Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Girls' basketball: Regional playoff results and updated pairings

March 6, 2013 | 10:10 pm
GIRLS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

DIVISION I

First round, Wednesday

Long Beach Poly 80, Fairfax 22

Bishop Amat 48, El Camino Real 29

Narbonne 45, Ventura 43

Millikan 46, Fresno Clovis West 44

Vista Murrieta 75, Vista Rancho Buena Vista 50

El Cajon Granite Hills 58, Corona Centennial 53

Canyon Springs 73, Los Angeles University 30

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

Long Beach Poly at #1 Etiwanda

#5 Bishop Amat at #4 Narbonne

Millikan at #6 Vista Murrieta

#7 El Cajon Granite Hills at #2 Canyon Springs

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

Bakersfield Ridgeview 64, Redondo 47

Murrieta Valley 71, Westchester 48

Keppel 49, Monroe 44

Riverside North 66, San Diego Westview 29

Carlsbad La Costa Canyon 66, Bonita 43

San Diego Serra 46, Orange Lutheran 41 (OT)

Granada Hills 49, Culver City 46 (OT)

Lynwood 74, Bakersfield Garces 45

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

#8 Murrieta Valley at #1 Bakersfield Ridgeview

#5 Keppel at #4 Riverside North, 6 p.m.

#6 San Diego Serra at #3 Carlsbad La Costa Canyon

#7 Granada Hills at #2 Lynwood

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

Alemany 67, Lakewood St. Joseph 48

Calabasas 67, Selma 63

Reseda 57, Tehachapi 40

San Diego Cathedral 58, Gahr 40

Agoura 71, Tollhouse Sierra 32

El Dorado 74, San Diego Our Lady of Peace 48

Santa Barbara 65, Hanford West 54

Chaminade 83, Eagle Rock 47

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

#8 Calabasas at #1 Alemany

San Diego Cathedral at #5 Reseda

El Dorado at #3 Agoura

Santa Barbara at #2 Chaminade, 6 p.m.

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

St. Bonaventure 61, Mendota 34

St. Paul 63, Exeter 36

JSerra 60, Chula Vista Mater Dei 52

La Jolla Bishop's 67, Bishop Montgomery 61

St. Bernard 64, Animo South Los Angeles 22

Cantwell-Sacred Heart 54, Lindsay 40

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

#8 St. Bonaventure vs. #1 Serra at El Camino College, 6 p.m.

#5 St. Paul at #4 JSerra

#6 St. Bernard at #3 La Jolla Bishop's

Cantwell-Sacred Heart at #2 St. Monica, 7:30 p.m.

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

Providence Hall 45, Canoga Park AGBU 26

Mesa Grande Academy 45, San Diego Ocean View Christian 24

Village Christian 51, Rio Hondo Prep 48

View Park 77, Calexico Vincent Memorial 31

Reedley Immanuel 53, Flintridge Prep 46

Providence 42, Vista Tri-City Christian 29

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

#8 Providence Hall at #1 San Diego Horizon, 6 p.m.

#5 Mesa Grande Academy vs. #4 Village Christian at Master's College, 8:30 p.m.

Reedley Immanuel at #3 View Park

#7 Providence at #2 Sierra Canyon

 

 

Notes: Regional semifinals in all divisions, March 12.

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

DIVISION I

First round, Wednesday

Palo Alto Gunn 44, San Francisco Galileo 30

Berkeley 53, Sacramento Kennedy 40

Oakland McClymonds 68, Fairfield Armijo 60

Brentwood Heritage 63, Hollister San Benito 40

San Francisco Lowell 63, Oakland Tech 50

El Dorado Hills Oak Ridge 57, Pleasanton Amador Valley 48

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

#8 Palo Alto Gunn at #1 Danville Monte Vista

Berkeley at #4 Oakland McClymonds

#6 San Francisco Lowell at #3 Brentwood Heritage

El Dorado Hills Oak Ridge at #2 Santa Clara Wilcox

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

Dublin 48, Chico 41

Santa Rosa Montgomery 54, Chico Pleasant Valley 42

Alameda 56, Stockton McNair 42

San Jose Presentation 57, Loomis Del Oro 49

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

Dublin at #1 Mountain View St. Francis

#5 Santa Rosa Montgomery at #4 Sacramento Florin

Alameda at #3 San Jose Lynbrook

#7 San Jose Presentation at #2 Concord Clayton Valley

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

Richmond Kennedy 69, San Jose Branham 54

Moraga Campolindo 62, Auburn Placer 47

Sacramento Christian Brothers 67, Paradise 37

Redding Enterprise 77, Eureka 57

Modesto Christian 48, Burlingame 34

Fairfield Vanden 69, Alameda Encinal 43

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

Richmond Kennedy at #1 San Francisco Sacred Heart Cathedral, 6 p.m.

#5 Moraga Campolindo at #4 Sacramento Christian Brothers

Modesto Christian at #3 Redding Enterprise

#7 Fairfield Vanden at #2 San Francisco St. Ignatius

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

Atherton Sacred Heart Prep 67, Anderson 45

Atherton Menlo 55, Hayward Moreau Catholic 40

Jackson Argonaut 47, Cottonwood West Valley 42

Kentfield Marin Catholic 52, Colfax 40

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

Atherton Sacred Heart Prep vs. #1 Richmond Salesian at Pinole Valley

#5 Atherton Menlo at #4 Grass Valley Bear River

#6 Jackson Argonaut at #3 Piedmont

#7 Kentfield Marin Catholic at #2 Sacramento Bradshaw Christian

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

Sacramento Capital Christian 54, San Francisco Urban 42

Turlock Christian 63, Watsonville St. Francis 56

San Francisco International 61, Weed 32

San Anselmo San Domenico 44. Ripon Christian 39

Santa Cruz Pacific Collegiate 71, Durham 52

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

Sacramento Capital Christian at #1 East Palo Alto Eastside Prep

Turlock Christian at #4 San Francisco International

#6 San Anselmo San Domenico at #3 Los Altos Hills Pinewood

Santa Cruz Pacific Collegiate at #2 Dublin Valley Christian

 

Notes: Regional semifinals in all divisions, March 12.

 

 

Comments 

Advertisement










Video