Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Lacrosse: US Lacrosse Southern Section playoff pairings (updated)

April 29, 2012 | 12:38 pm

US LACROSSE SOUTHERN SECTION PLAYOFFS

BOYS

Orange County bracket

First round, Tuesday

#16 Servite at #1 Corona del Mar, 5:30 p.m.

#9 JSerra at #8 Huntington Beach, 5:45 p.m.

#12 Newport Harbor at #5 St. Margaret's, 4:30 p.m.

#13 Dana Hills at #4 Foothill, 3:30 p.m.

#14 Beckman at #3 San Clemente, 4:30 p.m.

#11 El Toro at #6 Los Alamitos, 7:30 p.m.

#10 Santa Margarita at #7 Great Oak, 7:30 p.m.

#15 Esperanza at #2 Tesoro, 7 p.m.

 

Notes: Quarterfinals, Thursday; semifinals, Saturday at Aliso Niguel (5 and 7:15 p.m.). Orange County final, May 9 at Dana Hills (7:30 p.m.). Orange County winner vs. Los Angeles County winner, May 12 at Mission Viejo (1 p.m.)

 

Los Angeles County bracket

First round, Tuesday

#16 Peninsula at #1 Palos Verdes, 4 p.m.

#9 Chadwick at #8 Malibu, 4 p.m.

#12 Thacher at #5 Loyola, 5 p.m.

#13 Thousand Oaks at #4 Crespi, 7 p.m.

#14 Redondo at #3 Westlake, 7 p.m.

#11 Mira Costa at #6 Harvard-Westlake, 5:45 p.m.

#10 Agoura at #7 Culver City, 6 p.m.

#15 Oaks Christian at #2 Palisades, 6 p.m.

 

Notes: Quarterfinals, Thursday; semifinals, Saturday; Los Angeles County final, May 9. Orange County winner vs. Los Angeles County winner, May 12 at Mission Viejo (1 p.m.)

 

 

 

US LACROSSE SOUTHERN SECTION PLAYOFFS

GIRLS

Orange County bracket

First round, Tuesday

#16 Yorba Linda at #1 Los Alamitos, 4:30 p.m.

#9 Mission Viejo at #8 Aliso Niguel, 7:30 p.m.

#12 Trabuco Hills at #5 Mater Dei, 7:30 p.m.

#13 Tesoro at #4 Santa Margarita, 7 p.m.

#14 Laguna Hills at #3 Beckman, 4:30 p.m.

#11 El Toro at #6 El Dorado, 4:30 p.m.

#10 Capistrano Valley at #7 Corona del Mar, 4:30 p.m.

#15 Esperanza at #2 Foothill, 5:30 p.m.

 

Notes: Quarterfinals, Thursday; semifinals, Saturday at Aliso Niguel (1 and 3 p.m.). Orange County final, May 9 at Dana Hills (5 p.m.). Orange County winner vs. Los Angeles County winner, May 12 at Mission Viejo (11 a.m.)

 

 

Los Angeles County bracket

Play-in, Monday

Glendale 10, Birmingham 5

 

First round, Tuesday or Wednesday

#9 Chadwick at #8 Thacher, Tuesday, 4:30 p.m.

#12 Glendale at #5 Agoura, Wednesday, 6 p.m.

#11 Chaminade at #6 Oak Park, Wednesday, 6:30 p.m.

#10 Peninsula at #7 Mira Costa, Tuesday, 7 p.m.

 

Quarterfinals, Thursday or Friday

Thacher/Chadwick winner at #1 Palos Verdes

Agoura/Glendale winner at #4 Palisades

Oak Park/Chaminade winner at #3 Redondo

Mira Costa/Peninsula winner at #2 Cate

 

Notes: Semifinals, Saturday or Monday (May 7). Los Angeles County final, May 10, time and site tba. Los Angeles County winner vs. Orange County winner, May 12 at Mission Viejo (11 a.m.)

 

Comments 

Advertisement










Video