement










Video