Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' basketball: Wednesday's regional scores and updated pairings

March 7, 2012 | 10:18 pm

BOYS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

First round, Wednesday

DIVISION I

Mater Dei 66, Crescenta Valley 47

Mission Viejo 70, San Diego Torrey Pines 62

Etiwanda 57, Vista 50

Loyola 103, Crenshaw 91

Taft 84, Fresno Clovis West 54

Fresno Bullard 68, Westchester 53

Orange Lutheran 64, Dorsey 57

Long Beach Poly 65, Capistrano Valley 59 (OT)

 

DIVISION II

El Camino Real 71, Colony 63

Inglewood 65, Garfield 52

Elsinore 56, Thousand Oaks 46

San Diego Lincoln 76, Sunny Hills 64

Tulare Union 72, Righetti 71

Fresno San Joaquin Memorial 51, Royal 43

 

DIVISION III

Alemany 71, Bakersfield Independence 49

Arroyo Grande 46, Bakersfield Ridgeview 44

Oak Park 72, Grant 58

San Diego Cathedral 65, Palm Desert 57

Calabasas 86, Bakersfield Frontier 56

St. John Bosco 71, San Diego Mission Bay 53

Bell 54, Visalia Mt. Whitney 52

Pasadena 72, South Torrance 55

 

DIVISION IV

San Diego Parker 55, Animo South Los Angeles 35

Pacific Hills 88, Tollhouse Sierra 40

Crespi 82, Kingsburg 48

Price 102, Chowchilla 69

La Jolla Country Day 57, Cantwell-Sacred Heart 40

Visalia Central Valley Christian 62, Campbell Hall 53

La Verne Lutheran 80, Ontario Christian 50

 

DIVISION V

Fresno Christian 70, Holy Martyrs 58

Village Christian 77, San Diego Jewish Academy 44

Mission Prep 68, Providence 62

Renaissance Academy 79, Calexico Vincent Memorial 51

San Diego Rock Academy 51, View Park 50

California Lutheran 66, El Cajon Foothills Christian 58

Ribet Academy 79, Laton 25

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

DIVISION I

Mission Viejo at #1 Mater Dei, 7:30 p.m.

#5 Etiwanda at #4 Loyola

#6 Fresno Bullard at #3 Taft

#7 Orange Lutheran at #2 Long Beach Poly, 7:30 p.m.

 

DIVISION II

#8 El Camino Real at #1 Carlsbad La Costa Canyon

#5 Inglewood at #4 Elsinore

Tulare Union at #3 San Diego Lincoln

#7 Fresno San Joaquin Memorial at #2 Mayfair

 

DIVISION III

Arroyo Grande at #1 Alemany, 7:30 p.m.

#5 Oak Park at #4 San Diego Cathedral

#6 St. John Bosco at #3 Calabasas

#7 Bell at #2 Pasadena

 

DIVISION IV

San Diego Parker at #1 Serra, 7:30 p.m.

#5 Pacific Hills at #4 Crespi

#6 La Jolla Country Day at #3 Price

#7 Visalia Central Valley Christian at #2 La Verne Lutheran

 

DIVISION V

#8 Fresno Christian at #1 St. Bernard, 7:30 p.m.

#5 Village Christian at #4 Mission Prep, 7:30 p.m.

San Diego Rock Academy at #3 Renaissance Academy

California Lutheran at #2 Ribet Academy

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

First round, Wednesday

DIVISION I

Elk Grove Pleasant Grove 64, Oakland Castlemont 57

Castro Valley 54, San Jose Bellarmine 48

Antioch Deer Valley 92, Vallejo Bethel 89 (OT)

San Jose Piedmont Hills 56, Oakley Freedom 47

 

DIVISION II

Windsor 57, Stockton McNair 49

Chico 74, Concord College Park 64

Walnut Creek Las Lomas 76, Lodi 64

Sacramento Bella Vista 65, Shasta 51

 

DIVISION III

Orinda Miramonte 73, Manteca Sierra 68 (OT)

Antelope Center 88, San Francisco Mission 76

Moraga Campolindo 75, Palo Cedro Foothill 55

El Cerrito 51, South San Francisco El Camino 50

Lindhurst 54, Redding Enterprise 50

 

DIVISION IV

Half Moon Bay 67, Calaveras 28

Ripon 56, Gridley 45

Arcata 66, Shasta Lake Central Valley 36

Vallejo St. Patrick/St. Vincent 50, Riverbank 48

Santa Rosa Cardinal Newman 53, San Francisco Marshall 51

 

DIVISION V

Watsonville St. Francis 58, Durham 46

Modesto Central Catholic 68, Oakland Bentley 44

Sacramento Waldorf 73, Redding Liberty Christian 65 (OT)

Sacramento Capital Christian 79, Tulelake 27

Ross Branson 68, Fall River 34

San Francisco University 77, Ripon Christian 75

 

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

DIVISION I

#8 Elk Grove Pleasant Grove at #1 Concord De La Salle, 7:30 p.m.

Castro Valley at #4 Carmichael Jesuit

#5 Antioch Deer Valley at #3 Oakland McClymonds

#7 San Jose Piedmont Hills at #2 Sacramento Sheldon, 6 p.m.

 

DIVISION II

#8 Windsor at #1 San Jose Mitty, 7:30 p.m.

#5 Chico at #4 Antelope

Walnut Creek Las Lomas at #3 San Mateo Serra

#7 Sacramento Bella Vista at #2 Newark Memorial

 

DIVISION III

Orinda Miramonte at #1 San Francisco Sacred Heart Cathedral, 7:30 p.m.

Antelope Center at #4 Moraga Campolindo

El Cerrito at #3 Sacramento Foothill

Lindhurst at #2 Oakland Bishop O'Dowd, 7:30 p.m.

 

DIVISION IV

#8 Half Moon Bay vs. #1 Richmond Salesian at Pinole Valley, 7:30 p.m.

Arcata at #5 Ripon

#6 Vallejo St. Patrick/St. Vincent at #3 Atherton Sacred Heart Prep

#7 Santa Rosa Cardinal Newman at #2 Modesto Christian

 

DIVISION V

#8 Watsonville St. Francis at #1 Alameda St. Joseph Notre Dame

Sacramento Waldorf at #5 Modesto Central Catholic

#6 Ross Branson at #3 Sacramento Capital Christian

#7 San Francisco University at #2 Los Altos Hills Pinewood

 

Notes: Regional semifinals, Tuesday, 7 p.m. Regional finals, Mar. 17. State championships, Mar. 23-24.

Comments 

Advertisement










Video