Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Girls' soccer: Southern Section playoff results and updated pairings

February 20, 2013 |  7:27 am
GIRLS' SOCCER

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Second round, Tuesday

Capistrano Valley 3, Northwood 0

Santa Margarita 1, San Clemente 0 (OT)

Aliso Niguel 1, Edison 0

Villa Park 1, Laguna Hills 0

Harvard-Westlake 3, Mission Viejo 2 (OT)

Esperanza 1, Corona del Mar 0

Chaminade 1, Anaheim Canyon 0

Rancho Cucamonga 1, Dana Hills 1 (Rancho Cucamonga advances on penalties, 4-3)

 

Quarterfinals, Thursday, 5 p.m.

#1 Capistrano Valley at Santa Margarita

#4 Villa Park at Aliso Niguel

#3 Harvard-Westlake at Esperanza

Rancho Cucamonga at Chaminade

 

 

DIVISION 2

Second round, Tuesday

Sunny Hills 1, Millikan 0

Valencia 0, Claremont 0 (Valencia advances on penalties, 5-4)

Mira Costa 4, Temecula Valley 2

Westlake 3, King 1

Long Beach Wilson 1, Canyon Country Canyon 0

Corona Santiago 3, Troy 0

Great Oak 0, Redondo 0 (Great Oak advances on penalties, 21-20)

Chino Hills 3, Hart 1

 

Quarterfinals, Thursday, 5 p.m.

#1 Sunny Hills at Valencia

Mira Costa at #4 Westlake

Corona Santiago at #3 Long Beach Wilson

#2 Chino Hills at Great Oak

 

 

DIVISION 3

Second round, Tuesday

Yorba Linda 2, Santa Paula 0

Granite Hills 3, Arcadia 0

Diamond Bar 1, Flintridge Prep 0

Bishop Amat 4, Righetti 3

Lakewood St. Joseph 5, Walnut 1

Pasadena Poly 3, Crescenta Valley 0

Arroyo Grande 3, Garden Grove Pacifica 2 (OT)

Oaks Christian 7, Mayfield 1

 

Quarterfinals, Thursday, 5 p.m.

Granite Hills at #1 Yorba Linda

#4 Bishop Amat at Diamond Bar

#3 Lakewood St. Joseph at Pasadena Poly

Arroyo Grande at #2 Oaks Christian

 

 

DIVISION 4

Second round, Tuesday

South Torrance 2, Warren 1

Artesia 3, Marymount 2 (OT)

Serrano 1, Sierra Canyon 0

Quartz Hill 6, Santa Monica 0

Riverside Poly 3, Notre Dame Academy 0

La Mirada 1, Estancia 0

Torrance 1, Lancaster 0

Downey 2, Culver City 0

 

Quarterfinals, Thursday, 5 p.m.

Artesia at #1 South Torrance

#4 Quartz Hill at Serrano

La Mirada at #3 Riverside Poly

#2 Downey at Torrance

 

 

DIVISION 5

Second round, Tuesday

La Serna 2, Beaumont 0

Temescal Canyon 1, South Pasadena 0 (OT)

La Quinta 1, Ontario Christian 0

Summit 2, Hemet 2 (Hemet advances on penalties, 3-2)

San Marino 2, Bloomington 1

Cerritos Valley Christian 3, Elsinore 1

Lompoc Cabrillo 1, Grand Terrace 0

St. Margaret’s 1, Santa Fe 0

 

Quarterfinals, Thursday, 5 p.m.

Temescal Canyon at #1 La Serna

La Quinta at #4 Hemet

Cerritos Valley Christian at San Marino

Lompoc Cabrillo at #2 St. Margaret’s

 

 

DIVISION 6

Second round, Tuesday

Citrus Valley 6, Animo Leadership 0

Oxnard Pacifica 1, Ocean View 0

San Dimas 2, Big Bear 0

Katella 3, San Gorgonio 2

Oxnard 1, Rim of the World 0

Sierra Vista 3, Santa Ana Valley 1

St. Bonaventure 2, Yucca Valley 1 (OT)

Segerstrom 5, Rialto 0

 

Quarterfinals, Thursday, 5 p.m.

Oxnard Pacifica at #1 Citrus Valley

#4 Katella at San Dimas

#3 Oxnard at Sierra Vista

#2 Segerstrom at St. Bonaventure

 

 

DIVISION 7

Second round, Tuesday

St. Monica 3, Bishop 0

University Prep 3, Saddleback Valley Christian 3 (University Prep advances on penalties, 3-2)

Crossroads 4, Vistamar 1

Arroyo 3, Cate 0

Campbell Hall 1, Frazier Mountain 0

Gabrielino 3, Alverno 0

Montebello 1, Santa Clarita Christian 0

Pasadena Marshall 7, Tarbut V'Torah 2

 

Quarterfinals, Thursday, 5 p.m.

University Prep at #1 St. Monica

Crossroads at #4 Arroyo

Gabrielino at Campbell Hall

Montebello at #2 Pasadena Marshall

 

Notes: Semifinals, Feb. 26. Championships, Mar. 1-2.

Comments 

Advertisement










Video