Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Football: Quarterfinal playoff pairings

November 16, 2012 |  7:55 am
FOOTBALL

CITY PLAYOFFS

DIVISION I

Quarterfinals, Friday, 7 p.m. unless noted

#8 Garfield (6-5) at #1 Narbonne (11-0)

#5 Birmingham (9-2) at #4 Carson (5-6)

#6 San Pedro (8-3) at #3 Venice (9-2)

#7 Dorsey (7-4) at #2 Crenshaw (10-1), 6 p.m.

 

DIVISION II

Quarterfinals, Friday, 7 p.m.

#9 Lincoln (9-2) at #1 South East (10-1)

#13 South Gate (7-4) at #5 San Fernando (9-2)

#6 Canoga Park (7-4) at #3 Van Nuys (10-1)

#7 Jefferson (8-3) at #2 Eagle Rock (8-3)

 

Notes: Semifinals, Nov. 23. Finals, Dec. 1 at East Los Angeles College (Division II at 3 p.m., Division I at 7 p.m.)

 

EIGHT-MAN

Championship, Friday, 7 p.m. at Contreras

#1 Fulton (9-2) vs. #2 Annenberg (6-4)

 

SOUTHERN SECTION PLAYOFFS

 

PAC-5 DIVISION (I)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

#1 St. Bonaventure (10-1) vs. Santa Margarita (9-2) at Trabuco Hills, 7 p.m.

Alemany (9-2) vs. #4 Mater Dei (9-2) at Santa Ana Stadium

Sherman Oaks Notre Dame (8-3) at #3 St. John Bosco (7-4), 7 p.m.

Long Beach Poly (8-3) at #2 Mission Viejo (11-0), 7 p.m.

 

INLAND DIVISION (II)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

#1 Vista Murrieta (11-0) at Norco (7-4), 7 p.m.

#4 Charter Oak (10-1) vs. Rancho Cucamonga (9-2) at Los Osos, 7 p.m.

#3 Upland (11-0) at Redlands (8-3)

#2 Corona Centennial (10-1) at Murrieta Valley (10-1), 7 p.m.

 

NORTHERN DIVISION (III)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

Canyon Country Canyon (8-2-1) at Atascadero (5-6)

Mira Costa (8-3) at West Torrance (8-3), 7 p.m.

#3 Palos Verdes (8-3) vs. Hart (8-3) at College of Canyons, 7 p.m.

#2 Valencia (8-3) at Quartz Hill (8-3), 7 p.m.

 

WESTERN DIVISION (IV)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

#1 Lompoc (11-0) at Culver City (7-4)

Santa Monica (8-3) at #4 Gardena Serra (9-2), 7 p.m.

#3 Camarillo (10-1) at Cathedral (9-2)

#2 Chaminade (10-1) at Morro Bay (8-3), 7 p.m.

 

CENTRAL DIVISION (V)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

Colony (7-4) at Paloma Valley (8-3)

#4 Rancho Verde (8-3) at Elsinore (8-3)

#3 Kaiser (10-1) at Temescal Canyon (6-5), 7 p.m.

#2 Heritage (10-1) vs. Arlington (7-4) at Ramona, 7 p.m.

 

SOUTHWEST DIVISION (VI)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

#1 Edison (10-1) at Placentia Valencia (8-3), 7 p.m.

La Habra (8-3) vs. #4 Foothill (9-2) at Tustin

Newport Harbor (7-4) vs. #3 Villa Park (10-1) at El Modena, 7 p.m.

#2 Tustin (11-0) at Huntington Beach (6-5), 7 p.m.

 

SOUTHEAST DIVISION (VII)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

#1 La Mirada (9-1) vs. Santa Fe (6-5) at Pioneer, 7 p.m.

#4 Downey (8-3) vs. Norwalk (8-2) at Excelsior HS, 7 p.m.

#3 Muir (8-3) at West Covina (6-5)

#2 La Serna (10-1) at Dominguez (6-5), 7 p.m.

 

EASTERN DIVISION (VIII)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

#1 Citrus Hill (11-0) at Rialto (6-5)

#4 Oak Hills (10-1) at Tahquitz (8-3), 7 p.m.

#3 Serrano (11-0) at Beaumont (9-2)

#2 Carter (11-0) at Ridgecrest Burroughs (6-5), 7 p.m.

 

SOUTHERN DIVISION (IX)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

#1 Corona del Mar (9-2) vs. Los Amigos (8-3) at Bolsa Grande, 7 p.m.

#4 Katella (9-2) vs. Woodbridge (6-5) at Irvine, 7 p.m.

Segerstrom (9-2) at #3 Garden Grove (9-2)

Northwood (5-6) at #2 Laguna Beach (10-0-1), 7 p.m.

 

NORTHWEST DIVISION (X)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

#1 Bishop Diego (11-0) vs. Village Christian (7-4) at Occidental College

#4 North Torrance (9-2) vs. Gladstone (10-1) at Citrus College, 7 p.m.

Compton Centennial (4-7) at El Segundo (7-4), 7 p.m.

Whittier Christian (8-3) at #2 Nordhoff (10-1), 7 p.m.

 

MID-VALLEY DIVISION (XI)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

El Monte (8-3) vs. #1 Paraclete (10-1) at Antelope Valley College, 7 p.m.

San Marino (10-1) at #4 San Dimas (10-1), 7 p.m.

#3 Sierra Canyon (10-1) at Arroyo (7-4), 7 p.m.

South El Monte (7-4) at #2 Monrovia (9-2)

 

EAST VALLEY DIVISION (XII)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

Big Bear (9-2) at #1 Ontario Christian (11-0)

Citrus Valley (6-5) at Jurupa Hills (7-4), 7 p.m.

Linfield Christian (5-6) at #3 Banning (10-1)

#2 St. Margaret's (10-1) at Rim of the World (9-2), 7 p.m.

 

NORTHEAST DIVISION (XIII)

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

#1 Mission Prep (9-1) vs. Flintridge Prep (6-4) at La Canada

Bishop (9-2) at #4 Salesian (10-1), 6:30 p.m.

#3 Boron (10-1) vs. St. Monica (6-4) at Santa Monica College, 7 p.m.

#2 Rio Hondo Prep (9-1) at Desert (7-4)

 

Notes: Semifinals, Nov. 23. Championships, Nov. 30-Dec. 1.

Championships on Friday, Nov. 30: Inland, Western, Southwest (7:30 p.m. at Angel Stadium), Eastern, Mid-Valley, East Valley, Northeast.

Championships on Saturday, Dec. 1: Pac-5 (7:30 at Angel Stadium), Northern, Central, Southeast, Southern (2 p.m. at Angel Stadium), Northwest.

 

EIGHT-MAN FOOTBALL

DIVISION I

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#4 Thacher (8-1) vs. Downey Calvary Chapel (10-1) at Downey

Mojave (10-1) vs. #2 Excelsior (9-1) at Victor Valley College

 

DIVISION II

Semifinals, Friday or Saturday as noted

#1 Joshua Springs (9-2) vs. #4 Trinity Classical Academy (8-2) at Valencia, Friday, 7 p.m.

#2 Desert Chapel (8-2) vs. Hope Centre (9-2) at Daniels Field (San Pedro), Saturday, 2 p.m.

 

Notes: Championship, Nov. 23-24.

 

Comments 

Advertisement










Video