Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' soccer: Southern Section playoff results and updated pairings

February 20, 2013 |  9:16 pm

BOYS' SOCCER

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Second round, Wednesday

San Clemente 2, Harvard-Westlake 1

Santa Barbara 1, Riverside Poly 0

JSerra 1, Edison 0

Palos Verdes 2, Damien 1

Servite 1, El Toro 0

Claremont 1, Redondo 0 (OT)

Los Alamitos 1, Santa Margarita 0

Loyola 4, West Torrance 0

 

Quarterfinals, Friday, 5 p.m.

Santa Barbara at #1 San Clemente

#4 Palos Verdes at JSerra

Servite at Claremont

#2 Loyola at Los Alamitos

 

 

DIVISION 2

Second round, Wednesday

Corona Santiago 3, Lynwood 2

Loara 2, La Quinta 1

Bell Gardens 3, Fontana 1

Royal 2, King 0

Alta Loma 2, Montebello 0

Warren 3, Segerstrom 1

Corona 2, Agoura 1 (OT)

Paramount 2, Upland 1

 

Quarterfinals, Friday, 5 p.m.

Loara at #1 Corona Santiago

#4 Royal at Bell Gardens

Alta Loma at Warren

#2 Paramount at Corona

 

 

DIVISION 3

Second round, Wednesday

El Rancho 5, Littlerock 1

La Sierra 1, Santa Ynez 0

Oxnard 3, Woodbridge 1

Century 2, Crescenta Valley 1

Palmdale 3, Nipomo 1

Burbank Burroughs 2, Redlands East Valley 1

Moreno Valley 2, Knight 1 (OT)

Channel Islands 1, Corona del Mar 0

 

Quarterfinals, Friday, 5 p.m.

#1 El Rancho at La Sierra

Oxnard at #4 Century

Burbank Burroughs at #3 Palmdale

Channel Islands at Moreno Valley

 

 

DIVISION 4

Second round, Wednesday

Montclair 2, Artesia 1 (OT)

Temescal Canyon 2, Valencia 1

South Torrance 1, Perris 0 (OT)

Salesian 5, Carpinteria 0

Cathedral 6, Elsinore 0

Santa Paula 4, Hart 1

Ontario 2, Norwalk 0

West Ranch at #2 Oak Hills, THURSDAY, 3 p.m.

 

Quarterfinals, Friday, 5 p.m.

Montclair at Temescal Canyon

#4 Salesian at South Torrance

#3 Cathedral at Santa Paula

Ontario at West Ranch OR #2 Oak Hills at Ontario

 

 

DIVISION 5

Second round, Wednesday unless noted

San Jacinto 3, Desert Hot Springs 2

Granite Hills at Los Altos, THURSDAY, 5 p.m.

Godinez 3, Righetti 2

Pasadena Marshall 1, Pomona 0

Silverado 2, Desert Mirage 1

Crossroads 1, Monrovia 0

Saddleback 1, Los Amigos 1 (Saddleback advances on penalties, 3-1)

Tahquitz 1, Arroyo Grande 0

 

Quarterfinals, Friday, 5 p.m.

Los Altos at #1 San Jacinto OR #1 San Jacinto at Granite Hills

Pasadena Marshall at Godinez

#3 Silverado at Crossroads

Tahquitz at Saddleback

 

 

DIVISION 6

Second round, Wednesday

Carter 3, St. Margaret's 0

Rubidoux 2, Firebaugh 0

Ontario Christian 2, Cerritos Valley Christian 1

Cate 1, Banning 0

Jurupa Hills 4, San Gorgonio 1

Chadwick 4, Environmental Charter 0

Rialto 2, Bishop 0

Animo Leadership 7, Sage Hill 3

 

Quarterfinals, Friday, 5 p.m.

#1 Carter at Rubidoux

Ontario Christian at #4 Cate

Chadwick at #3 Jurupa Hills

Rialto at #2 Animo Leadership

 

 

DIVISION 7

Second round, Wednesday unless noted

CAMS 0, West Shores 0 (CAMS advances on penalties, 4-2)

Lancaster Desert Christian 3, Saddleback Valley Christian 1

St. Monica 0, Buckley 0 (St. Monica advances on penalties, 8-7)

Lennox Academy 1, Bishop Diego 0

Nordhoff 7, Serra 0

Mammoth 0, Tarbut V’Torah 0 (Mammoth advances on penalties, 3-2)

Avalon at Nuview Bridge, THURSDAY, 1 p.m.

Vistamar 3, Milken 2

 

Quarterfinals, Friday, 5 p.m.

Lancaster Desert Christian at CAMS

#4 Lennox Academy at St. Monica

Nordhoff at Mammoth

#2 Vistamar at Avalon/Nuview Bridge winner

 

Notes: Semifinals, Tuesday. Championships, Mar. 1-2.

 

Comments 

Advertisement










Video