Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' basketball: Southern Section playoff results and updated pairings

February 22, 2013 |  9:58 pm

BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1AA

Quarterfinals, Friday

Mater Dei 56, Rancho Verde 40

Inglewood 64, Mission Viejo 61

Etiwanda 43, Silverado 28

Long Beach Poly 75, Loyola 69

 

Semifinals, Tuesday, 7 p.m.

#12 Inglewood at #1 Mater Dei

#6 Etiwanda at #2 Long Beach Poly

 

 

DIVISION 1A

Quarterfinals, Friday

El Toro 70, Corona Santiago 64

Crescenta Valley 68, Millikan 54

Dana Hills 61, West Ranch 59

Santa Monica 75, Aliso Niguel 63

 

Semifinals, Tuesday, 7 p.m.

#4 Crescenta Valley at #1 El Toro

#6 Dana Hills at #2 Santa Monica

 

 

DIVISION 2AA

Quarterfinals, Friday

Riverside North 81, Lawndale 60

Mira Costa 70, Temecula Valley 47

Villa Park 66, Murrieta Valley 61

Thousand Oaks 68, Camarillo 51

 

Semifinals, Tuesday, 7 p.m.

#5 Mira Costa at #1 Riverside North

#3 Villa Park at #2 Thousand Oaks

 

 

DIVISION 2A

Quarterfinals, Friday

Westlake 82, Beaumont 33

Tesoro 64, Dos Pueblos 50

Arroyo Grande 53, Anaheim Canyon 51

Redondo 55, Glendora 41

 

Semifinals, Tuesday, 7 p.m.

#5 Tesoro at #1 Westlake

#11 Arroyo Grande at #2 Redondo

 

 

DIVISION 3AAA

Semifinals, Friday

Tustin 58, Compton 51

Royal 63, Brea Olinda 54

 

 

DIVISION 3AA

Semifinals, Friday

Santa Margarita 65, Leuzinger 59

Damien 61, Corona del Mar 53

 

 

DIVISION 3A

Semifinals, Friday

St. John Bosco 89, Ocean View 87

Chaminade 76, Oak Park 59

 

 

DIVISION 4AA

Semifinals, Friday

La Verne Lutheran 63, Bishop Montgomery 59

Serra 74, Crespi 62

 

 

DIVISION 4A

Semifinals, Friday

Pacific Hills 52, Cantwell-Sacred Heart 51

Brentwood 54, Santa Maria St. Joseph 46

 

 

DIVISION 5AA

Semifinals, Friday

Buckley 55, Village Christian 52

Mission Prep 60, Flintridge Prep 58

 

 

DIVISION 5A

Semifinal, Friday

Rolling Hills Prep 40, Holy Martyrs 38

 

Semifinals, Saturday, 9:30 p.m.

#2 Shalhevet at #3 San Gabriel Academy

 

 

DIVISION 6

Semifinals, Friday

Rio Hondo Prep 78, Desert Chapel 74

Trinity Classical Academy 61, Joshua Springs 53

 

 

Championships, Wednesday-Mar. 2 at Anaheim Convention Center and Mater Dei

Divisions 1 and 2: finalists to be determined Tuesday

Division 3AAA: #1 Tustin vs. #6 Royal

Division 3AA: #5 Santa Margarita vs. #2 Damien

Division 3A: #1 St. John Bosco vs. #3 Chaminade

Division 4AA: #5 La Verne Lutheran vs. #4 Serra

Division 4A: #1 Pacific Hills vs. #2 Brentwood

Division 5AA: #4 Buckley vs. #3 Mission Prep

Division 5A: #1 Rolling Hills Prep vs. Shalhevet/San Gabriel Academy winner

Division 6: #1 Rio Hondo Prep vs. #2 Trinity Classical Academy

 

Note: Schedule to be announced Monday. Games will be played at Anaheim Wednesday and Thursday (3, 4:45, 6:30, and 8:15 p.m.), Friday (3:30, 5:15, 7, and 8:45 p.m.), and Saturday (10 a.m., noon, 2, 4, 6, and 8:30 p.m.). Games will be played at Mater Dei Saturday at 9:30 and 11:30 a.m. and 1:30, 3:30, 5:30, and 7:30 p.m.

Comments 

Advertisement










Video