Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' and girls' basketball: Regional semifinal scores and finals schedules

March 13, 2012 | 10:26 pm

BOYS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional semifinals, Tuesda

DIVISION I

Mater Dei 75, Loyola 63

Fresno Bullard 54, Long Beach Poly 52

 

DIVISION II

Carlsbad La Costa Canyon 74, Inglewood 68

San Diego Lincoln 53, Mayfair 51

 

DIVISION III

Alemany 84, San Diego Cathedral 64

St. John Bosco 53, Pasadena 51

 

DIVISION IV

Serra 58, Pacific Hills 55

Price 53, La Verne Lutheran 52

 

DIVISION V

Village Christian 75, St. Bernard 65

Renaissance Academy 75,  Ribet Academy 59

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional semifinals, Tuesday

DIVISION I

Carmichael Jesuit 44, Concord De La Salle 41

Sacramento Sheldon 59, Oakland McClymonds 55

 

DIVISION II

San Jose Mitty 85, Chico 59

Newark Memorial 48, San Mateo Serra 46

 

DIVISION III

San Francisco Sacred Heart Cathedral 69, Antelope Center 51

Oakland Bishop O'Dowd 66, Sacramento Foothill 46

 

DIVISION IV

Richmond Salesian 80, Arcata 41

Atherton Sacred Heart Prep 58, Modesto Christian 57

 

DIVISION V

Alameda St. Joseph Notre Dame 66, Modesto Central Catholic 45

Los Altos Hills Pinewood 50, Ross Branson 47

 

 

 

GIRLS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional semifinals, Tuesday

DIVISION I

Mater Dei 68, Summit 59

Long Beach Poly 64, Brea Olinda 50

 

DIVISION II

Foothill 52, Lynwood 50 (OT)

Riverside North 71, Palisades 61

 

DIVISION III

San Diego Mission Bay 66, Arroyo Grande 44

Laguna Hills 58, Alemany 49

 

DIVISION IV

La Jolla Country Day 81, St. Bernard  59

Serra 80, Windward 58

 

DIVISION V

Mission Prep 64, Providence 28

Rolling Hills Prep 46, Villanova Prep 41

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional semifinals, Tuesday, 7 p.m.

DIVISION I

Berkeley 49, El Dorado Hills Oak Ridge 38

Sacramento Kennedy 44, Palo Alto Gunn 40

 

DIVISION II

Stockton St. Mary's 68, San Francisco St. Ignatius 45

San Jose Mitty 54, Concord Carondelet 51

 

DIVISION III

Oakland Bishop O'Dowd 76, Modesto Christian 46

Orinda Miramonte 71, Sacramento 64

 

DIVISION IV

Richmond Salesian 53, McKinleyville 35

Albany St. Mary's 62, San Andreas Calaveras 38

 

DIVISION V

Stockton Brookside Christian 60, Los Altos Hills Pinewood 37

East Palo Alto Eastside Prep 47, Alameda St. Joseph Notre Dame 41

 

Notes: Regional finals, Mar. 17 (see schedule below). State championships, Mar. 23-24 (see schedule below).

 

 

 

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL CHAMPIONSHIPS

Saturday, March 17

at Citizens Business Bank Arena (Ontario)

Girls' Division III: #1 San Diego Mission Bay vs. #2 Laguna Hills, 10 a.m.

Boys' Division III: #1 Alemany vs. #6 St. John Bosco, noon

Girls' Division II: #5 Foothill vs. #2 Riverside North, 2 p.m.

Boys' Division II: #1 Carlsbad La Costa Canyon vs. #3 San Diego Lincoln, 4 p.m.

Girls' Division I: #1 Mater Dei vs. #3 Long Beach Poly, 6 p.m.

Boys' Division I: #1 Mater Dei vs. #6 Fresno Bullard, 8 p.m.

 

at Colony

Girls' Division V: #1 Mission Prep vs. #3 Rolling Hills Prep, 1 p.m.

Boys' Division V: #5 Village Christian vs. #3 Renaissance Academy, 3 p.m.

Girls' Division IV: #1 La Jolla Country Day vs. #2 Serra, 5 p.m.

Boys' Division IV: #1 Serra vs. #3 Price, 7 p.m.

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL CHAMPIONSHIPS

Saturday, March 17

at Power Balance Pavilion (Sacramento)

Girls' Division III: Oakland Bishop O'Dowd vs. #6 Orinda Miramonte, 10 a.m.

Boys' Division III: #1 San Francisco Sacred Heart Cathedral vs. #2 Oakland Bishop O'Dowd, noon

Girls' Division II: #1 Stockton St. Mary's vs. #3 San Jose Mitty, 2 p.m.

Boys' Division II: #1 San Jose Mitty vs. #2 Newark Memorial, 4 p.m.

Girls' Division I: #1 Berkeley vs. #3 Sacramento Kennedy, 6 p.m.

Boys' Division I: #4 Carmichael Jesuit vs. #2 Sacramento Sheldon, 8 p.m.

 

at Folsom

Girls' Division V: #1 Stockton Brookside Christian vs. #2 East Palo Alto Eastside Prep, 1 p.m.

Boys' Division V: #1 Alameda St. Joseph Notre Dame vs. #2 Los Altos Hills Pinewood, 3 p.m.

Girls' Division IV: #1 Richmond Salesian vs. #2 Albany St. Mary's, 5 p.m.

Boys' Division IV: #1 Richmond Salesian vs. #3 Atherton Sacred Heart Prep, 7 p.m.

 

 

STATE CHAMPIONSHIPS

at Power Balance Pavilion (Sacramento)

Friday, March 23

Boys' Division IV, 1:30 p.m.

Girls' Division IV, 3:30 p.m.

Girls' Division II, 6 p.m.

Boys' Division II, 8 p.m.

 

Saturday, March 24

Girls' Division V, 9:30 a.m.

Boys' Division V, 11:15 a.m.

Girls' Division III, 1 p.m.

Boys' Division III, 2:45 p.m.

Girls' Division I, 6 p.m.

Boys' Division I, 8 p.m.

Comments 

Advertisement










Video