Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' water polo: Southern Section playoff pairings

November 4, 2012 |  9:22 am
BOYS' WATER POLO

SOUTHERN SECTION PLAYOFFS

DIVISION 1

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--Edison at Long Beach Poly

B--Beckman at Harvard-Westlake

C--Millikan at San Clemente

D--Lakewood at Northwood

E--Huntington Beach at Irvine University

F--St. John Bosco at Crespi

 

First round, Wednesday, 5 p.m.

Winner wild-card A at #1 Mater Dei

Winner wild-card B at El Toro

Winner wild-card C at Corona del Mar

Servite at #4 Newport Harbor

Winner wild-card D at #3 Loyola

Santa Margarita at Los Alamitos

Winner wild-card E at Dana Hills

Winner wild-card F at #2 Long Beach Wilson

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Heritage Park (Irvine), 5 and 7 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 7 p.m.

 

 

DIVISION 2

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--Godinez at Ayala

B--Anaheim Canyon at Vista Murrieta

C--Chaparral at Costa Mesa

D--Ventura at Westlake

E--Thousand Oaks at Claremont

F--Brea Olinda at San Marcos

G--Chino Hills at Great Oak

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Winner wild-card A at #1 Agoura

Winner wild-card B at Dos Pueblos

Winner wild-card C at Damien

Winner wild-card D at #4 Foothill

Winner wild-card E at #3 Laguna Beach

Winner wild-card F at Murrieta Valley

Royal at Villa Park

Winner wild-card G at #2 Santa Barbara

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Heritage Park (Irvine), 5 and 6:30 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 2:45 p.m.

 

 

DIVISION 3

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--San Juan Hills at Schurr

B--Redondo at Trabuco Hills

 

First round, Wednesday, 5 p.m.

Winner wild-card A at #1 La Canada

Peninsula at Corona Santiago

Norco at Mission Viejo

Bell Gardens at #4 Palos Verdes

Winner wild-card B at #3 King

South Pasadena at Montebello

Temple City at Tesoro

Corona at #2 Mira Costa

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Heritage Park (Irvine), 2 and 3:30 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 11:45 a.m.

 

 

DIVISION 4

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--Cajon at Rancho Cucamonga

B--Gahr at La Habra

C--Beverly Hills at San Luis Obispo

D--Etiwanda at Downey

E--Warren at Sunny Hills

F--Paso Robles at Redlands

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Winner wild-card A at #1 Righeti

Winner wild-card B at El Segundo

Yucaipa at Upland

Winner wild-card C at #4 Cerritos

Winner wild-card D at #3 Troy

Arroyo Grande at Redlands East Valley

Winner wild-card E at Santa Monica

Winner wild-card F at #2 Los Osos

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Heritage Park (Irvine), 2 and 3:30 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 1:30 p.m.

 

 

DIVISION 5

Wild-card match, Tuesday, 5 p.m.

Burbank Burroughs at Bonita

 

First round, Wednesday, 5 p.m.

Riverside North at #1 Glendale

El Rancho at Los Altos

Winner wild-card A at Riverside Poly

Whittier at #4 Flintridge Prep

Pasadena at #3 Pasadena Poly

Crescenta Valley at Walnut

Arlington at Burbank

Chadwick at #2 La Serna

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Mt. San Antonio College (Walnut), 6 and 7:30 p.m. Championship, Nov. 17 at Heritage Park (Irvine), 5:3 p.m.

 

 

DIVISION 6

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--Xavier Prep at Beaumont

B--San Dimas at Oxnard

C--Oxnard Pacifica at Carpinteria

D--Villanova Prep at Lompoc Cabrillo

E--Cathedral at Palm Springs

F--Morro Bay at Palm Desert

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Winner wild-card A at #1 Malibu

Winner wild-card B at Santa Ynez

Lakeside at Nogales

Winner wild-card C at #4 La Quinta

Winner wild-card D at #3 Temescal Canyon

Winner wild-card E at Hemet

Winner wild-card F at Rio Mesa

Hacienda Heights Wilson at #2 Oaks Christian

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Mt. San Antonio College (Walnut), 3 and 4:30 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 10:30 a.m.

 

 

DIVISION 7

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--Tustin at Jurupa Valley

B--San Gorgonio at Garden Grove

C--Colony at Pacific

D--Westminster La Quinta at Yorba Linda

E--Orange at Katella

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Winner wild-card A at #1 Citrus Valley

Chino at Segerstrom

Brentwood at Santa Ana Valley

Winner wild-card B at #4 Placentia Valencua

Winner wild-card C at at #3 Cypress

Ocean View at Los Amigos

Winner wild-card D at Ramona

Winner wild-card E at #2 Don Lugo

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at alternate sites. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 9:15 a.m.

Comments 

Advertisement










Video