Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Basketball: Regional semifinal results and regional finals schedules

March 12, 2013 |  9:39 pm
BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional semifinals, Tuesday

OPEN DIVISION

Etiwanda 56, Westchester 46

Mater Dei 83, Long Beach Poly 63

 

DIVISION I

Santa Monica 51, San Marcos Mission Hills 34

Loyola 93, Crenshaw 71

 

DIVISION II

Riverside North 58, Westlake 50

Redondo 60, San Diego Hoover 52

 

DIVISION III

San Diego St. Augustine 55, San Diego Cathedral 45

Chaminade 70, Royal 55

 

DIVISION IV

Pacific Hills 53, Serra 50

Bishop Montgomery 75, Carlsbad Army-Navy 56

 

DIVISION V

San Diego Horizon 68, View Park 65

San Gabriel Academy 42, Buckley 40

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional semifinals, Tuesday

OPEN DIVISION

Sacramento Sheldon 63, Richmond Salesian 59 (OT)

San Jose Mitty 58, Modesto Christian 54

 

DIVISION I

Antioch Deer Valley 54, San Jose Bellarmine 52

Elk Grove Pleasant Grove 68, Concord De La Salle 51

 

DIVISION II

Dublin 81, Sacramento 76

Pleasant Hill College Park 85, Mountain View St. Francis 82

 

DIVISION III

San Francisco Sacred Heart Cathedral 55, San Anselmo Drake 46

Moraga Campolindo 69, Redding Enterprise 52

 

DIVISION IV

Santa Rosa Cardinal Newman 57, Soquel 51

San Francisco Riordan 49, Kentfield Marin Catholic 48

 

DIVISION V

Alameda St. Joseph Notre Dame 44, Ross Branson 41

Sacramento Capital Christian 66, San Francisco University 50

 

 

 

GIRLS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional semifinals, Tuesday

OPEN DIVISION

Windward 52, La Jolla Country Day 46

Mater Dei 78, Corona Santiago 69

 

DIVISION I

Long Beach Poly 52, Bishop Amat 34

Canyon Springs 70, Vista Murrieta 58

 

DIVISION II

Bakersfield Ridgeview 92, Riverside North 73

Lynwood 67, Carlsbad La Costa Canyon 39

 

DIVISION III

Alemany 67, Reseda 34

Chaminade 65, Agoura 52

 

DIVISION IV

Serra 52, JSerra 43

St. Bernard 75, St. Monica 51

 

DIVISION V

San Diego Horizon 70, Mesa Grande Academy 40

Sierra Canyon 71, Reedley Immanuel 29

 

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional semifinals, Tuesday

OPEN DIVISION

Oakland Bishop O'Dowd 50, Albany St. Mary's 40

Stockton St. Mary's 75, Concord Carondelet 70

 

DIVISION I

Berkeley 54, Palo Alto Gunn 46

El Dorado Hills Oak Ridge 51, Brentwood Heritage 50

 

DIVISION II

Mountain View St. Francis 44, Sacramento Florin 31

San Jose Lynbrook 39, San Jose Presentation 35

 

DIVISION III

San Francisco Sacred Heart Cathedral 59, Moraga Campolindo 40

San Francisco St. Ignatius 63, Redding Enterprise 47

 

DIVISION IV

Richmond Salesian 61, Atherton Menlo 54

Piedmont 31, Sacramento Bradshaw Christian 28

 

DIVISION V

East Palo Alto Eastside Prep 44, San Francisco International 22

Los Altos Hills Pinewood 37, Dublin Valley Christian 30

 

 

 

 

 

Southern California Regional championships, Saturday

at Citizens Business Bank Arena (Ontario)

Girls Division II: #1 Bakersfield Ridgeview vs. #2 Lynwood, 10 a.m.

Boys Division II: #1 Riverside North vs. #2 Redondo, noon

Girls Division I: Long Beach Poly vs. #2 Canyon Springs, 2 p.m.

Boys Division I: #1 Santa Monica vs. #6 Loyola, 4 p.m.

Girls Open Division: #1 Windward vs. #3 Mater Dei, 6 p.m.

Boys Open Division: #1 Etiwanda vs. #2 Mater Dei, 8 p.m.

 

at Colony

Girls Division V: #1 San Diego Horizon vs. #2 Sierra Canyon, noon

Girls Division IV: #1 Serra vs. #6 St. Bernard, 2 p.m.

Boys Division IV: #6 Bishop Montgomery vs. #5 Pacific Hills, 4 p.m.

Girls Division III: #1 Alemany vs. #2 Chaminade, 6 p.m.

Boys Division III: #1 San Diego St. Augustine vs. #2 Chaminade, 8 p.m.

 

at San Diego Cathedral

Boys Division V: #1 San Diego Horizon vs. San Gabriel Academy, 8:30 p.m.

 

 

Northern California Regional championships, Saturday

at Sleep Train Arena (Sacramento)

Girls Division II: #1 Mountain View St. Francis vs. #3 San Jose Lynbrook, 10 a.m.

Boys Division II: #1 Dublin vs. Pleasant Hill College Park, noon

Girls Division I: Berkeley vs. El Dorado Hills Oak Ridge, 2 p.m.

Boys Division I: #1 Antioch Deer Valley vs. #2 Elk Grove Pleasant Grove, 4 p.m.

Girls Open Division: #1 Oakland Bishop O'Dowd vs. #2 Stockton St. Mary's, 6 p.m.

Boys Open Division: #4 Sacramento Sheldon vs. #2 San Jose Mitty, 8 p.m.

 

at American Canyon

Girls Division V: #1 East Palo Alto Eastside Prep vs. #3 Los Altos Hills Pinewood, 10 a.m.

Boys Division V: #1 Alameda St. Joseph Notre Dame vs. #2 Sacramento Capital Christian, noon

Girls Division IV: #1 Richmond Salesian vs. #3 Piedmont, 2 p.m.

Boys Division IV: #1 Santa Rosa Cardinal Newman vs. #2 San Francisco Riordan, 4 p.m.

Girls Division III: #1 San Francisco Sacred Heart Cathedral vs. #2 San Francisco St. Ignatius, 6 p.m.

Boys Division III: #1 San Francisco Sacred Heart Cathedral vs. Moraga Campolindo, 8 p.m.

Comments 

Advertisement










Video