Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' water polo: Southern Section playoff results and updated pairings

BOYS' WATER POLO

SOUTHERN SECTION PLAYOFFS

DIVISION 1

Wild-card matches, Tuesday

Edison 10, Long Beach Poly 9

Harvard-Westlake 16, Beckman 3

San Clemente 18, Millikan 8

Northwood 17, Lakewood 4

Irvine University 11, Huntington Beach 6

Crespi 9, St. John Bosco 6

 

First round, Wednesday, 5 p.m.

Edison at #1 Mater Dei

Harvard-Westlake at El Toro

San Clemente at Corona del Mar

Servite at #4 Newport Harbor

Northwood at #3 Loyola

Santa Margarita at Los Alamitos

Irvine University at Dana Hills

Crespi at #2 Long Beach Wilson

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Heritage Park (Irvine), 5 and 7 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 7 p.m.

 

 

DIVISION 2

Wild-card matches, Tuesday

Ayala 20, Godinez 9

Vista Murrieta 14, Anaheim Canyon 11

Chaparral 14, Costa Mesa 10

Westlake 9, Ventura 5

Claremont 7, Thousand Oaks 5

San Marcos 14, Brea Olinda 9

Great Oak 15, Chino Hills 7

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Ayala at #1 Agoura

Vista Murrieta at Dos Pueblos

Chaparral at Damien

Westlake at #4 Foothill

Claremont at #3 Laguna Beach

San Marcos at Murrieta Valley

Royal at Villa Park

Great Oak at #2 Santa Barbara

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Heritage Park (Irvine), 5 and 6:30 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 2:45 p.m.

 

 

DIVISION 3

Wild-card matches, Tuesday

San Juan Hills 14, Schurr 5

Redondo 9, Trabuco Hills 7

 

First round, Wednesday, 5 p.m.

San Juan Hills at #1 La Canada

Peninsula at Corona Santiago

Norco at Mission Viejo

Bell Gardens at #4 Palos Verdes

Redondo at #3 King

South Pasadena at Montebello

Temple City at Tesoro

Corona at #2 Mira Costa

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Heritage Park (Irvine), 2 and 3:30 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 11:45 a.m.

 

 

DIVISION 4

Wild-card matches, Tuesday

Rancho Cucamonga 11, Cajon 10

La Habra 22, Gahr 3

San Luis Obispo 11, Beverly Hills 7

Downey 19, Etiwanda 13

Sunny Hills 11, Warren 10

Redlands 10, Paso Robles 5

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Rancho Cucamonga at #1 Righeti

La Habra at El Segundo

Yucaipa at Upland

San Luis Obispo at #4 Cerritos

Downey at #3 Troy

Arroyo Grande at Redlands East Valley

Sunny Hills at Santa Monica

Redlands at #2 Los Osos

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Heritage Park (Irvine), 2 and 3:30 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 1:30 p.m.

 

 

DIVISION 5

Wild-card match, Tuesday

Burbank Burroughs 8, Bonita 6

 

First round, Wednesday, 5 p.m.

Riverside North at #1 Glendale

El Rancho at Los Altos

Burbank Burroughs at Riverside Poly

Whittier at #4 Flintridge Prep

Pasadena at #3 Pasadena Poly

Crescenta Valley at Walnut

Arlington at Burbank

Chadwick at #2 La Serna

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Mt. San Antonio College (Walnut), 6 and 7:30 p.m. Championship, Nov. 17 at Heritage Park (Irvine), 5:3 p.m.

 

 

DIVISION 6

Wild-card matches, Tuesday

Xavier Prep 8, Beaumont 6

Oxnard 11, San Dimas 7

Carpinteria 15, Oxnard Pacifica 9

Lompoc Cabrillo 16, Villanova Prep 8

Palm Springs 28, Cathedral 7

Palm Desert 22, Morro Bay 9

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Xavier Prep at #1 Malibu

Oxnard at Santa Ynez

Lakeside at Nogales

Carpinteria at #4 La Quinta

Lompoc Cabrillo at #3 Temescal Canyon

Palm Springs at Hemet

Palm Desert at Rio Mesa

Hacienda Heights Wilson at #2 Oaks Christian

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Mt. San Antonio College (Walnut), 3 and 4:30 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 10:30 a.m.

 

 

DIVISION 7

Wild-card matches, Tuesday

Tustin 12, Jurupa Valley 10

Garden Grove 13, San Gorgonio 9

Colony 15, Pacific 7

Yorba Linda 14, Westminster La Quinta 1

Katella 7, Orange 2

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Tustin at #1 Citrus Valley

Chino at Segerstrom

Brentwood at Santa Ana Valley

Garden Grove at #4 Placentia Valencua

Colony at #3 Cypress

Ocean View at Los Amigos

Yorba Linda at Ramona

Katella at #2 Don Lugo

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at alternate sites. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 9:15 a.m.

 
Comments () | Archives (0)

The comments to this entry are closed.


Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: