Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Lacrosse: US Lacrosse Southern Section playoff pairings

April 29, 2013 |  8:14 pm

US LACROSSE SOUTHERN SECTION CHAMPIONSHIPS

 

BOYS' LACROSSE

 

Northern (Los Angeles) Division

First round, Tuesday, times tba unless noted

Brentwood (6-6) at #1 Palos Verdes (16-1)

Oak Park (8-8) at #8 Malibu (11-5), 4 p.m.

Oaks Christian (7-6) at #5 Crespi (11-5), 6 p.m.

Thousand Oaks (8-7) at #4 Newbury Park (13-5)

Cate (7-2) at #3 Agoura (13-4)

Redondo (8-6) at #6 Harvard-Westlake (11-3)

Peninsula (11-5) at #7 Loyola (11-6)

Palisades (14-5) at #2 Westlake (12-2), 7:30 p.m.

 

Northern quarterfinals, Thursday; semifinals, Saturday. Final, May 8, 7:30 p.m. at West Torrance.

 

 

Southern (Orange County) Division

First round, Tuesday, times tba unless noted

Dana Hills (11-5) at #1 Corona del Mar (15-2), 5:15 p.m.

Beckman (12-4) at #8 Los Alamitos (11-6)

Santa Margarita (7-11) at #5 Huntington Beach (13-3)

Newport Harbor (6-11) at #4 JSerra (13-4), 6 p.m.

El Toro (8-8) at #3 St. Margaret's (16-4), 5 p.m.

Aliso Niguel (11-5) at #6 Tesoro (12-2)

Great Oak (12-5) at #7 San Clemente (12-5)

Yorba Linda (16-1) at #2 Foothill (15-4), 5:30 p.m.

 

Southern quarterfinals, Thursday; semifinals, Saturday at Aliso Niguel (5 and 7:15 p.m.). Southern final, May 8, 7:15 p.m. at Mission Viejo.

 

North/South final, May 11 at West Torrance (1:30 p.m.)

 

 

 

 

GIRLS' LACROSSE

 

Northern (Los Angeles) Division

First round, Tuesday, times tba unless noted

#1 Agoura (15-0), bye

Birmingham (14-3) at #8 Peninsula (8-6)

Chadwick (7-3) at #5 Thacher (10-4)

#4 Redondo (12-3), bye

#3 Mira Costa (12-3), bye

Cate (4-6) or Westlake (8-5) at #6 Oak Park (13-5-1), 6:30 p.m.

Beverly Hills (7-11) or Glendale (5-9) at #7 Chaminade (13-4)

#2 Palos Verdes (10-5), bye

Northern quarterfinals, Thursday; semifinals, Saturday. Final, May 8, 5 p.m. at West Torrance.

 

 

Southern (Orange County) Division

First round, Tuesday, times tba unless noted

Dana Hills (6-10) at #1 Los Alamitos (16-2), 5 p.m.

Trabuco Hills (10-4-1) at #8 Corona del Mar (10-5), 3:15 p.m.

Yorba Linda (11-5) at #5 Tesoro (14-1)

Temecula Valley (12-5) at #4 Mater Dei (9-5), 5 p.m.

Woodbridge (11-5) at #3 Capistrano Valley (13-3), 7 p.m.

Mission Viejo (7-11) at #6 Beckman (12-2)

El Toro (9-6) at #7 Foothill (7-5), 3:30 p.m.

Santa Margarita (6-6) at #2 Aliso Niguel (15-1), 7 p.m.

 

Southern quarterfinals, Thursday; semifinals, Saturday at Aliso Niguel (1 and 3 p.m.). Southern final, May 8, 5:15 p.m. at Mission Viejo.

 

 

North/South final, May 11 at West Torrance (11 a.m.)

 

 

Comments 

Advertisement










Video