Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Football: Semifinal playoff pairings (updated)

November 20, 2012 |  4:31 pm
FOOTBALL

CITY PLAYOFFS

DIVISION I

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#4 Carson (6-6) at #1 Narbonne (12-0)

#3 Venice (10-2) at #2 Crenshaw (11-1)

 

DIVISION II

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#5 San Fernando (10-2) at #1 South East (11-1)

#7 Jefferson (9-3) at #6 Canoga Park (8-4)

 

Notes: Finals, Dec. 1 at East Los Angeles College (Division II at 3 p.m., Division I at 7 p.m.)

 

 

SOUTHERN SECTION PLAYOFFS

 

PAC-5 DIVISION (I)

Semifinals, Friday

#4 Mater Dei (10-2) vs. #1 St. Bonaventure (11-1) at Ventura HS, 7 p.m.

#3 St. John Bosco (8-4) vs. Long Beach Poly (9-3) at Veterans Stadium (Long Beach), 7:30 p.m.

 

INLAND DIVISION (II)

Semifinals, Friday, 7 p.m.

Rancho Cucamonga (10-2) at #1 Vista Murrieta (12-0)

#3 Upland (12-0) at #2 Corona Centennial (11-1)

 

NORTHERN DIVISION (III)

Semifinals, Friday

West Torrance (9-3) at Atascadero (6-6), 7:30 p.m.

#3 Palos Verdes (9-3) at #2 Valencia (9-3), 7 p.m.

 

WESTERN DIVISION (IV)

Semifinals, Friday

#4 Gardena Serra (10-2) at #1 Lompoc (12-0), 7:30 p.m.

Cathedral (10-2) at #2 Chaminade (11-1), 7 p.m.

 

CENTRAL DIVISION (V)

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#4 Rancho Verde (9-3) at Paloma Valley (9-3)

#3 Kaiser (11-1) at #2 Heritage (11-1)

 

SOUTHWEST DIVISION (VI)

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#4 Foothill (10-2) vs. #1 Edison (11-1) at Orange Coast College

#3 Villa Park (11-1) at #2 Tustin (12-0)

 

SOUTHEAST DIVISION (VII)

Semifinals, Friday

Santa Fe (7-5) at #4 Downey (9-3), 7 p.m.

West Covina (7-5) at #2 La Serna (11-1) at California, 7:30 p.m.

 

EASTERN DIVISION (VIII)

Semifinals, Friday

#1 Citrus Hill (12-0) at Tahquitz (9-3), 7 p.m.

#3 Serrano (12-0) at #2 Carter (12-0), 7:30 p.m.

 

SOUTHERN DIVISION (IX)

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#1 Corona del Mar (10-2) vs. Woodbridge (7-5) at Irvine

#2 Laguna Beach (11-0-1) at #3 Garden Grove (10-2)

 

NORTHWEST DIVISION (X)

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#1 Bishop Diego (12-0) at #4 North Torrance (10-2)

#2 Nordhoff (11-1) at Compton Centennial (5-7)

 

MID-VALLEY DIVISION (XI)

Semifinals, Friday

#4 San Dimas (11-1) vs. #1 Paraclete (11-1) at Antelope Valley College, 7 p.m.

#2 Monrovia (10-2) vs. #3 Sierra Canyon (11-1) at Granada Hills, 7:30 p.m.

 

EAST VALLEY DIVISION (XII)

Semifinals, Friday

#1 Ontario Christian (12-0) at Jurupa Hills (8-4), 7:30 p.m.

#3 Banning (11-1) at Rim of the World (10-2), 7 p.m.

 

NORTHEAST DIVISION (XIII)

Semifinals, Friday

#4 Salesian (11-1) at #1 Mission Prep (10-1), 7:30 p.m.

#2 Rio Hondo Prep (10-1) vs. St. Monica (7-4) at Santa Monica College, 7 p.m.

 

Notes: Championships, Nov. 30-Dec. 1.

Championships on Friday, Nov. 30: Inland, Western, Southwest (7:30 p.m. at Angel Stadium), Eastern, Mid-Valley, East Valley, Northeast.

Championships on Saturday, Dec. 1: Pac-5 (7:30 at Angel Stadium), Northern, Central, Southeast, Southern (2 p.m. at Angel Stadium), Northwest.

 

EIGHT-MAN FOOTBALL

DIVISION I

Championship, Saturday, 7 p.m.

#4 Thacher (9-1) vs.. #2 Excelsior (10-1) at Victor Valley College

 

DIVISION II

Championship, Friday, 7 p.m.

Hope Centre (10-2) at #1 Joshua Springs (10-2)

Comments 

Advertisement










Video