Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Girls' volleyball: Southern Section semifinal results and championship schedule

November 14, 2012 |  7:30 am
GIRLS' VOLLEYBALL

SOUTHERN SECTION PLAYOFFS

DIVISION 1AA

Semifinals, Tuesday

Redondo d. Corona del Mar, 25-21, 25-17, 25-21

Marymount d. Tesoro, 29-27, 22-25, 25-17, 25-22

 

DIVISION 1A

Semifinals, Tuesday

El Dorado d. Capistrano Valley, 25-17, 19-25, 25-15, 25-22

La Salle d. Bishop Montgomery, 23-25, 25-18, 25-21, 16-25, 15-12

 

DIVISION 2AA

Semifinals, Tuesday

King d. La Canada, 19-25, 25-19, 25-17, 25-17

Los Osos d. South Torrance, 21-25, 25-18, 26-24, 25-22

 

DIVISION 2A

Semifinals, Tuesday

Whittier Christian d. Yorba Linda, 25-14, 25-14, 25-20

Chadwick d. Pasadena Poly, 25-22, 25-19, 25-8

 

DIVISION 3AA

Semifinals, Tuesday

Rim of the World d. Sierra Canyon, 25-16, 17-25, 25-17, 25-20

Windward d. Santa Monica, 25-13, 25-22, 25-13

 

DIVISION 3A

Semifinals, Tuesday

#1 St. Margaret's d. Aquinas, 25-21, 25-21, 25-16

Sage Hill d. Ontario Christian, 25-19, 19-25, 27-25, 18-25, 15-6

 

DIVISION 4AA

Semifinals, Tuesday

Saddleback Valley Christian d. San Jacinto, 25-18, 25-17, 25-14

Hemet d. Loara, 25-14, 25-16, 25-17

 

DIVISION 4A

Semifinals, Tuesday

Pacifica Christian d. St. Anthony, 25-17, 23-25, 25-18, 25-21

Rolling Hills Prep d. Laguna Blanca, 27-25, 19-25, 22-25, 25-21, 15-10

 

DIVISION 5AA

Semifinals, Tuesday

Alverno d. Lancaster Desert Christian, 29-27, 25-20, 25-21

Pomona Catholic d. Coastal Christian, 25-22, 17-25, 25-18, 25-17

 

DIVISION 5A

Semifinals, Tuesday

St. Monica Academy d. Riverside Christian, 25-21, 25-8, 25-21

Orangewood Academy d. Temecula Prep, 17-25, 25-15, 28-26, 25-13

 

Championships, Saturday at Santiago Canyon College

Division 3AA: #1 Rim of the World vs. #2 Windward, 9 a.m.

Division 2A: #1 Whittier Christian vs. #2 Chadwick, 11:30 a.m.

Division 2AA: King vs. Los Osos, 2:15 p.m.

Division 1A: El Dorado vs. #2 La Salle, 5 p.m.

Division 1AA: #1 Redondo vs. #2 Marymount, 8 p.m.

 

Championships, Saturday at Cypress College

Division 4AA: #1 Saddleback Valley Christian vs. #2 Hemet, 9 a.m.

Division 5AA: #1 Alverno vs. #2 Pomona Catholic, 11:30 a.m.

Division 4A: #1 Pacifica Christian vs. Rolling Hills Prep, 2 p.m.

Division 5A: #1 St. Monica Academy vs. #3 Orangewood Academy, 5:30 p.m.

Division 3A: #1 St. Margaret's vs. #3 Sage Hill, 7:30 p.m.

Comments 

Advertisement










Video