Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' and girls' basketball: Saturday's Southern California Regional scores and updated pairings

March 10, 2012 |  9:35 pm

BOYS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional quarterfinals, Saturday

DIVISION I

Mater Dei 78, Mission Viejo 66

Loyola 48, Etiwanda 35

Fresno Bullard 70, Taft 63

Long Beach Poly 70, Orange Lutheran 62

 

DIVISION II

Carlsbad La Costa Canyon 74, El Camino Real 63

Inglewood 60, Elsinore 55

San Diego Lincoln 69, Tulare Union 49

Mayfair 49, Fresno San Joaquin Memorial 48

 

DIVISION III

Alemany 62, Arroyo Grande 50

San Diego Cathedral 89, Oak Park 79 (2OT)

St. John Bosco 75, Calabasas 71 (OT)

Pasadena 77, Bell 44

 

DIVISION IV

Serra 53, San Diego Parker 31

Pacific Hills 62, Crespi 54

Price 67, La Jolla Country Day 51

La Verne Lutheran 57, Visalia Central Valley Christian 42

 

DIVISION V

St. Bernard 97, Fresno Christian 64

Village Christian 59, Mission Prep 56

Renaissance Academy 83, San Diego Rock Academy 58

Ribet Academy 80, California Lutheran 54

 

Regional semifinals, Tuesday, 7 p.m.

DIVISION I

#4 Loyola at #1 Mater Dei

#6 Fresno Bullard at #2 Long Beach Poly

 

DIVISION II

#5 Inglewood at #1 Carlsbad La Costa Canyon

#3 San Diego Lincoln at #2 Mayfair

 

DIVISION III

#4 San Diego Cathedral at #1 Alemany

#6 St. John Bosco at #2 Pasadena

 

DIVISION IV

#5 Pacific Hills at #1 Serra

#3 Price at #2 La Verne Lutheran

 

DIVISION V

#5 Village Christian at #1 St. Bernard

#3 Renaissance Academy at #2 Ribet Academy

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional quarterfinals, Saturday

DIVISION I

Concord De La Salle 54, Elk Grove Pleasant Grove 40

Carmichael Jesuit 73, Castro Valley 53

Oakland McClymonds 85, Antioch Deer Valley 79 (OT)

Sacramento Sheldon 64, San Jose Piedmont Hills 44

 

DIVISION II

San Jose Mitty 77, Windsor 50

Chico 66, Antelope 58

San Mateo Serra 64, Walnut Creek Las Lomas 43

Newark Memorial 75, Sacramento Bella Vista 64

 

DIVISION III

San Francisco Sacred Heart Cathedral 90, Orinda Miramonte 57

Antelope Center 63, Palo Cedro Foothill 57

Sacramento Foothill 50, El Cerrito 46

Oakland Bishop O'Dowd 63, Lindhurst 50

 

DIVISION IV

Richmond Salesian 70, Half Moon Bay 34

Arcata 63, Ripon 51

Atherton Sacred Heart Prep 80, Vallejo St. Patrick/St. Vincent 78 (OT)

Modesto Christian 87, Santa Rosa Cardinal Newman 81

 

DIVISION V

Alameda St. Joseph Notre Dame 73, Watsonville St. Francis 29

Modesto Central Catholic 59, Sacramento Waldorf 39

Ross Branson 44, Sacramento Capital Christian 42

Los Altos Hills Pinewood 79, San Francisco University 64

 

Regional semifinals, Tuesday, 7 p.m.

DIVISION I

#4 Carmichael Jesuit at #1 Concord De La Salle

#3 Oakland McClymonds at #2 Sacramento Sheldon

 

DIVISION II

#5 Chico at #1 San Jose Mitty

#3 San Mateo Serra at #2 Newark Memorial

 

DIVISION III

Antelope Center at #1 San Francisco Sacred Heart Cathedral

#3 Sacramento Foothill at #2 Oakland Bishop O'Dowd

 

DIVISION IV

Arcata at #1 Richmond Salesian

#3 Atherton Sacred Heart Prep at #2 Modesto Christian

 

DIVISION V

#5 Modesto Central Catholic at #1 Alameda St. Joseph Notre Dame

#6 Ross Branson at #2 Los Altos Hills Pinewood

 

 

 

 

 

GIRLS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional quarterfinals, Saturday

DIVISION I

Mater Dei 80, Huntington Beach 52

Summit 45, Corona Santiago 44

Long Beach Poly 56, Hanford 49

Brea Olinda 65, El Toro 42

 

DIVISION II

Lynwood 61, San Diego Serra 32

Foothill 50, Ventura 48

Palisades 60, Keppel 58

Riverside North 72, Porterville Monache 49

 

DIVISION III

San Diego Mission Bay 60, Oak Park 59

Arroyo Grande 45, Bishop Amat 36

Alemany 67, Bakersfield Independence 33

Laguna Hills 53, West Torrance 44

 

DIVISION IV

La Jolla Country Day 66, Campbell Hall 42

St. Bernard 65, Bell-Jeff 51

Windward 70, La Jolla Bishop's 31

Serra 91, Brentwood 45

 

DIVISION V

Mission Prep 51, Avalon 16

Providence 44, Orangewood Academy 34

Rolling Hills Prep 36, Visalia Central Valley Christian 31

Villanova Prep 54, Dantzler 36

 

Regional semifinals, Tuesday, 7 p.m.

DIVISION I

#5 Summit at #1 Mater Dei

#3 Long Beach Poly at #2 Brea Olinda

 

DIVISION II

#5 Foothill at #1 Lynwood

#6 Palisades at #2 Riverside North

 

DIVISION III

#4 Arroyo Grande at #1 San Diego Mission Bay

#3 Alemany at #2 Laguna Hills

 

DIVISION IV

#4 St. Bernard at #1 La Jolla Country Day

#3 Windward at #2 Serra

 

DIVISION V

#5 Providence at #1 Mission Prep

#3 Rolling Hills Prep at #2 Villanova Prep

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional quarterfinals, Saturday

DIVISION I

Berkeley 51, Elk Grove Pleasant Grove 33

El Dorado Hills Oak Ridge 44, Brentwood Heritage 29

Sacramento Kennedy 58, Antioch Deer Valley 52

Palo Alto Gunn 34, San Francisco Lowell 24

 

DIVISION II

Stockton St. Mary's 77, San Ramon Dougherty Valley 48

San Francisco St. Ignatius 63, Petaluma Casa Grande 49

San Jose Mitty 64, Pleasant Valley 26

Concord Carondelet 74, Stockton McNair 53

 

DIVISION III

Oakland Bishop O'Dowd 68, Sacramento Christian Brothers 39

Modesto Christian 63, Pacifica Terra Nova 61

Orinda Miramonte 76, San Francisco Sacred Heart Cathedral 61

Sacramento 72, Novato San Marin 34

 

DIVISION IV

Richmond Salesian 77, Sacramento West Campus 46

McKinleyville 46, Soquel 44

San Andreas Calaveras 33, Kentfield Marin Catholic 31

Albany St. Mary's 72, Grass Valley Bear River 35

 

DIVISION V

Stockton Brookside Christian 74, San Francisco International 54

Los Altos Hills Pinewood 51, Hamilton City Hamilton 41

Alameda St. Joseph Notre Dame 61, Turlock Christian 57

East Palo Alto Eastside Prep 47, Ripon Christian 26

 

Regional semifinals, Tuesday, 7 p.m.

DIVISION I

#4 El Dorado Hills Oak Ridge at #1 Berkeley

#7 Palo Alto Gunn at #3 Sacramento Kennedy

 

DIVISION II

#4 San Francisco St. Ignatius at #1 Stockton St. Mary's

#3 San Jose Mitty at #2 Concord Carondelet

 

DIVISION III

#5 Modesto Christian at #1 Oakland Bishop O'Dowd

#6 Orinda Miramonte at #2 Sacramento

 

DIVISION IV

#5 McKinleyville at #1 Richmond Salesian

#3 San Andreas Calaveras at #2 Albany St. Mary's

 

DIVISION V

#5 Los Altos Hills Pinewood at #1 Stockton Brookside Christian

#3 Alameda St. Joseph Notre Dame at #2 East Palo Alto Eastside Prep

 

Notes: Regional finals, Mar. 17. State championships, Mar. 23-24.

 

Comments 

Advertisement










Video