Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Girls' basketball: Southern Section playoff results and updated pairings

February 23, 2013 | 10:10 pm

GIRLS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1AA

Quarterfinals, Saturday

Mater Dei 56, Corona Centennial 39

Etiwanda 60, Long Beach Poly 50

Corona Santiago 78, Millikan 63

Troy 66, Rancho Verde 26

 

Semifinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Mater Dei at #5 Etiwanda

#3 Corona Santiago at #2 Troy

 

 

DIVISION 1A

Quarterfinals, Saturday

Bishop Amat 54, Westminster 50

Ventura 62, Aliso Niguel 49

Vista Murrieta 61, Miller 54

Canyon Springs 80, Buena 51

 

Semifinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Bishop Amat at #5 Ventura

#2 Canyon Springs at #3 Vista Murrieta

 

 

DIVISION 2AA

Quarterfinals, Saturday

Keppel 65, Camarillo 55

Riverside North 70, Woodbridge 65

Lynwood 43, Canyon Country Canyon 39

Bonita 60, Cajon 47

 

Semifinals, Tuesday, 7 p.m.

#4 Riverside North at #1 Keppel

#3 Lynwood at #7 Bonita

 

 

DIVISION 2A

Quarterfinals, Saturday

Orange Lutheran 59, Valley View 28

Culver City 47, Moorpark 39

Redondo 55, Patriot 38

Murrieta Valley 64, Segerstrom 34

 

Semifinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Orange Lutheran at #4 Culver City

#6 Redondo at #2 Murrieta Valley

 

 

DIVISION 3AAA

Semifinals, Saturday

Gahr 54, Laguna Hills 51

Agoura 41, El Dorado 36

 

DIVISION 3AA

Semifinals, Saturday

Alemany 79, Lakeside 54

Calabasas 72, Santa Barbara 66 (OT)

 

DIVISION 3A

Semifinals, Saturday

Chaminade 64, San Luis Obispo 40

Lakewood St. Joseph 50, La Canada 40

 

DIVISION 4AA

Semifinals, Saturday

Windward 77, St. Bernard 46

Serra 48, JSerra 37

 

DIVISION 4A

Semifinals, Saturday

St. Paul 41, St. Bonaventure 39

St. Monica 49, Cantwell-Sacred Heart 45

 

DIVISION 5AA

Semifinals, Saturday

Sierra Canyon 77, Flintridge Prep 20

Village Christian 46, Providence 45

 

DIVISION 5A

Semifinals, Saturday

Mesa Grande Academy 52, Academy for Academic Excellence 27

Canoga Park AGBU 35, Holy Martyrs 28

 

DIVISION 6

Semifinals, Saturday

Rio Hondo Prep 49, Santa Maria Valley Christian 47 (OT)

Providence Hall 61, Hesperia Christian 28

 

Championships, Wednesday-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei

Divisions 1 and 2: finalists to be determined Tuesday

Division 3AAA: #1 Gahr vs. #15 Agoura

Division 3AA: #1 Alemany vs. #6 Calabasas

Division 3A: #1 Chaminade vs. #7 Lakewood St. Joseph

Division 4AA: #1 Windward vs. #3 Serra

Division 4A: #1 St. Paul vs. #2 St. Monica

Division 5AA: #1 Sierra Canyon vs. #11 Village Christian

Division 5A: #1 Mesa Grande Academy vs. #2 Canoga Park AGBU

Division 6: #4 Rio Hondo Prep vs. #2 Providence Hall

 

Note: Schedule to be announced Monday. Games will be played at Anaheim Wednesday and Thursday (3, 4:45, 6:30, and 8:15 p.m.), Friday (3:30, 5:15, 7, and 8:45 p.m.), and Saturday (10 a.m., noon, 2, 4, 6, and 8:30 p.m.). Games will be played at Mater Dei Saturday at 9:30 and 11:30 a.m. and 1:30, 3:30, 5:30, and 7:30 p.m.

Comments 

Advertisement










Video