Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Girls' water polo: Southern Section playoff results and updated pairings

February 13, 2013 |  8:17 am
GIRLS' WATER POLO

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Wild-card games, Tuesday

Huntington Beach 18, Estancia 3

Anaheim Canyon 10, Woodbridge 7

Ventura 13, Esperanza 12

 

First round, Wednesday, 5 p.m. unless noted

Huntington Beach at #1 Santa Barbara, 3:15 p.m.

Villa Park at Irvine, 4 p.m.

Dos Pueblos at Laguna Beach, 3:15 p.m.

Anaheim Canyon at #4 Newport Harbor

Ventura at #3 Corona del Mar, 3:15 p.m.

Los Alamitos at Costa Mesa, 3:15 p.m.

Edison at San Marcos, 3:15 p.m.

Beckman at #2 Foothill

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Feb. 20, 5 and 6:45 p.m. at Heritage Park (Irvine). Championship, Feb. 23 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 2

First round, Tuesday

Newbury Park 7, Vista Murrieta 4

Dana Hills 14, Schurr 2

Long Beach Wilson 18, Orange Lutheran 6

Great Oak 17, Millikan 6

Trabuco Hills 10, Bell Gardens 9

Mater Dei 20, Eastvale Roosevelt 7

Royal 12, Chaparral 7

Rosary 12, Norco 7

King 16, Westlake 11

San Clemente 7, Long Beach Poly 6

 

Second round, Thursday, 5 p.m. unless noted

Newbury Park at #1 Corona Santiago

Long Beach Wilson at Dana Hills

Great Oak at Agoura

#4 Mater Dei at Trabuco Hills

Royal at #3 El Toro, 3 p.m.

Rosary vs. Montebello at Commerce Aquatorium, 3 p.m.

King at Murrieta Valley

San Clemente at #2 Santa Margarita

 

quarterfinals, Saturday; semifinals, Feb. 20, 5 and 6:30 p.m. at Heritage Park (Irvine). Championship, Feb. 23 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 3

Wild-card games, Tuesday

Atascadero 7, Etiwanda 5

Charter Oak 12, Sherman Oaks Notre Dame 10

 

First round, Wednesday, 5 p.m. unless noted

Atascadero at #1 Harvard-Westlake, 4 p.m.

Peninsula vs. St. Lucy’s at Damien, 3 p.m.

Righetti at Upland, 3:15 p.m.

Charter Oak at #4 Palos Verdes, 3 p.m.

Rancho Cucamonga at #3 Mira Costa

Claremont at Arroyo Grande, 4 p.m.

Louisville at Ayala

Paso Robles at #2 Los Osos, 3:30 p.m.

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Feb. 20, 3:30 p.m. at Heritage Park (Irvine). Championship, Feb. 23 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 4

Wild-card games, Tuesday

Buena Park 9, Whittier 8

Mission Viejo 17, San Marino 9

Rio Mesa 10, El Rancho 5

Walnut 8, Oxnard Pacifica 3

 

Wild-card game, Wednesday, 4:30 p.m.

D--Capistrano Valley vs. La Habra at Fullerton College

 

First round, Thursday, 5 p.m. unless noted

Buena Park vs. #1 Bonita at Las Flores Park

Mission Viejo at Oxnard

Aliso Niguel vs. Sunny Hills at Fullerton College, 8:15 p.m.

Temple City vs. #4 La Serna at Whittier, 3:15 p.m.

Rio Mesa at #3 Los Altos

Winner wild-card D at South Pasadena

Walnut at Tesoro

California vs. #2 Troy at Fullerton College, 7 p.m.

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Feb. 20. Championship, Feb. 23 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 5

Wild-card games, Tuesday

Downey 13, Fontana 7

Pasadena 4, Nipomo 3 (OT)

Redlands 12, Gahr 5

 

First round, Wednesday, 5 p.m. unless noted

Downey vs. #1 Crescenta Valley at Pasadena CC, 5:45 p.m.

Santa Ynez at Arlington, 3:15 p.m.

Elsinore vs. Cerritos at Cerritos Park East, 3:15 p.m.

Glendale at #4 Redlands East Valley, 3:30 p.m.

Pasadena vs. #3 Warren at Downey, 3:15 p.m.

Yucaipa at Temescal Canyon, 3:15 p.m.

Burbank Burroughs at Lompoc Cabrillo, 3 p.m.

Redlands vs. #2 Riverside Poly at Ramona

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Feb. 20, 4 and 5:30 p.m. at Whittier College. Championship, Feb. 23 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 6

Wild-card games, Tuesday

Mayfield 7, El Segundo 5

Santa Monica 16, Cate 2

Cypress 8, Los Amigos 7

La Quinta 11, La Salle 6

Tustin 9, Santa Ana Valley 5

Palm Springs 6, Rancho Alamitos 2

 

First round, Thursday, 5 p.m. unless noted

Mayfield at #1 Yorba Linda

Malibu at Savanna

Santa Monica at Palm Desert

Cypress at #4 Chadwick

#3 Garden Grove Pacifica at Garden Grove

La Quinta at Carpinteria

Tustin at Culver City, 3:15 p.m.

Palm Springs at #2 Pasadena Poly, 3:30 p.m.

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Feb. 20, 4:30 and 6 p.m. at Santa Ana Valley. Championship, Feb. 23 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 7

First round, Thursday, 5 p.m. unless noted

La Puente at #1 Ocean View

San Gorgonio at Beaumont

Nogales at Chino

Pacific at #4 La Sierra

Colony at #3 Hemet

Segerstrom at Hacienda Heights Wilson

Don Lugo at Riverside Notre Dame

Santa Ana at #2 Citrus Valley, 3:15 p.m.

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Feb. 20. Championship, Feb. 23 at Heritage Park (Irvine).

Comments 

Advertisement










Video