Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' basketball: Regional playoff results and updated pairings

March 6, 2013 | 10:11 pm
BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

DIVISION I

First round, Wednesday

Santa Monica 73, Narbonne 68

Palisades 72, Mission Viejo 70

Inglewood 61, Fresno Central 46

San Marcos Mission Hills 56, Dana Hills 55

El Toro 69, Oceanside El Camino 54

Loyola 76, Taft 68

Crenshaw 89, Crescenta Valley 74

Rancho Verde 60, Fresno Clovis West 50

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

Palisades at #1 Santa Monica

#5 Inglewood at #4 San Marcos Mission Hills

#6 Loyola at #3 El Toro

Rancho Verde at #7 Crenshaw

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

Riverside North 75, Sylmar 53

Hanford West 67, Mira Costa 58

Carlsbad La Costa Canyon 57, Granada Hills Kennedy 42

Westlake 73, Arroyo Grande 47

San Diego Hoover 84, Tesoro 60

San Diego County San Marcos 59, Villa Park 54

Thousand Oaks 69, Gardena 59

Redondo 64, Bakersfield Garces 48

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

#8 Hanford West at #1 Riverside North, 7:30 p.m.

#5 Carlsbad La Costa Canyon at #4 Westlake

San Diego County San Marcos at #3 San Diego Hoover

#7 Thousand Oaks at #2 Redondo

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

Leuzinger 75, Los Angeles Hamilton 58

San Diego Cathedral 68, Santa Margarita 65

Tustin 65, Ocean View 48

Bakersfield Independence 60, Compton 58

Royal 62, Sun Valley Poly 52

Damien 74, Tulare Mission Oak 72 (OT)

Chaminade 83, Visalia Mt. Whitney 41

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

Leuzinger at #1 San Diego St. Augustine

#5 San Diego Cathedral at #4 Tustin

#6 Royal at #3 Bakersfield Independence

#7 Damien at #2 Chaminade, 7:30 p.m.

 

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

Chula Vista Mater Dei 62, Brentwood 58

Pacific Hills 84, Chowchilla 50

La Verne Lutheran 85, Tollhouse Sierra 42

Santa Maria St. Joseph 77, Exeter 49

Bishop Montgomery 87, Coalinga 24

Crespi 58, Los Angeles CES 38

Carlsbad Army-Navy 62, Cantwell-Sacred Heart 49

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

#8 Chula Vista Mater Dei vs. #1 Serra at El Camino College, 7:30 p.m.

#5 Pacific Hills at #4 La Verne Lutheran

Santa Maria St. Joseph at #6 Bishop Montgomery

Crespi vs. #2 Carlsbad Army-Navy at Oceanside

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

Trinity Classical Academy 63, Tranquillity 49

View Park 72, San Diego Rock Academy 46

Village Christian 60, Flintridge Prep 51

Mission Prep 70, Laton 23

San Gabriel Academy 51, Rolling Hills Prep 35

El Cajon Foothills Christian 65, Rio Hondo Prep 61

Buckley 72, Escondido Calvin Christian 30

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

Trinity Classical Academy at #1 San Diego Horizon, 7:30 p.m.

#5 View Park vs. #4 Village Christian at Master's College

San Gabriel Academy at #3 Mission Prep, 7:30 p.m.

El Cajon Foothills Christian at #2 Buckley

 

 

Notes: Regional semifinals in all divisions, March 12.

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

DIVISION I

First round, Wednesday

Oakley Freedom 74, Fair Oaks Bella Vista 60

Oakland McClymonds 53, San Jose Santa Teresa 34

San Jose Bellarmine 65, San Francisco Lincoln 46

San Leandro 74, Vallejo Bethel 55

Concord De La Salle 32, Palo Alto 25

San Jose Piedmont Hills 63, Oakland 56

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

#8 Oakley Freedom at #1 Antioch Deer Valley

#5 Oakland McClymonds at #4 San Jose Bellarmine

#6 Concord De La Salle at #3 San Leandro

San Jose Piedmont Hills at #2 Elk Grove Pleasant Grove

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

South San Francisco El Camino 72, Rocklin 59

Sacramento 76, Chico Pleasant Valley 45

Pleasant Hill College Park 55, Chico 52

Mountain View St. Francis 58, Santa Rosa Montgomery 45

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

#8 South San Francisco El Camino at #1 Dublin

#5 Sacramento at #4 Sacramento Grant

Pleasant Hill College Park at #3 Hayward Mt. Eden

Mountain View St. Francis at #2 Antelope

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

Novato San Marin 58, Orangevale Casa Roble 48

San Anselmo Drake 71, Santa Cruz 50

Redding Shasta 66, Manteca Sierra 56

Stockton Weston Ranch 87, San Francisco Mission 53

Moraga Campolindo 58, Burlingame 50

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

#8 Novato San Marin at #1 San Francisco Sacred Heart Cathedral, 7:30 p.m.

Redding Shasta at #5 San Anselmo Drake

#6 Stockton Weston Ranch at #3 Redding Enterprise

Moraga Campolindo at #2 El Cerrito

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

Corning 50, Arcata 42

Orland 67, Tuolumne Summerville 62

Soquel 63, Colfax 53

Kentfield Marin Catholic 63, Riverbank 59

Atherton Menlo 60, Albany St. Mary's 54

Galt Liberty Ranch 55, Half Moon Bay 52

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

#8 Corning at #1 Santa Rosa Cardinal Newman

Orland at #4 Soquel

#6 Atherton Menlo at #3 Kentfield Marin Catholic

#7 Galt Liberty Ranch at #2 San Francisco Riordan

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

Redding Liberty Christian 67, Ripon Christian 55

Stockton Brookside Christian 77, Alturas Modoc 52

Modesto Central Catholic 87, Pacifica Alma Heights Christian 47

Oakland Head-Royce 64. Los Altos Hills Pinewood 56

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

#8 Redding Liberty Christian at #1 Alameda St. Joseph Notre Dame

#5 Stockton Brookside Christian vs. #4 Ross Branson at College of Marin

#6 Modesto Central Catholic vs. #3 San Francisco University at Kezar Pavilion (San Francisco)

#7 Oakland Head-Royce at #2 Sacramento Capital Christian

 

 

Notes: Regional semifinals in all divisions, March 12.

Comments 

Advertisement










Video