Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Girls' basketball: Wednesday's regional scores and updated pairings

GIRLS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

First round, Wednesday

DIVISION I

Mater Dei 77, Burbank 35

Huntington Beach 71, San Diego 51

Summit 71, Bakersfield Stockdale 56

Corona Santiago 68, El Camino Real 45

Long Beach Poly 81, Carson 18

Hanford 77, Fairfax 48

El Toro 43, Narbonne 41

Brea Olinda 86, El Cajon Granite Hills 43

 

DIVISION II

San Diego Serra 40, Murrieta Valley 39

Foothill 44, Monroe 41

Ventura 74, Visalia Redwood 30

Keppel 68, Santee West Hills 35

Palisades 54, Norco 35

Porterville Monache 62, Culver City 42

 

DIVISION III

Oak Park 43, Los Angeles University 39

Bishop Amat 41, Bonita 30

Arroyo Grande 54, Bakersfield Ridgeview 41

Alemany 71, Hanford West 49

Bakersfield Independence 44, Rio Mesa 43

West Torrance 59, Spring Valley Mount Miguel 32

Laguna Hills 62, Los Angeles Marshall 29

 

DIVISION IV

Campbell Hall 72, Elizabeth 39

Bell-Jeff 70, Los Angeles Baptist 60

St. Bernard 103, Lindsay 39

Windward 98, Tollhouse Sierra 21

La Jolla Bishop's 64, St. Paul 36

Brentwood 53, Fresno San Joaquin Memorial 44

Serra 73, Parlier 20

 

DIVISION V

Avalon 53, Vista Tri-City Christian 52 (OT)

Providence 68, San Diego Rock Academy 35

Orangewood Academy 59, Calexico Vincent Memorial 41

Rolling Hills Prep 49, Canoga Park AGBU 17

Visalia Central Valley Christian 58, Providence Hall 40

Dantzler 60, San Diego Ocean View Christian 34

Villanova Prep 56, Lemoore Kings Christian 39

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

DIVISION I

Huntington Beach at #1 Mater Dei, 6 p.m.

#5 Summit at #4 Corona Santiago

#6 Hanford at #3 Long Beach Poly, 6 p.m.

El Toro at #2 Brea Olinda

 

DIVISION II

#8 San Diego Serra at #1 Lynwood

#5 Foothill at #4 Ventura

#6 Palisades at #3 Keppel

#7 Porterville Monache at #2 Riverside North

 

DIVISION III

Oak Park at #1 San Diego Mission Bay

#5 Bishop Amat at #4 Arroyo Grande

#6 Bakersfield Independence at #3 Alemany, 6 p.m.

West Torrance at #2 Laguna Hills

 

DIVISION IV

Campbell Hall at #1 La Jolla Country Day

#5 Bell-Jeff at #4 St. Bernard, 6 p.m.

#6 La Jolla Bishop's at #3 Windward

Brentwood at #2 Serra, 6 p.m.

 

DIVISION V

Avalon at #1 Mission Prep, 6 p.m.

#5 Providence at #4 Orangewood Academy

#6 Visalia Central Valley Christian at #3 Rolling Hills Prep

#7 Dantzler at #2 Villanova Prep

 

Notes: Regional semifinals, Tuesday, 7 p.m. Regional finals, Mar. 17. State championships, Mar. 23-24.

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

First round, Wednesday

DIVISION I

Elk Grove Pleasant Grove 66, Palo Alto 56

Brentwood Heritage 53, Oakland Tech 47

El Dorado Hills Oak Ridge 51, San Francisco Washington 24

Sacramento Kennedy 52, Oakland Castlemont 49

Antioch Deer Valley 54, Fairfield Armijo 49

Palo Alto Gunn 35, Fremont Mission San Jose 33

 

DIVISION II

San Ramon Dougherty Valley 72, Chico 40

Petaluma Casa Grande 55, Sacramento Florin 52

Pleasant Valley 49, West Sacramento River City 47

Stockton McNair 65, Alameda 46

 

DIVISION III

Sacramento Christian Brothers 71, Paradise 39

Modesto Christian 60, Lafayette Acalanes 48

Orinda Miramonte 64, Fairfield Vanden 45

Novato San Marin 53, Oroville 30

 

DIVISION IV

Sacramento West Campus 58, Anderson 42

McKinleyville 55, Colfax 43

Kentfield Marin Catholic 45, San Francisco Mercy 44 (OT)

Grass Valley Bear River 39, Cottonwood West Valley 36

 

DIVISION V

San Francisco International 71, Portola 25

Los Altos Hills Pinewood 61, San Anselmo San Domenico 37

Hamilton City Hamilton 60, Sacramento Capital Christian 56

Alameda St. Joseph Notre Dame 67, Colusa 45

Turlock Christian 68, Durham 61

Ripon Christian 50, San Francisco University 41

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

DIVISION I

Elk Grove Pleasant Grove at #1 Berkeley

Brentwood Heritage at #4 El Dorado Hills Oak Ridge

#6 Antioch Deer Valley at #3 Sacramento Kennedy

#7 Palo Alto Gunn vs. #2 San Francisco Lowell at Kezar Pavilion (San Francisco), 6 p.m.

 

DIVISION II

#8 San Ramon Dougherty Valley at #1 Stockton St. Mary's

#5 Petaluma Casa Grande at #4 San Francisco St. Ignatius

#6 Pleasant Valley at #3 San Jose Mitty, 6 p.m.

#7 Stockton McNair vs. #2 Concord Carondelet at Concord De La Salle, 4 p.m.

 

DIVISION III

Sacramento Christian Brothers at #1 Oakland Bishop O'Dowd, 6 p.m.

#5 Modesto Christian at #4 Pacifica Terra Nova

#6 Orinda Miramonte at #3 San Francisco Sacred Heart Cathedral, 6 p.m.

#7 Novato San Marin at #2 Sacramento

 

DIVISION IV

#8 Sacramento West Campus vs. #1 Richmond Salesian at Pinole Valley, 6 p.m.

#5 McKinleyville at #4 Soquel

Kentfield Marin Catholic at #3 San Andreas Calaveras

Grass Valley Bear River at #2 Albany St. Mary's

 

DIVISION V

#8 San Francisco International at #1 Stockton Brookside Christian

#5 Los Altos Hills Pinewood at #4 Hamilton City Hamilton

#6 Turlock Christian at #3 Alameda St. Joseph Notre Dame

#7 Ripon Christian at #2 East Palo Alto Eastside Prep

 

Notes: Regional semifinals, Tuesday, 7 p.m. Regional finals, Mar. 17. State championships, Mar. 23-24.

 
Comments () | Archives (0)

The comments to this entry are closed.


Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: