Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' basketball: Tuesday's playoff schedule

February 21, 2012 | 10:26 am

SOUTHERN SECTION BOYS' BASKETBALL PLAYOFFS

Second round, Tuesday, 7 p.m.

DIVISION 1AA

#16 Palmdale at #1 Mater Dei

#9 Foothill at Rancho Cucamonga

#12 Upland at Quartz Hill

#4 Loyola at #14 Long Beach Jordan

#3 Etiwanda at Gahr

#6 Santa Monica at #11 Silverado

#10 Rancho Verde at #7 Eisenhower

#2 Long Beach Poly at Knight

 

DIVISION 1A

#16 Glendale at #1 Mission Viejo

#8 Edison at #9 West Ranch

#5 El Toro at #12 Huntington Beach

#4 Crescenta Valley at #13 Warren

#3 Orange Lutheran at #14 Great Oak

#6 Aliso Niguel at #11 Corona

#10 Vista Murrieta at #7 Chino Hills

#15 Walnut at #2 Capistrano Valley

 

DIVISION 2AA

#1 Ocean View at #15 Thousand Oaks

#8 Riverside Poly at #9 Ayala

#12 Cajon at #5 Cypress

Inglewood at #4 Anaheim Canyon

#3 Riverside North at #14 Temecula Valley

#11 Sunny Hills at #6 Summit

#7 Royal at #10 Villa Park

#2 Canyon Country Canyon at #16 Tesoro

 

DIVISION 2A

#1 Mayfair at Vista del Lago

#8 Don Lugo at #9 North Torrance

Dominguez at #5 Elsinore

#4 Leuzinger at #13 Glendora

#3 Murrieta Valley at #14 Troy

#6 Righetti at #11 Peninsula

#7 Colony at Culver City

#2 Compton at #15 Mira Costa

 

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

DIVISION 3AAA

#1 Damien at #8 Arroyo Grande

#4 Palm Desert at #5 Tustin

#11 Lawndale at #14 Beverly Hills

#7 Bonita at #2 Pasadena

 

DIVISION 3AA

#9 Lakeside at #1 Calabasas

#5 Torrance at #12 West Valley

#3 La Canada at #4 South Torrance

Yorba Linda at #15 Charter Oak

 

DIVISION 3A

#1 Alemany at #11 Bishop Amat

#5 Corona del Mar at #4 Santa Margarita

#6 Atascadero at #3 Oak Park

#2 St. John Bosco at #8 Covina

 

DIVISION 4AA

#1 Serra at #8 Harvard-Westlake

#5 Windward at #4 Price

#3 Bishop Montgomery at #6 Crespi

#2 La Verne Lutheran at #7 Oaks Christian

 

DIVISION 4A

#9 St. Bonaventure vs. #1 Pacific Hills at Pilibos

#4 Santa Maria St. Joseph at #5 Campbell Hall

#3 Cantwell-Sacred Heart at #6 Viewpoint

#2 Ontario Christian at #8 Brentwood

 

DIVISION 5AA

#1 St. Bernard at #9 Aquinas

Santa Clara at #4 Mission Prep

#3 Ribet Academy at #11 Yeshiva

#2 Village Christian vs. #7 Brethren Christian at Ocean View

 

DIVISION 5A

#8 Shalhevet at #1 Providence

#5 Pacifica Christian at #4 Kilpatrick

#3 Holy Martyrs at #6 Rio Hondo Prep

#2 Rolling Hills Prep at #10 Pasadena AGBU

 

DIVISION 6

#9 Arshag Dickranian at #1 Renaissance Academy

#5 Joshua Springs at #4 Los Angeles Adventist

#3 California Lutheran at #6 Eastside Christian

#7 Santa Maria Valley Christian at #2 Hesperia Christian

 

 

 

 

CITY GIRLS BASKETBALL PLAYOFFS

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

DIVISION I

#8 Chatsworth at #1 Narbonne

#5 Carson at #4 Taft

#6 Washington at #3 El Camino Real

#7 Crenshaw at #2 Fairfax

 

DIVISION II

#8 Venice at #1 Palisades

#5 Granada Hills at #4 Los Angeles Roosevelt

#6 Eagle Rock at #3 Los Angeles Jordan

#7 Westchester at #2 Monroe

 

DIVISION III

#9 Los Angeles Marshall at #1 Gardena

#5 Cleveland at #4 Wilmington Banning

#6 Los Angeles University at #3 Granada Hills Kennedy

#7 Bell at #2 Garfield

 

SMALL SCHOOLS

#9 Mendez at #1 Elizabeth

#5 Fulton at #4 Animo South Los Angeles

#6 Vaughn at #3 Sherman Oaks CES

#10 New Millennium at #2 Dantzler

 

Comments 

Advertisement










Video