Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Basketball: Regional final scores and State Championship schedule

March 16, 2013 | 10:09 pm
SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Championships, Saturday

Boys Open Division: Mater Dei 60, Etiwanda 37

Boys Division I: Santa Monica 53, Loyola 50

Boys Division II: Redondo 60, Riverside North 48

Boys Division III: San Diego St. Augustine 61, Chaminade 57

Boys Division IV: Pacific Hills 73, Bishop Montgomery 69

Boys Division V: San Diego Horizon 54, San Gabriel Academy 36

 

Girls Open Division: Windward 81, Mater Dei 71

Girls Division I: Long Beach Poly 63, Canyon Springs 40

Girls Division II: Lynwood 60, Bakersfield Ridgeview 42

Girls Division III: Alemany 60, Chaminade 47

Girls Division IV: Serra 63, St. Bernard 54

Girls Division V: Sierra Canyon 63, San Diego Horizon 62

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Championships, Saturday

Boys Open Division: San Jose Mitty 70, Sacramento Sheldon 50

Boys Division I: Elk Grove Pleasant Grove 73, Antioch Deer Valley 60

Boys Division II: Pleasant Hill College Park 93, Dublin 90

Boys Division III: San Francisco Sacred Heart Cathedral 55, Moraga Campolindo 52 (OT)

Boys Division IV: Santa Rosa Cardinal Newman 73, San Francisco Riordan 66

Boys Division V: Alameda St. Joseph Notre Dame 50, Sacramento Capital Christian 36

 

Girls Open Division: Oakland Bishop O'Dowd 58, Stockton St. Mary's 50

Girls Division I: Berkeley 56, El Dorado Hills Oak Ridge 45

Girls Division II: Mountain View St. Francis 44, San Jose Lynbrook 19

Girls Division III: San Francisco Sacred Heart Cathedral 46, San Francisco St. Ignatius 28

Girls Division IV: Richmond Salesian 53, Piedmont 43

Girls Division V: Los Altos Hills Pinewood 48, East Palo Alto Eastside Prep 36

 

 

 

State championships, March 22-23 at Sleep Train Arena (Sacramento)

Friday

Girls Division V: Sierra Canyon vs. Los Altos Hills Pinewood, 10 a.m.

Boys Division V: San Diego Horizon vs. Alameda St. Joseph Notre Dame, noon

Girls Division III: Alemany vs. San Francisco Sacred Heart Cathedral, 2 p.m.

Boys Division III: San Diego St. Augustine vs. San Francisco Sacred Heart Cathedral, 4 p.m.

Girls Division I: Long Beach Poly vs. Berkeley, 6 p.m.

Boys Division I: Santa Monica vs. Elk Grove Pleasant Grove, 8 p.m.

 

Saturday

Girls Division IV: Serra vs. Richmond Salesian, 10 a.m.

Boys Division IV: Pacific Hills vs. Santa Rosa Cardinal Newman, noon

Girls Division II: Lynwood vs. Mountain View St. Francis, 2 p.m.

Boys Division II: Redondo vs. Pleasant Hill College Park, 4 p.m.

Girls Open Division: Windward vs. Oakland Bishop O'Dowd, 6 p.m.

Boys Open Division: Mater Dei vs. San Jose Mitty, 8 p.m.

Comments 

Advertisement










Video