Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Girls' basketball: Southern Section playoff scores and updated pairings

February 17, 2013 |  7:42 am
GIRLS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1AA

First round, Saturday

Mater Dei 89, Long Beach Wilson 31

Silverado 66, Knight 50

Corona Centennial 78, Rialto 48

Valencia 66, Oxnard Pacifica 34

Etiwanda 83, Eastvale Roosevelt 33

Edison 47, Chino Hills 41

Great Oak 58, Brea Olinda 48

Long Beach Poly 66, Downey 33

Corona Santiago 70, Warren 25

San Clemente 47, Diamond Bar 22

Highland 54, West Ranch 45

Millikan 73, Rancho Cucamonga 19

Rancho Verde 48, Upland 34

Los Alamitos 54, King 50

Arcadia 85, Summit 52

Troy 60, Chaparral 27

 

Second round, Wednesday, 7 p.m.

#1 Mater Dei at Silverado

#8 Valencia at #9 Corona Centennial

#5 Etiwanda at #12 Edison

#4 Long Beach Poly at Great Oak

#14 San Clemente at #3 Corona Santiago

#11 Highland at #6 Millikan

#10 Los Alamitos at #7 Rancho Verde

#15 Arcadia at #2 Troy

 

Quarterfinals, Feb. 23; semifinals, Feb. 26. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 1A

First round, Saturday

Bishop Amat 66, Katella 18

Dana Hills 42, Riverside Poly 35

Westminster 43, Lakewood 34

Fountain Valley 61, Burbank Burroughs 57

Ventura 53, Quartz Hill 27

Huntington Beach 60, Schurr 44

Aliso Niguel 56, El Rancho 40

Newbury Park 70, Glendale 31

Vista Murrieta 58, Trabuco Hills 10

La Quinta 68, Chaffey 37

Anaheim Canyon 56, Cypress 37

Miller 69, Paloma Valley 32

Foothill 63, Capistrano Valley 44

Buena 66, Anaheim 20

Burbank 53, El Toro 41

Canyon Springs 65, Godinez 18

 

Second round, Wednesday, 7 p.m.

Dana Hills at #1 Bishop Amat

#9 Westminster at Fountain Valley

#5 Ventura at #12 Huntington Beach

#4 Newbury Park at Aliso Niguel

#3 Vista Murrieta at #14 La Quinta

#6 Miller at #11 Anaheim Canyon

#7 Foothill at #10 Buena

#15 Burbank at #2 Canyon Springs

 

Quarterfinals, Feb. 23; semifinals, Feb. 26. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 2AA

First round, Saturday

Keppel 82, Yucaipa 27

Santa Fe 49, Irvine University 42

Thousand Oaks 51, Pioneer Valley 46

Camarillo 69, Placentia Valencia 42

Woodbridge 64, West Covina 41

Perris 77, Coachella Valley 38

Ayala 63, Redlands 34

Riverside North 74, Serrano 34

Lynwood 69, Sunny Hills 26

Chino 64, Peninsula 55

Kaiser 50, Eisenhower 49

Canyon Country Canyon 75, Channel Islands 44

Bonita 66, Heritage 46

Mira Costa 73, San Gabriel 25

Beckman 67, Whittier 51

Cajon 71, Villa Park 30

 

Second round, Wednesday, 7 p.m.

#1 Keppel at Santa Fe

#9 Thousand Oaks at #8 Camarillo

#12 Perris at #5 Woodbridge

#13 Ayala at #4 Riverside North

#3 Lynwood at #14 Chino

#6 Canyon Country Canyon at Kaiser

#10 Mira Costa at #7 Bonita

#2 Cajon at #15 Beckman

 

Quarterfinals, Feb. 23; semifinals, Feb. 26. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 2A

First round, Saturday

Orange Lutheran 58, Baldwin Park 18

Norco 74, Citrus Valley 34

Oak Hills 63, Redlands East Valley 51

Valley View 72, Carter 54

Moorpark 52, Eastside 42

Mayfair 60, Fullerton 50

Patriot 68, Don Lugo 28

Tesoro 50, Inglewood 40

Norwalk 56, Dos Pueblos 54 (OT)

Redondo 55, Arroyo 19

Segerstrom 49, Claremont 28

La Palma Kennedy 51, Elsinore 28

Saugus 42, Sultana 36

Murrieta Valley 64, Citrus Hill 39

 

Second round, Wednesday, 7 p.m.

#1 Orange Lutheran at #16 Norco

#9 Oak Hills at #8 Valley View

#12 Moorpark at #5 West Torrance

#13 Mayfair at #4 Culver City

#3 Patriot at #14 Tesoro

#11 Norwalk at #6 Redondo

#10 La Palma Kennedy at #7 Segerstrom

#2 Murrieta Valley at #15 Saugus

 

Quarterfinals, Feb. 23; semifinals, Feb. 26. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 3AAA

Second round, Saturday

Gahr 60, Royal 57

North Torrance 68, Indio 41

Diamond Ranch 50, Rosemead 33

Laguna Hills 45, La Habra 35

El Dorado 68, Beverly Hills 25

Torrance 54, Rio Mesa 48

Glendora 39, South Torrance 30

Agoura 42, Sonora 40

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Gahr at #9 North Torrance

#4 Laguna Hills at #5 Diamond Ranch

#3 El Dorado at #11 Torrance

#15 Agoura at #10 Glendora

 

Semifinals, Feb. 23. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 3AA

Second round, Saturday

Alemany 69, San Juan Hills 27

Irvine 56, San Jacinto 40

Hacienda Heights Wilson 60, Compton 32

Lakeside 80, Yorba Linda 46

Jurupa Valley 50, Corona del Mar 34

Calabasas 75, South Hills 34

Atascadero 52, Jurupa Hills 50

Santa Barbara 59, Palos Verdes 56

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Alemany at #8 Irvine

#4 Lakeside at #5 Hacienda Heights Wilson

#6 Calabasas at #3 Jurupa Valley

#2 Santa Barbara at #7 Atascadero

 

Semifinals, Feb. 23. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 3A

Second round, Saturday

Chaminade 71, San Dimas 25

Estancia 54, Ridgecrest Burroughs 43

South Pasadena 61, Ocean View 34

San Luis Obispo 57, Ganesha 33

La Canada 60, El Monte 29

Santa Margarita 61, Pacific 50

Lakewood St. Joseph 66, Santa Paula 46

Oak Park 58, Yucca Valley 24

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#9 Estancia at #1 Chaminade

#4 San Luis Obispo at #5 South Pasadena

#6 Santa Margarita at #3 La Canada

#2 Oak Park at #7 Lakewood St. Joseph

 

Semifinals, Feb. 23. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 4AA

Second round, Saturday

Windward 74, La Salle 31

Morro Bay 49, Rosary 31

Oaks Christian 59, Sherman Oaks Notre Dame 41

St. Bernard 79, Marlborough 40

Serra 72, Twentynine Palms 35

St. Anthony 61, Louisville 38

Bishop Montgomery 57, Harvard-Westlake 42

JSerra 74, Workman 38

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Windward at #8 Morro Bay

#4 St. Bernard at #5 Oaks Christian

#3 Serra at #6 St. Anthony

#2 JSerra at #7 Bishop Montgomery

 

Semifinals, Feb. 23. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 4A

Second round, Saturday

St. Paul 62, St. Genevieve 37

Crossroads 45, Brentwood 43

Whitney 57, Orangewood Academy 46

St. Bonaventure 58, Ontario Christian 36

Santa Maria St. Joseph 61, Paraclete 40

Cantwell-Sacred Heart 77, Westridge 54

Fairmont Prep 66, Milken 46

St. Monica 51, Whittier Christian 20

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#8 Crossroads at #1 St. Paul

#5 Whitney at #4 St. Bonaventure

#3 Santa Maria St. Joseph at #6 Cantwell-Sacred Heart

#2 St. Monica at #7 Fairmont Prep

 

Semifinals, Feb. 23. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 5AA

Second round, Saturday

Sierra Canyon 85, Pilibos 9

Aquinas 48, Thacher 38

Desert 50, Buckley 31

Flintridge Prep 56, Lancaster Desert Christian 45

Frazier Mountain 74, Loma Linda Academy 65

Village Christian 56, St. Margaret’s 36

Bishop 51, Bishop Diego 50

Providence 69, Linfield Christian 44

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Sierra Canyon at #9 Aquinas

#5 Desert at #4 Flintridge Prep

#14 Frazier Mountain at #11 Village Christian

Bishop at #2 Providence

 

Semifinals, Feb. 23. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 5A

First round, Saturday unless noted

Mesa Grande Academy 61, Boron 18

Immanuel Christian 45, Le Lycee 27

Academy for Academic Excellence 62, Pasadena AGBU 50

CSDR 61, Tarbut V’Torah 43 (played Wednesday)

Holy Martyrs 44, Coast Union 24

Bloomington Christian 51, Sacred Heart of Jesus 42

Ribet Academy 53, Webb 49

Canoga Park AGBU 53, Holy Family 43 (played Friday)

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#9 Immanuel Christian at #1 Mesa Grande Academy

#5 Academy for Academic Excellence at #4 CSDR

#3 Holy Martyrs at #6 Bloomington Christian

#7 Ribet Academy at #2 Canoga Park AGBU

 

Semifinals, Feb. 23. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 6

Second round, Saturday

Santa Maria Valley Christian 58, Lee Vining 14

Capistrano Valley Christian 44, Baptist Christian 27

Lancaster Baptist 37, Trona 28

Rio Hondo Prep 44, Price 30

Redlands Adventist 48, California Lutheran 37

Hesperia Christian 71, Crystal Cathedral 42

Joshua Springs 45, Eastside Christian 31

Providence Hall 64, Crossroads Christian 29

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#9 Capistrano Valley Christian at #1 Santa Maria Valley Christian

#4 Rio Hondo Prep at Lancaster Baptist

#11 Hesperia Christian at Redlands Adventist

#7 Joshua Springs at #2 Providence Hall

 

Semifinals, Feb. 23. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

Comments 

Advertisement










Video