Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Softball: Wednesday's Southern Section playoff score and updated pairings

May 16, 2012 |  6:14 pm

SOUTHERN SECTION SOFTBALL PLAYOFFS

DIVISION 7

First round, Wednesday

Faith Baptist 16, Providence 0

 

= = = =

 

Remaining first-round schedule

 

DIVISION 1

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Great Oak at #1 Norco

Marina at Etiwanda

La Palma Kennedy at Saugus

Foothill at Simi Valley

Yorba Linda at Esperanza

Redlands East Valley at Mater Dei

Corona at Vista Murrieta

Upland at #4 Los Alamitos

 

Corona Roosevelt at #3 Orange Lutheran

Valencia at Los Osos

Anaheim Canyon at Moorpark

Murrieta Valley at Edison

El Modena at West Ranch

Temecula Valley at Corona Santiago

Royal at Redlands

Rosary at #2 Garden Grove Pacifica

 

 

DIVISION 2

First round, Thursday, 3:15 p.m.

West Covina at #1 Mission Viejo

Arlington at Chino

Millikan at San Clemente

Oxnard at Cerritos

Chaffey at Colton

El Toro at Northwood

Canyon Springs at Bonita

Dana Hills at #4 Lakewood

 

Rio Mesa at #3 Long Beach Wilson

Tesoro at Don Lugo

Carter at Los Altos

Beckman at La Mirada

Montclair at Valley View

Mayfair at Cajon

Woodbridge at Aliso Niguel

Diamond Bar at #2 Camarillo

 

 

DIVISION 3

First round, Thursday, 3:15 p.m. unless noted

Nordhoff at #1 Chino Hills

Sherman Oaks Notre Dame at La Serna

Mira Costa at Highland

Paramount at Atascadero

Burbank at La Reina

Heritage at Downey

Chaminade at Torrance

Ayala at #4 Bishop Amat

 

Lakewood St. Joseph at #3 St. Lucy's

Alemany at Peninsula

Quartz Hill at Oaks Christian

Lakeside at North Torrance

Charter Oak vs. Harvard Westlake at Birmingham, 4 p.m.

Oak Park at Warren

South Torrance at Paloma Valley

Knight at #2 Burbank Burroughs

 

 

DIVISION 4

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Summit at #1 Aquinas

Loara at San Dimas

Palm Desert at Oak Hills

Culver City at Buena

San Marcos at Garden Grove

Indio at Sunny Hills

Whittier Christian at Bloomington

Serrano at #4 Segerstrom

 

Maranatha at #3 Dos Pueblos

Westminster La Quinta at Santa Monica

Northview at Ocean View

Woodcrest Christian at La Habra

Troy at Kaiser

Apple Valley at Rancho Alamitos

Calvary Murrieta at Cerritos Valley Chistian

Hacienda Heights Wilson at #2 La Quinta

 

 

DIVISION 5

First round, Thursday, 3:15 p.m. unless noted

Lompoc at #1 La Canada

Keppel vs. Santa Ana Calvary Chapel at Orange Coast College (Costa Mesa), 4:15 p.m.

Victor Valley at Immaculate Heart

West Valley at Mary Star

Marymount at Duarte

Katella at Hemet

Arroyo at Nipomo

Silverado at #4 Montebello

 

Lompoc Cabrillo at #3 San Marino

San Jacinto at South El Monte

Magnolia at Barstow

Cantwell-Sacred Heart at Schurr

Morro Bay at Marlborough

Monrovia at Savanna

Azusa at Godinez

Ridgecrest Burroughs at #2 Beaumont

 

 

DIVISION 6

First round, Thursday, 3:15 p.m. unless noted

Frazier Mountain at #1 Citrus Valley

Westridge at Boron

Pasadena Marshall at Academy for Academic Excellence

Oxford Academy at Santa Paula

Jurupa Hills at San Jacinto Valley Academy

Rio Hondo Prep at Saddleback Valley Christian

Rosamond vs. Alverno at Glendale Sports Complex

Twentynine Palms at #4 Paraclete

 

Bishop at #3 Carpinteria

San Gabriel Mission vs. Whitney at Cerritos Sports Complex

Silver Valley at Yucca Valley

Victor Valley Christian at Rim of the World

Shadow Hills at Kern Valley

Crean Lutheran at Pasadena Poly, 3:30 p.m.

Vasquez at Riverside Christian

Hesperia Christian at #2 Downey Calvary Chapel

 

 

DIVISION 7

First round, Thursday, 3:15 p.m. unless noted

Santa Clarita Christian vs. #1 Pomona Catholic at Big League Dreams (Chino Hills)

Santa Maria Valley Christian at Liberty Christian

Trinity Classical Academy at St. Matthias

Academy for Careers and Exploration at Firebaugh

St. Genevieve at Mesa Grande Academy

Lake Arrowhead Christian at Lee Vining

North County Christian at Archer

#4 Faith Baptist 16, Providence 0 (Wednesday)

 

Environmental Charter at #3 Rolling Hills Prep

Anza Hamilton at Temecula Prep

Crossroads at University Prep

Baptist Christian at Concordia

Avalon at Viewpoint, 3:30 p.m.

Trona at Bloomington Christian

Animo Leadership at Coast Union

CSDR at #2 Bell-Jeff, FRIDAY

 

Notes: Second round, May 22; quarterfinals, May 24; semifinals, May 29. Championships, June 1-2 at Barber Park (Irvine).

Comments 

Advertisement










Video