Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Football: Week 10 schedule

October 29, 2012 | 11:42 pm
Thursday, November 1st

SOUTHERN SECTION

BASELINE LEAGUE

Alta Loma vs. Rancho Cucamonga at Los Osos, 7 p.m.

CENTURY LEAGUE

El Dorado at Brea Olinda, 7 p.m.

CITRUS BELT LEAGUE

Eisenhower at Redlands, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Garden Grove Pacifica at Yorba Linda, 7 p.m.

La Palma Kennedy at Tustin, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Garden Grove Santiago vs. Rancho Alamitos at Bolsa Grande, 7 p.m.

GOLDEN WEST LEAGUE

Orange vs. Santa Ana at Segerstrom, 7 p.m.

HACIENDA LEAGUE

Bonita at Diamond Bar, 7 p.m.

Diamond Ranch at Walnut, 7 p.m.

West Covina at Rowland, 7 p.m.

HIGH DESERT LEAGUE

California City at Frazier Mountain, 7 p.m.

Kern Valley at Desert, 7 p.m.

Rosamond at Bishop, 7 p.m.

MISSION VALLEY LEAGUE

Arroyo at Gabrielino, 7 p.m.

Rosemead at Mountain View, 7 p.m.

South El Monte at El Monte, 7 p.m.

MT. BALDY LEAGUE

Ontario vs. Garey at Ganesha, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Savanna vs. Katella at Glover Stadium, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Godinez vs. Saddleback at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

Laguna Beach vs. Costa Mesa at Estancia, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Muir vs. Pasadena at Rose Bowl, 7 p.m.

PACIFIC COAST LEAGUE

Irvine University vs. Northwood at Irvine, 7 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Southlands Christian vs. Capistrano Valley Christian at San Clemente, 7:30 p.m.

SANTA FE LEAGUE

Bell-Jeff vs. St. Monica at Palisades, 7:30 p.m.

SUNKIST LEAGUE

Colton vs. Summit at Miller, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Newport Harbor vs. Los Alamitos at Veterans Stadium (Long Beach), 7 p.m.

 

Friday, November 2nd

CITY

CENTRAL LEAGUE

Belmont at Contreras, 7 p.m.

Bernstein at Roybal, 7 p.m.

Hollywood at Torres, 7 p.m.

COLISEUM LEAGUE

Crenshaw at Manual Arts, 2 p.m.

Locke at Rancho Dominguez, 7 p.m.

EAST VALLEY LEAGUE

Chavez at Arleta, 3:30 p.m.

Monroe at Sun Valley Poly, 7 p.m.

North Hollywood at Verdugo Hills, 7 p.m.

EASTERN LEAGUE

Bell at South East, 7 p.m.

Garfield at Huntington Park, 7 p.m.

South Gate at Los Angeles Jordan, 3 p.m.

MARINE LEAGUE

Carson at Wilmington Banning, 7 p.m.

Gardena at Narbonne, 7 p.m.

Washington at San Pedro, 7 p.m.

METRO LEAGUE

Douglass vs. Animo South Los Angeles at Compton Centennial, 7 p.m.

Sherman Oaks CES vs. View Park at Rancho Cienega Park, 7 p.m.

NORTHERN LEAGUE

Lincoln at Eagle Rock, 7 p.m.

Los Angeles Marshall at Los Angeles Wilson, 7 p.m.

SOUTHERN LEAGUE

Jefferson at Santee, 7 p.m.

Los Angeles at Angelou, 7 p.m.

South Region #2 at Fremont, 7 p.m.

VALLEY MISSION LEAGUE

Panorama at Granada Hills Kennedy, 7 p.m.

Sylmar at San Fernando, 7 p.m.

Van Nuys at Reseda, 7 p.m.

WEST VALLEY LEAGUE

Birmingham at Chatsworth, 7 p.m.

El Camino Real at Taft, 7 p.m.

Granada Hills at Cleveland, 7 p.m.

WESTERN LEAGUE

Fairfax at Venice, 7 p.m.

Los Angeles Hamilton at Westchester, 7 p.m.

Los Angeles University at Palisades, 7 p.m.

NONLEAGUE

Grant at Canoga Park, 7 p.m.

8 MAN

CITY LEAGUE

Annenberg at Animo Robinson, 7 p.m.

VALLEY  LEAGUE

East Valley at Fulton, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

ACADEMY LEAGUE

Brethren Christian at Crean Lutheran, 4 p.m.

St. Margaret's at Sage Hill, 7 p.m.

ALMONT LEAGUE

Bell Gardens at Keppel, 7 p.m.

Montebello at Schurr, 7 p.m.

San Gabriel vs. Alhambra at Moor Field (Alhambra), 7 p.m.

ALPHA LEAGUE

Kilpatrick at Viewpoint, 3 p.m.

Sierra Canyon vs. Paraclete at Antelope Valley College, 7 p.m.

AMBASSADOR LEAGUE

Arrowhead Christian vs. Calvary Murrieta at Lakeside, 7 p.m.

Linfield Christian at Aquinas, 7 p.m.

Western Christian at Ontario Christian, 7 p.m.

ARROWHEAD LEAGUE

CSDR at Sherman Indian, 7 p.m.

California Military Institute at Anza Hamilton, 7 p.m.

Riverside Christian at Ribet Academy, 7 p.m.

BASELINE LEAGUE

Etiwanda at Upland, 7 p.m.

Glendora at Los Osos, 7 p.m.

BAY LEAGUE

Mira Costa at Redondo, 7 p.m.

Palos Verdes at Peninsula, 2 p.m.

West Torrance at Leuzinger, 7 p.m.

BIG VIII LEAGUE

Corona at Eastvale Roosevelt, 7 p.m.

Corona Centennial at Corona Santiago, 7 p.m.

King at Norco, 7 p.m.

CENTURY LEAGUE

Foothill vs. Anaheim Canyon at El Modena, 7 p.m.

Villa Park vs. Esperanza at Yorba Linda, 7 p.m.

CHANNEL LEAGUE

San Marcos at Ventura, 7 p.m.

Santa Barbara at Dos Pueblos, 7 p.m.

CITRUS BELT LEAGUE

Redlands East Valley at Cajon, 7 p.m.

Yucaipa at Miller, 7 p.m.

DE ANZA LEAGUE

Desert Hot Springs at Shadow Hills, 7 p.m.

Twentynine Palms at Yucca Valley, 7 p.m.

DEL REY LEAGUE

Bosco Tech at La Salle, 7 p.m.

Verbum Dei at Bishop Montgomery, 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

La Serna at California, 7 p.m.

Santa Fe at Pioneer, 7 p.m.

Whittier at El Rancho, 7 p.m.

DESERT MOUNTAIN LEAGUE

Lancaster Desert Christian at Riverside Prep, 7 p.m.

Silver Valley at Mammoth, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Granite Hills at Barstow, 7 p.m.

Silverado at Victor Valley, 7 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

Cathedral City at Palm Springs, 7 p.m.

Indio at Coachella Valley, 7 p.m.

La Quinta at Palm Desert, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Cypress at Placentia Valencia, 7 p.m.

FOOTHILL LEAGUE

Canyon Country Canyon vs. Hart at College of Canyons, 7:30 p.m.

Saugus vs. West Ranch at Valencia, 7 p.m.

Valencia vs. Golden Valley at Canyon Country Canyon, 7 p.m.

FREEWAY LEAGUE

Fullerton at Buena Park, 7 p.m.

Sonora at La Habra, 7 p.m.

Sunny Hills vs. Troy at Fullerton HS, 7 p.m.

FRONTIER LEAGUE

Santa Clara at Malibu, 3:30 p.m.

Villanova Prep vs. Grace Brethren at Moorpark College, 7:30 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Bolsa Grande at Garden Grove, 7 p.m.

Los Amigos vs. Westminster La Quinta at Bolsa Grande, 7 p.m.

GOLDEN LEAGUE

Eastside at Palmdale, 7 p.m.

Knight at Littlerock, 7 p.m.

Lancaster at Highland, 7 p.m.

Quartz Hill at Antelope Valley, 7 p.m.

GOLDEN WEST LEAGUE

Ocean View vs. Loara at Glover Stadium, 7 p.m.

Westminster at Segerstrom, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Riverside North vs. Arlington at Ramona, 7 p.m.

Valley View vs. Canyon Springs at Moreno Valley, 7 p.m.

Vista del Lago at Rancho Verde, 7 p.m.

LOS PADRES LEAGUE

Lompoc Cabrillo at Lompoc, 7 p.m.

Nipomo at Santa Ynez, 7 p.m.

Templeton at Morro Bay, 7 p.m.

MARMONTE LEAGUE

St. Bonaventure at Oaks Christian, 7:30 p.m.

Westlake at Moorpark, 7 p.m.

Newbury Park at Thousand Oaks, 7 p.m.

Royal at Agoura, 7 p.m.

Simi Valley at Calabasas, 7 p.m.

MISSION LEAGUE

Cathedral at Chaminade, 7 p.m.

Harvard-Westlake at Gardena Serra, 7 p.m.

St. Paul at St. Francis, 7:30 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Hesperia at Sultana, 7 p.m.

Serrano at Apple Valley, 7 p.m.

MONTVIEW LEAGUE

Bassett at Duarte, 7 p.m.

Gladstone at Ganesha, 7 p.m.

Sierra Vista vs. Azusa at Citrus College, 7 p.m.

Workman at La Puente, 7 p.m.

MOORE LEAGUE

Long Beach Jordan at Long Beach Wilson, 7 p.m.

Long Beach Poly at Long Beach Cabrillo, 7 p.m.

Millikan at Compton, 7 p.m.

MOUNTAIN PASS LEAGUE

Hemet at San Jacinto, 7 p.m.

Tahquitz vs. Beaumont at San Gorgonio MS (Beaumont), 7 p.m.

West Valley at Citrus Hill, 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Jurupa Hills at Citrus Valley, 7 p.m.

Rim of the World at Banning, 7 p.m.

Rubidoux vs. Riverside Notre Dame at Riverside CC, 7 p.m.

MT. BALDY LEAGUE

Chino at Montclair, 7 p.m.

Don Lugo at Chaffey, 7 p.m.

OCEAN LEAGUE

Beverly Hills at Culver City, 7 p.m.

Hawthorne vs. Santa Monica at Santa Monica College, 7 p.m.

Inglewood vs. Morningside at Coleman Stadium (Inglewood), 7 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Maranatha vs. Village Christian at Occidental College, 7 p.m.

Whittier Christian at Cerritos Valley Christian, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Century vs. Santa Ana Valley at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

Magnolia vs. Anaheim at Western, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Santa Ana Calvary Chapel at Estancia, 7 p.m.

PAC-7 LEAGUE

Arroyo Grande at San Luis Obispo, 7 p.m.

Paso Robles at Atascadero, 7 p.m.

Pioneer Valley at Righetti, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Burbank at Burbank Burroughs, 7 p.m.

Crescenta Valley at Arcadia, 7 p.m.

Hoover at Glendale, 7 p.m.

PACIFIC COAST LEAGUE

Corona del Mar vs. Beckman at Tustin, 7 p.m.

Woodbridge at Irvine, 7 p.m.

PACIFIC VIEW LEAGUE

Camarillo at Rio Mesa, 7 p.m.

Hueneme at Channel Islands, 7 p.m.

Oxnard at Oxnard Pacifica, 7 p.m.

PIONEER LEAGUE

Compton Centennial at Lawndale, 7 p.m.

El Segundo at South Torrance, 7 p.m.

North Torrance vs. Torrance at Zamperini Stadium (Torrance), 7 p.m.

PREP LEAGUE

Pasadena Poly at Rio Hondo Prep, 7:30 p.m.

Webb vs. Chadwick at Los Angeles Harbor College, 6 p.m.

RIO HONDO LEAGUE

La Canada vs. Blair at Muir, 7 p.m.

South Pasadena at San Marino, 7 p.m.

Temple City at Monrovia, 7 p.m.

RIVER VALLEY LEAGUE

Moreno Valley vs. La Sierra at Norte Vista, 7 p.m.

Norte Vista vs. Patriot at Rubidoux, 7 p.m.

Ramona at Jurupa Valley, 7 p.m.

SAN ANDREAS LEAGUE

Arroyo Valley at Carter, 7 p.m.

San Bernardino at Pacific, 7 p.m.

San Gorgonio at Rialto, 7 p.m.

SAN GABRIEL VALLEY LEAGUE

Downey at Lynwood, 7 p.m.

Gahr at Warren, 7 p.m.

Paramount at Dominguez, 7 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Fairmont Prep vs. Saddleback Valley Christian at St. Margaret's, 7 p.m.

SANTA FE LEAGUE

St. Genevieve vs. St. Anthony at Clark Field (Long Beach), 7 p.m.

SEA VIEW LEAGUE

Aliso Niguel at Capistrano Valley, 7 p.m.

San Juan Hills at Dana Hills, 7 p.m.

SERRA LEAGUE

Alemany vs. Loyola at Valley College, 7 p.m.

Sherman Oaks Notre Dame at Bishop Amat, 7 p.m.

SIERRA LEAGUE

Ayala at Claremont, 7 p.m.

Charter Oak at Damien, 7 p.m.

South Hills at Chino Hills, 7 p.m.

SOUTH COAST LEAGUE

El Toro at Mission Viejo, 7 p.m.

Trabuco Hills at San Clemente, 7 p.m.

SOUTHWESTERN LEAGUE

Chaparral at Vista Murrieta, 7 p.m.

Great Oak at Murrieta Mesa, 7 p.m.

Temecula Valley at Murrieta Valley, 7 p.m.

SUBURBAN LEAGUE

Glenn at Artesia, 7 p.m.

Mayfair at La Mirada, 7 p.m.

SUNBELT LEAGUE

Elsinore at Heritage, 7 p.m.

Lakeside at Paloma Valley, 7 p.m.

Perris at Temescal Canyon, 7 p.m.

SUNKIST LEAGUE

Grand Terrace at Bloomington, 7 p.m.

Kaiser at Fontana, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Edison at Huntington Beach, 7 p.m.

Fountain Valley vs. Marina at Westminster, 7 p.m.

TRI-VALLEY LEAGUE

Carpinteria at Oak Park, 7:30 p.m.

Santa Paula at Nordhoff, 7 p.m.

TRINITY LEAGUE

Mater Dei vs. Servite at Angel Stadium, 7:30 p.m.

Orange Lutheran vs. JSerra at Saddleback College, 7 p.m.

Santa Margarita at St. John Bosco, 7:30 p.m.

VALLE VISTA LEAGUE

Nogales at Hacienda Heights Wilson, 7 p.m.

Northview at San Dimas, 7 p.m.

Pomona vs. Covina at Covina District Stadium, 7 p.m.

NONLEAGUE

Bishop Diego at Mission Prep, 7:30 p.m.

Firebaugh at Salesian, 7 p.m.

Mary Star at Xavier Prep, 7 p.m.

Ridgecrest Burroughs at Oak Hills, 7 p.m.

Santa Maria at Cantwell-Sacred Heart, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

Bakersfield West at Santa Maria St. Joseph, 7 p.m.

Brentwood at San Diego Maranatha Christian, 7 p.m.

Tesoro at Chula Vista, 7 p.m.

8 MAN

DIVISION I PLAYOFFS

Dunn at Bermuda Dunes Desert Christian, 6 p.m.

Faith Baptist vs. Downey Calvary Chapel at Downey, 7 p.m.

Lucerne Valley at Thacher, 3 p.m.

DIVISION II PLAYOFFS

Calvary Baptist at Joshua Springs, 7 p.m.

Cornerstone Christian at California Lutheran, 7 p.m.

Hope Centre at Trona, 7 p.m.

Liberty Christian at Desert Chapel, 7 p.m.

Santa Maria Valley Christian vs. Hillcrest Christian at Simi Valley, 6 p.m.

INTERSECTIONAL

Faith Baptist Academy at Warner Springs Warner, 3 p.m.

 

Saturday, November 3rd

SOUTHERN SECTION

DE ANZA LEAGUE

Desert Mirage vs. Big Bear at Big Bear MS, 12 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Santa Clarita Christian vs. Animo Leadership at Angelou, 1 p.m.

8 MAN

DIVISION I PLAYOFFS

Coast Union at Nuview Bridge, 3 p.m.

Lancaster Baptist at Mojave, 6 p.m.

Orcutt Academy at Cate, 2 p.m.

Pacific Lutheran at Avalon, 2 p.m.

DIVISION II PLAYOFFS

Crossroads Christian vs. Cuyama Valley at Richardson Park (New Cuyama), 7 p.m.

Price vs. Trinity Classical Academy at Valencia, 7 p.m.

St. Michael's Prep at Marywood-Palm Valley, 2 p.m.

Comments 

Advertisement










Video