Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' and girls' basketball: Updated regional pairings

BOYS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

DIVISION I

Mission Viejo at #1 Mater Dei, 8:30 p.m.

#5 Etiwanda at #4 Loyola

#6 Fresno Bullard at #3 Taft

#7 Orange Lutheran vs. #2 Long Beach Poly at Long Beach Jordan, 7:30 p.m.

 

DIVISION II

#8 El Camino Real at #1 Carlsbad La Costa Canyon

#5 Inglewood at #4 Elsinore

Tulare Union at #3 San Diego Lincoln

#7 Fresno San Joaquin Memorial at #2 Mayfair

 

DIVISION III

Arroyo Grande at #1 Alemany, 7:30 p.m.

#5 Oak Park at #4 San Diego Cathedral

#6 St. John Bosco at #3 Calabasas

#7 Bell at #2 Pasadena

 

DIVISION IV

San Diego Parker vs. #1 Serra at El Camino College, 7:30 p.m.

#5 Pacific Hills at #4 Crespi

#6 La Jolla Country Day at #3 Price

#7 Visalia Central Valley Christian vs. #2 La Verne Lutheran at U. of La Verne

 

DIVISION V

#8 Fresno Christian at #1 St. Bernard, 7:30 p.m.

#5 Village Christian at #4 Mission Prep, 7:30 p.m.

San Diego Rock Academy at #3 Renaissance Academy

California Lutheran vs. #2 Ribet Academy at Bosco Tech

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

DIVISION I

#8 Elk Grove Pleasant Grove at #1 Concord De La Salle, 7:30 p.m.

Castro Valley at #4 Carmichael Jesuit

#5 Antioch Deer Valley at #3 Oakland McClymonds

#7 San Jose Piedmont Hills at #2 Sacramento Sheldon, 6 p.m.

 

DIVISION II

#8 Windsor at #1 San Jose Mitty, 7:30 p.m.

#5 Chico at #4 Antelope

Walnut Creek Las Lomas at #3 San Mateo Serra

#7 Sacramento Bella Vista at #2 Newark Memorial

 

DIVISION III

Orinda Miramonte at #1 San Francisco Sacred Heart Cathedral, 7:30 p.m.

Antelope Center at #4 Moraga Campolindo

El Cerrito at #3 Sacramento Foothill

Lindhurst at #2 Oakland Bishop O'Dowd, 7:30 p.m.

 

DIVISION IV

#8 Half Moon Bay vs. #1 Richmond Salesian at Pinole Valley, 7:30 p.m.

Arcata at #5 Ripon

#6 Vallejo St. Patrick/St. Vincent at #3 Atherton Sacred Heart Prep

#7 Santa Rosa Cardinal Newman at #2 Modesto Christian

 

DIVISION V

#8 Watsonville St. Francis at #1 Alameda St. Joseph Notre Dame, 7:30 p.m.

Sacramento Waldorf at #5 Modesto Central Catholic

#6 Ross Branson at #3 Sacramento Capital Christian

#7 San Francisco University at #2 Los Altos Hills Pinewood

 

 

 

 

 

GIRLS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

DIVISION I

Huntington Beach at #1 Mater Dei

#5 Summit at #4 Corona Santiago

#6 Hanford vs. #3 Long Beach Poly at Long Beach Jordan, 6 p.m.

El Toro at #2 Brea Olinda

 

DIVISION II

#8 San Diego Serra at #1 Lynwood

#5 Foothill at #4 Ventura

#6 Palisades at #3 Keppel

#7 Porterville Monache at #2 Riverside North

 

DIVISION III

Oak Park at #1 San Diego Mission Bay

#5 Bishop Amat at #4 Arroyo Grande

#6 Bakersfield Independence at #3 Alemany, 6 p.m.

West Torrance at #2 Laguna Hills

 

DIVISION IV

Campbell Hall at #1 La Jolla Country Day

#5 Bell-Jeff at #4 St. Bernard, 6 p.m.

#6 La Jolla Bishop's at #3 Windward

Brentwood vs. #2 Serra at El Camino College, 6 p.m.

 

DIVISION V

Avalon at #1 Mission Prep, 6 p.m.

#5 Providence at #4 Orangewood Academy

#6 Visalia Central Valley Christian at #3 Rolling Hills Prep

#7 Dantzler vs. #2 Villanova Prep at Nordhoff, 7:30 p.m.

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

DIVISION I

Elk Grove Pleasant Grove at #1 Berkeley

Brentwood Heritage at #4 El Dorado Hills Oak Ridge

#6 Antioch Deer Valley at #3 Sacramento Kennedy

#7 Palo Alto Gunn vs. #2 San Francisco Lowell at Kezar Pavilion (San Francisco), 6 p.m.

 

DIVISION II

#8 San Ramon Dougherty Valley at #1 Stockton St. Mary's

#5 Petaluma Casa Grande at #4 San Francisco St. Ignatius

#6 Pleasant Valley at #3 San Jose Mitty, 6 p.m.

#7 Stockton McNair vs. #2 Concord Carondelet at Concord De La Salle, 4 p.m.

 

DIVISION III

Sacramento Christian Brothers at #1 Oakland Bishop O'Dowd, 6 p.m.

#5 Modesto Christian at #4 Pacifica Terra Nova

#6 Orinda Miramonte at #3 San Francisco Sacred Heart Cathedral, 6 p.m.

#7 Novato San Marin at #2 Sacramento

 

DIVISION IV

#8 Sacramento West Campus vs. #1 Richmond Salesian at Pinole Valley, 6 p.m.

#5 McKinleyville at #4 Soquel

Kentfield Marin Catholic at #3 San Andreas Calaveras

Grass Valley Bear River at #2 Albany St. Mary's

 

DIVISION V

#8 San Francisco International at #1 Stockton Brookside Christian

#5 Los Altos Hills Pinewood at #4 Hamilton City Hamilton

#6 Turlock Christian at #3 Alameda St. Joseph Notre Dame, 5 p.m.

#7 Ripon Christian at #2 East Palo Alto Eastside Prep

 

Notes: Regional semifinals, Tuesday, 7 p.m. Regional finals, Mar. 17 (see schedule below). State championships, Mar. 23-24 (see schedule below).

 

 

 
Comments () | Archives (0)

The comments to this entry are closed.


Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: