Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Baseball: Southern Section playoff pairings (updated)

SOUTHERN SECTION BASEBALL PLAYOFFS

DIVISION 1

First round, Friday, 3:15 p.m.

Moorpark at #1 Orange Lutheran

King at Vista Murrieta

Capistrano Valley at Los Alamitos

Riverside Poly at West Ranch

Brea Olinda at Agoura

Corona at Camarillo

El Dorado at Tesoro

Huntington Beach at #4 Long Beach Poly

 

Edison at #3 Riverside North

Oxnard at Saugus

Long Beach Wilson at Newbury Park

El Modena at El Toro

Simi Valley at Esperanza

Marina at Lakewood

Corona Santiago at Temecula Valley

Rio Mesa at #2 Mater Dei

 

 

DIVISION 2

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Ventura at #1 Harvard-Westlake

Placentia Valencia at Mayfair

Tustin vs. Crescenta Valley at Stengel Field (Glendale), 4:15 p.m.

Chino Hills at Aliso Niguel

Trabuco Hills at Dos Pueblos

Redlands at San Luis Obispo

Arlington at Glendora

Claremont at #4 Cypress

 

Rancho Verde at #3 Alemany

Arroyo Grande at Palos Verdes

San Juan Hills at Canyon Springs

Upland at South Hills

Chaminade at Mission Viejo

Damien at Redlands East Valley

Santa Barbara at Alta Loma

Redondo at #2 Garden Grove Pacifica

 

 

DIVISION 3

First round, Friday, 3:15 p.m.

San Gorgonio at #1 Bonita

Garden Grove at Montebello

Eastside at Culver City

Paramount at California

Quartz Hill at Irvine University

La Serna at Westminster

Rialto at Gahr

Keppel at #4 Elsinore

 

Carter at #3 Alhambra

Ocean View vs. Whittier at Santa Fe

Corona del Mar at Lancaster

Warren at Rancho Alamitos

Lakeside at Los Altos

Santa Monica at Downey

Loara at Colton

El Rancho at #2 Beckman

 

 

DIVISION 4

First round, Thursday, 3:15 p.m. unless noted

Chaffey at #1 Palm Desert, 6:30 p.m.

Oaks Christian at El Segundo

St. Paul at Nogales

Estancia at Savanna

Northview at La Habra

Anaheim at Jurupa Valley

Chino at Monrovia

Ridgecrest Burroughs at #4 Bishop Amat, FRIDAY

 

Indio at #3 Santa Ana Calvary Chapel

Century at Granite Hills

Kaiser at Temple City

Torrance at Don Lugo

Colony at Katella

North Torrance at La Quinta

San Dimas at St. Bonaventure

Laguna Beach at #2 La Salle

 

 

DIVISION 5

First round, Friday, 3:15 p.m. unless noted

Linfield Christian at #1 Paraclete

Maranatha at Citrus Valley

Santa Ynez at La Puente

Beaumont at Oak Hills

Sultana at Lompoc

Big Bear at Arrowhead Christian

Mountain View at Hemet

Village Christian at #4 Serra

 

Rim of the World at #3 Woodcrest Christian

San Jacinto at Cerritos Valley Christian, 3:30 p.m.

Mary Star at Gabrielino

Serrano at Templeton, 4 p.m.

Campbell Hall at Tahquitz

Apple Valley at Shadow Hills

Riverside Notre Dame at Sierra Vista

Ontario Christian at #2 Cathedral

 

 

DIVISION 6

First round, Thursday, 3:15 p.m. unless noted

Rosamond at #1 Lancaster Desert Christian

Victor Valley Christian at California Lutheran

Santa Clara at Brentwood, 4 p.m.

Crean Lutheran at Salesian

Villanova Prep at Bishop

Southlands Christian at Bermuda Dunes Desert Christian

Buckley at Oxford Academy

Lone Pine at #4 Pasadena Poly

 

Windward at #3 Bishop Diego

St. Anthony at St. Margaret's

Boron vs. Viewpoint at Franklin Field (Encino)

Upland Christian at Webb

Sage Hill vs. Sierra Canyon at Birmingham, 6:30 p.m.

Bloomington Christian at Kern Valley

Vasquez vs. Academy for Academic Excellence at Woody Community Center (Apple Valley)

Chadwick at #2 Capistrano Valley Christian

 

 

DIVISION 7

First round, Friday, 3:15 p.m. unless noted

Valley Torah vs. #1 Granada Hills Hillcrest Christian at College of Canyons (Santa Clarita), 2:45 p.m.

Nuview Bridge at Riverside Prep

Santa Maria Valley Christian at Tarbut V'Torah, THURSDAY

Rolling Hills Prep at Weaver

Santa Clarita Christian vs. Animo Leadership at Darby Park (Inglewood), 2:30 p.m.

Shalhevet at Temecula Prep

Immanual Christian at Calvary Baptist

Coast Union at #4 Dunn

 

Milken vs. #3 Riverside Christian at California Baptist U., 1:30 p.m.

St. Monica Academy vs. Pacific Lutheran at MLB Urban Youth Academy (Compton), 4:30 p.m.

Van Horn at Concordia vs. El Cariso Park (Sylmar)

Marywood-Palm Valley at Firebaugh, 3:30 p.m.

Eastside Christian at Cate, 3:45 p.m.

Pacifica Christian at North County Christian

Academy for Careers and Exploration at Big Pine

Public Safety Academy at #2 New Roads

 

Notes: Second round, Tuesday; quarterfinals, May 25; semifinals, May 29. Championships, June 1 at Dodger Stadium (Div. 1-3) and June 2 at UC Riverside (Div. 4-7)

 
Comments () | Archives (0)

The comments to this entry are closed.


Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: