Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' basketball: Southern Section playoff scores and updated pairings

February 13, 2013 | 10:10 pm
DIVISION 3AAA

First round, Wednesday

Tustin 69, Cerritos 41

San Bernardino 62, Kaiser 29

Bonita 54, South Torrance 40

Colony 73, Westminster La Quinta 48

Calabasas 70, Rio Mesa 56

Palm Desert 55, Jurupa Hills 49

Beverly Hills 62, Santa Barbara 48

Compton 74, La Mirada 52

Hart 86, North Torrance 83

West Torrance 62, Colton 44

Claremont 60, Apple Valley 50

Royal 67, Citrus Valley 33

Murrieta Mesa 62, Palm Springs 60

Brea Olinda 76, Garden Grove Santiago 41

Servite 60, Arroyo 47

Sonora 82, Santa Maria 62

 

Second round, Friday, 7 p.m.

#1 Tustin at #16 San Bernardino

#8 Colony at #9 Bonita

#5 Calabasas at #11 Palm Desert

#4 Compton at Beverly Hills

#3 Hart at #14 West Torrance

#12 Claremont at #6 Royal

Murrieta Mesa at #10 Brea Olinda

#2 Sonora at #15 Servite

 

Notes: Quarterfinals, Tuesday; semifinals, Feb. 22. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 3AA

First round, Wednesday

Leuzinger 71, San Juan Hills 54

Esperanza 76, Sierra Vista 41

Arlington 57, Indio 44

Atascadero 79, Bolsa Grande 45

Santa Margarita 59, Century 26

Lakeside 49, La Canada 48

Diamond Ranch 68, La Puente 38

Jurupa Valley 73, Yorba Linda 57

Corona del Mar 84, Rancho Alamitos 41

Hoover 49, Firebaugh 46

El Dorado 71, Gabrielino 66

San Marcos 60, Palos Verdes 51

Temple City 71, West Valley 64

Temescal Canyon 49, Garden Grove Pacifica 45

Hacienda Heights Wilson 58, Irvine 39

Damien 74, Los Amigos 28

 

Second round, Friday, 7 p.m.

#1 Leuzinger at #16 Esperanza

#9 Arlington at #8 Atascadero

Lakeside at #5 Santa Margarita

#4 Jurupa Valley at #13 Diamond Ranch

#3 Corona del Mar at #14 Hoover

#6 San Marcos at El Dorado

#7 Temple City at Temescal Canyon

Hacienda Heights Wilson at #2 Damien

 

Notes: Quarterfinals, Tuesday; semifinals, Feb. 22. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 3A

First round, Wednesday

St. John Bosco 78, Buena Park 33

Ridgecrest Burroughs 68, Northview 55

Bishop Amat 52, South El Monte 38

Cathedral 71, Garey 45

Northwood 62, Pomona 23

Lompoc Cabrillo 71, South Pasadena 44

Barstow 41, Gladstone 38

Ocean View 78, Laguna Hills 53

Chaminade 84, Artesia 30

Santa Paula 61, Mountain View 51

Tahquitz 67, Estancia 50

Covina 75, Antelope Valley 62

St. Francis 56, Lompoc 34

San Dimas 74, Pioneer 63

Pacific 55, Shadow Hills 53

Oak Park 78, Monrovia 29

 

Second round, Friday, 7 p.m.

#1 St. John Bosco at Ridgecrest Burroughs

#8 Cathedral at #9 Bishop Amat

#5 Northwood at #12 Lompoc Cabrillo

#4 Ocean View at Barstow

#14 Santa Paula at #3 Chaminade

#6 Covina at #11 Tahquitz

#10 San Dimas at #7 St. Francis

#2 Oak Park at Pacific

 

Notes: Quarterfinals, Tuesday; semifinals, Feb. 22. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 4AA

First round, Wednesday

Bishop Montgomery 101, Whittier Christian 36

Twentynine Palms 49, Paraclete 37

Laguna Beach 66, Salesian 33

Harvard-Westlake 77, Templeton 48

Windward 66, Ribet Academy 55

Oaks Christian 74, San Marino 32

Muir 89, Heritage Christian 64

La Verne Lutheran 83, Milken 36

JSerra 82, Whitney 35

Workman 60, Cerritos Valley Christian 53

Sierra Canyon 66, Big Bear 57

Serra 56, Sherman Oaks Notre Dame 44

Crespi 61, Compton Centennial 53

Maranatha 55, Costa Mesa 47

St. Genevieve 75, La Salle 60

Price 75, Morningside 45

 

Second round, Friday, 7 p.m.

Twentynine Palms at #1 Bishop Montgomery

#9 Laguna Beach at #8 Harvard-Westlake

#11 Oaks Christian at #6 Windward

#13 Muir at #5 La Verne Lutheran

#14 Workman at #3 JSerra

#4 Serra at #12 Sierra Canyon

#7 Crespi at #10 Maranatha

St. Genevieve at #2 Price

 

Notes: Quarterfinals, Tuesday; semifinals, Feb. 22. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 4A

First round, Wednesday

Pasadena Marshall 80, Riverside Notre Dame 74

St. Bonaventure 72, Rosamond 31

St. Paul 72, Fairmont Prep 67

St. Anthony 95, St, Bernard 58

Viewpoint 65, Excelsior 51

Crossroads 67, Sage Hill 46

Santa Maria St. Joseph 67, Santa Ana Calvary Chapel 46

Ontario Christian 70, California Military 30

Campbell Hall 76, Bishop 35

Renaissance Academy 73, Crean Lutheran 32

St. Margaret’s 73, California City 46

Nordhoff 81, Morro Bay 40

St. Monica 71, University Prep 48

Brentwood 72, Malibu 45

 

Second round, Friday, 7 p.m.

#15 Pasadena Marshall at #1 Pacific Hills

#12 St. Paul at #9 St. Bonaventure

#5 St. Anthony at #11 Viewpoint

#13 Crossroads at #4 Cantwell-Sacred Heart

#3 Santa Maria St. Joseph at #14 Ontario Christian

#6 Renaissance Academy at #7 Campbell Hall

#10 Nordhoff at #8 St. Margaret’s

#2 Brentwood at #16 St. Monica

 

Notes: Quarterfinals, Tuesday; semifinals, Feb. 22. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 5AA

First round, Wednesday

Village Christian 85, Pacifica Christian 41

Loma Linda Academy 75, Chadwick 71

Bishop Diego 75, La Sierra Academy 43

Bell-Jeff 87, Academy of Careers and Exploration 28

Brethren Christian 80, Public Safety Academy 28

Riverside Prep 84, Vasquez 49

Buckley 90, Santa Rosa Academy 18

Mission Prep 80, Wildwood 44

Webb 55, Kern Valley 46

Yeshiva 67, Lennox Academy 46

Saddleback Valley Christian 79, Arrowhead Christian 29

Santa Clara 66, Nuview Bridge 31

Linfield Christian 69, Xavier Prep 59

Lancaster Desert Christian 79, Providence 66

Flintridge Prep 69, Avalon 48

 

Second round, Friday, 7 p.m.

#1 Village Christian at #16 Loma Linda Academy

#8 Bell-Jeff at #9 Bishop Diego

#5 Brethren Christian at #12 Pasadena Poly

#4 Buckley at #13 Riverside Prep

#14 Webb at #3 Mission Prep

#11 Yeshiva at #6 Saddleback Valley Christian

#10 Linfield Christian at #7 Santa Clara

#2 Flintridge Prep at Lancaster Desert Christian

 

Notes: Quarterfinals, Tuesday; semifinals, Feb. 22. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 5A

First round, Wednesday

Rolling Hills Prep 80, Boys Republic 31

Riverside Christian 71, Boron 62

New Community Jewish 65, Lancaster Baptist 52

Thacher 63, Capistrano Valley Christian 55

Besant Hill 69, Newbury Park Adventist 24

Orangewood Academy 56, Tarbut V'Torah 48

Mesa Grande Academy 69, Sherman Indian 59

Holy Martyrs 47, Le Lycee 21

San Gabriel Academy 90, Laguna Blanca 45

Coast Union 50, Villanova Prep 38

Bermuda Dunes Desert Christian 61, Pacific Lutheran 26

Rancho Christian 78, Temecula Prep 43

Valley Torah 75, Lucerne Valley 49

Oakwood 60, Einstein Academy 53

Pasadena AGBU 83, Cate 80

Shalhevet 61, Bloomington Christian 44

 

Second round, Friday, 7 p.m.

#16 Riverside Christian at #1 Rolling Hills Prep

#9 New Community Jewish at Thacher

#5 Besant Hill at #12 Orangewood Academy

#13 Mesa Grande Academy at #4 Holy Martyrs

Coast Union at #3 San Gabriel Academy

#11 Bermuda Dunes Desert Christian at #6 Rancho Christian

#7 Valley Torah at #10 Oakwood

#2 Shalhevet at #14 Pasadena AGBU

 

Notes: Quarterfinals, Tuesday; semifinals, Feb. 22. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

 

 

DIVISION 6

First round, Wednesday

Rio Hondo Prep 78, Canoga Park AGBU 46

San Fernando Valley Academy 100, Baker Valley 55

Calvary Baptist 53, North County Christian 23

Lone Pine 98, Wildomar Cornerstone Christian 46

Marywood-Palm Valley 70, Summit View 35

Desert Chapel 73, Lee Vining 33

Acaciawood Academy 63, Shandon 46

California Lutheran 49, Liberty Christian 25

 

Joshua Springs 78, Hesperia Christian 31

Lake Arrowhead Christian 54, St. Monica Academy 35

Bethel Baptist 54, Delphi Academy 37

Providence Hall 53, Los Angeles Adventist 42

Santa Maria Valley Christian 90, Baptist Christian 46

Eastside Christian 53, Trona 38

Hope Centre 64, Pilgrim 47

Trinity Classical Academy 77, Southwestern Academy 36

 

Second round, Friday, 7 p.m.

#1 Rio Hondo Prep at #16 San Fernando Valley Academy

#9 Calvary Baptist at #8 Lone Pine

#5 Marywood-Palm Valley at #11 Desert Chapel

#4 California Lutheran at #14 Acaciawood Academy

#3 Joshua Springs at #13 Lake Arrowhead Christian

#12 Bethel Baptist at Providence Hall

#7 Santa Maria Valley Christian at #10 Eastside Christian

#2 Trinity Classical Academy at Hope Centre

 

Notes: Quarterfinals, Tuesday; semifinals, Feb. 22. Championships, Feb. 27-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei.

Comments 

Advertisement










Video