Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Girls' basketball: Southern Section playoff results and updated pairings

February 20, 2013 | 10:44 pm

GIRLS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1AA

Second round, Wednesday

#1 Mater Dei at Silverado, ppd. to Thursday

Corona Centennial 60, Valencia 41

Etiwanda 79, Edison 50

Long Beach Poly 65, Great Oak 26

Corona Santiago 89, San Clemente 61

Millikan 78, Highland 45

Rancho Verde 49, Los Alamitos 43

Troy 59, Arcadia 18

 

Quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

#9 Corona Centennial at #1 Mater Dei OR Silverado at #9 Corona Centennial

#5 Etiwanda at #4 Long Beach Poly

#6 Millikan at #3 Corona Santiago

#2 Troy at #7 Rancho Verde

 

Semifinals, Tuesday. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 1A

Second round, Wednesday

Bishop Amat 66, Dana Hills 28

Westminster 54, Fountain Valley 46

Ventura 36, Huntington Beach 35

Aliso Niguel 53, Newbury Park 37

Vista Murrieta 75, La Quinta 50

Miller 56, Anaheim Canyon 47

Buena 52, Foothill 51

Canyon Springs 85, Burbank 43

 

Quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

#9 Westminster at #1 Bishop Amat

#5 Ventura at Aliso Niguel

#3 Vista Murrieta at #6 Miller

#10 Buena at #2 Canyon Springs

 

Semifinals, Tuesday. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 2AA

Second round, Wednesday

Keppel 69, Santa Fe 15

Camarillo 48, Thousand Oaks 37

Woodbridge 72, Perris 62

Riverside North 79, Ayala 53

Lynwood 65, Chino 42

Canyon Country Canyon 74, Kaiser 40

Bonita 52, Mira Costa 47

Cajon 62, Beckman 51

 

Quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

#8 Camarillo at #1 Keppel

#4 Riverside North at #5 Woodbridge

#6 Canyon Country Canyon at #3 Lynwood

#7 Bonita at #2 Cajon

 

Semifinals, Tuesday. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 2A

Second round, Wednesday

Orange Lutheran 58, Norco 23

#9 Oak Hills at #8 Valley View, ppd. to Thursday

Moorpark 48,West Torrance 46

Culver City 53, Mayfair 33

Patriot 49, Tesoro 24

Redondo 56, Norwalk 26

Segerstrom 45, La Palma Kennedy 32

Murrieta Valley 51, Saugus 35

 

Quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

#1 Orange Lutheran at #9 Oak Hills OR #8 Valley View at #1 Orange Lutheran

#12 Moorpark at #4 Culver City

#6 Redondo at #3 Patriot

#7 Segerstrom at #2 Murrieta Valley

 

Semifinals, Tuesday. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 3AAA

Quarterfinals, Wednesday

Gahr 66, North Torrance 48

Laguna Hills 58, Diamond Ranch 56

El Dorado 58, Torrance 34

Agoura 59, Glendora 44

 

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#1 Gahr at #4 Laguna Hills

#15 Agoura at #3 El Dorado

 

Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 3AA

Quarterfinals, Wednesday

Alemany 62, Irvine 36

Lakeside 37, Hacienda Heights Wilson 29

Calabasas 53, Jurupa Valley 51

Santa Barbara 66, Atascadero 47

 

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#1 Alemany at #4 Lakeside

#2 Santa Barbara at #6 Calabasas

 

Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 3A

Quarterfinals, Wednesday

Chaminade 80, Estancia 40

San Luis Obispo 46, South Pasadena 42

La Canada 53, Santa Margarita 47

Lakewood St. Joseph 66, Oak Park 55

 

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#1 Chaminade at #4 San Luis Obispo

#3 La Canada at #7 Lakewood St. Joseph

 

Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 4AA

Quarterfinals, Wednesday

Windward 71, Morro Bay 23

St. Bernard 52, Oaks Christian 44

Serra 58, St. Anthony 45

JSerra 61, Bishop Montgomery 58

 

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 St. Bernard at #1 Windward

#2 JSerra at #3 Serra

 

Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 4A

Quarterfinals, Wednesday

St. Paul 50, Crossroads 34

St. Bonaventure 64, Whitney 54

Cantwell-Sacred Heart 67, Santa Maria St. Joseph 55

St. Monica 70, Fairmont Prep 63

 

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#1 St. Paul at #4 St. Bonaventure

#2 St. Monica at #6 Cantwell-Sacred Heart

 

Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 5AA

Quarterfinals, Wednesday

Sierra Canyon 62, Aquinas 19

Flintridge Prep 44, Desert 41

#14 Frazier Mountain at #11 Village Christian, ppd. to Thursday

Providence 62, Bishop 43

 

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 Flintridge Prep at #1 Sierra Canyon

#14 Frazier Mountain at #2 Providence OR #2 Providence at #11 Village Christian

 

Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 5A

Quarterfinals, Wednesday

Mesa Grande Academy 81, Immanuel Christian 16

Academy for Academic Excellence 50, CSDR 42

Holy Martyrs 32, Bloomington Christian 19

Canoga Park AGBU 53, Ribet Academy 33

 

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#1 Mesa Grande Academy at #5 Academy for Academic Excellence

#2 Canoga Park AGBU at #3 Holy Martyrs

 

Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 6

Quarterfinals, Wednesday

Santa Maria Valley Christian 52, Capistrano Valley Christian 42

Rio Hondo Prep 66. Lancaster Baptist 24

Hesperia Christian 50, Redlands Adventist 37

Providence Hall 65, Joshua Springs 49

 

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#1 Santa Maria Valley Christian at #4 Rio Hondo Prep

#2 Providence Hall at #11 Hesperia Christian

 

Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

Comments 

Advertisement










Video