Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' tennis: Friday's Southern Section playoff results and updated pairings

May 12, 2012 |  8:05 am

BOYS TENNIS

SOUTHERN SECTION PLAYOFFS

DIVISION 1

Second round, Friday

#1 Irvine University 17, Chaminade 1 (Thursday)

San Marino 12, Troy 6

Santa Barbara 13, Woodbridge 5

Palos Verdes 13, Westlake 5

Harvard-Westlake 12, Santa Margarita 6

Northwood 13, Fountain Valley 5

Calabasas 13, Peninsula 5

Corona del Mar 12, Brentwood 6

 

Quarterfinals, Tuesday, 3 p.m.

San Marino at #1 Irvine University

#4 Palos Verdes at Santa Barbara

#3 Harvard-Westlake at Northwood

Calabasas at #2 Corona del Mar

 

 

DIVISION 2

Second round, Friday

Palm Desert 12, Claremont 6

Arroyo Grande 10, Villa Park 8

Chadwick 12, Beverly Hills 6

Burbank Burroughs 11, Valencia 7

Arcadia 12, Pasadena Poly 6

Esperanza 12, Tesoro 6

El Dorado 9, Diamond Bar 9 (El Dorado wins, 75-74 on games)

Santa Monica 11, San Luis Obispo 7

 

Quarterfinals, Tuesday, 3 p.m.

Arroyo Grande at #1 Palm Desert

Burbank Burroughs at Chadwick

#3 Arcadia at Esperanza

El Dorado at #2 Santa Monica

 

 

DIVISION 3

Second round, Friday

Placentia Valencia 14, Oaks Christian 4

Temecula Valley 11, Long Beach Poly 7

Cerritos 14, Corona Centennial 4

St. Margaret's 10, Great Oak 8

Sage Hill 14, La Palma Kennedy 4

Vista Murrieta 12, Redlands 6

Long Beach Wilson 10, King 8

Whitney 13. South Torrance 5

 

Quarterfinals, Tuesday, 3 p.m.

#1 Placentia Valencia at Temecula Valley

#4 St. Margaret's at Cerritos

Vista Murrieta at #3 Sage Hill

Long Beach Wilson at #2 Whitney

 

 

DIVISION 4

Second round, Friday

Viewpoint 14, Dunn 4

Warren 13, Loara 5

Garden Grove 14, Paloma Valley 4

Keppel 10, Santa Ynez 8

Cate 14, Silverado 4

Buckley 12, Paramount 6

Westminster La Quinta 12, Segerstrom 6

Laguna Beach 12, Oak Hills 6

 

Quarterfinals, Tuesday, 3 p.m.

#1 Viewpoint at Warren

Keppel at Garden Grove

Buckley at #3 Cate

#2 Laguna Beach at Westminster La Quinta

 

 

DIVISION 5

Second round, Friday

Arlington 16, Covina 2

Bishop Montgomery 12, San Gorgonio 6

La Serna 10, Ontario 8

Arroyo 12, Maranatha 6

Chaffey 10, Jurupa Valley 8

South El Monte 11, El Rancho 7

Village Christian 11, Arroyo Valley 7

Hacienda Heights Wilson 12, Marywood-Palm Valley 6

 

Quarterfinals, Tuesday, 3 p.m.

Bishop Montgomery at #1 Arlington

La Serna at #4 Arroyo

South El Monte at #3 Chaffey

Village Christian at #2 Hacienda Heights Wilson

 

Notes: Semifinals, May 22. Championships, May 30 at Claremont Club.

Comments 

Advertisement










Video