Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' basketball: Friday Southern Section playoff scores (updated)

February 17, 2012 | 10:04 pm

SOUTHERN SECTION BOYS' BASKETBALL PLAYOFFS

DIVISION 1AA

First round, Friday

Mater Dei 79, Chaparral 34

Palmdale 74, Alhambra 45

Foothill 58, Corona Santiago 42

Rancho Cucamonga 73, Downey 67 (OT)

Quartz Hill 63, Oxnard 60

Upland 59, Fountain Valley 56

Long Beach Jordan 69, California  64

Loyola 66, Trabuco Hills 52

Etiwanda 68, San Clemente 39

Gahr 73, Ventura 72 (OT)

Silverado 78, Highland 52

Santa Monica 47, Corona Roosevelt 44

Eisenhower 66, Montebello 29

Rancho Verde 66, Montclair 48

Knight 50, Los Alamitos 48

Long Beach Poly 73, King 35

 

DIVISION 1A

First round, Friday

Mission Viejo 73, La Sierra 50

Glendale 56, Diamond Bar 49

West Ranch 72, Paramount 62

Edison 48, Rialto 36

El Toro 56, Long Beach Cabrillo 50

Huntington Beach 52, Katella 28

Warren 58, La Quinta 51

Crescenta Valley 74, Colton 56

Orange Lutheran 70, Dana Hills 46

Great Oak 57, Victor Valley 40

Corona 65, Arroyo Valley 33

Aliso Niguel 89, El Rancho 55

Chino Hills 57, Burbank 45

Vista Murrieta 65, Alta Loma 57 (OT)

Walnut 73, Yucaipa 61

Capistrano Valley 74, Marina 59

 

DIVISION 2AA

First round, Friday

Ocean View 69, Redondo 51

Thousand Oaks 57, Keppel 49

Ayala 46, Kaiser 32

Riverside Poly 63, Perris 52

Cypress 54, Loara 32

Cajon 76, Valley View 59

Inglewood 60, Saugus 49

Anaheim Canyon 64, Redlands East Valley 54

Riverside North 68, Simi Valley 44

Temecula Valley 74, Serrano 68 (OT)

Sunny Hills 78, Placentia Valencia 47

Summit 78, San Gorgonio 67

Royal 65, Miller 38

Villa Park 69, Canyon Springs 63

Tesoro 48, Westminster 38

Canyon Country Canyon 70, Godinez 29

 

DIVISION 2A

First round, Friday

Mayfair 80, Moorpark 42

Vista del Lago 62, Sultana 52

North Torrance 73, La Habra 67

Don Lugo 40, Rowland 38

Elsinore 61, Patriot 49

Dominguez 60, Westlake 54

Glendora 57, Whittier 37

Leuzinger 80, Baldwin Park 39

Murrieta Valley 73, Chino 35

Troy 47, Oak Hills 28

Peninsula 56, Garden Grove 37

Righetti 68, La Serna 40

Colony 72, Western 43

Culver City 53, Savanna 49

Mira Costa 79, Camarillo 71

Compton 71, San Bernardino 59

 

DIVISION 3AAA

Second round, Friday

Damien 54, Citrus Valley 31

Arroyo Grande 55, West Torrance 37

Tustin 58, Rio Mesa 43

Palm Desert 66, Citrus Hill 54

Beverly Hills 49, Palm Springs 48

Lawndale 53, Esperanza 46

Bonita 59, Brea Olinda 44

Pasadena 68, Beaumont 40

 

DIVISION 3AA

Second round, Friday

Calabasas 53, Palos Verdes 38

Lakeside 80, Bellflower 62

West Valley 62, El Modena 61

Torrance 63, Agoura 60

La Canada 66, Garden Grove Pacifica 45

South Torrance 68, Los Altos 44

Yorba Linda 62, Servite 55

Charter Oak 48, San Marcos 45

 

DIVISION 3A

Second round, Friday

Alemany 90, Azusa 45

Bishop Amat 66, Hacienda Heights Wilson 61 (OT)

Corona del Mar 61, San Luis Obispo 49

Santa Margarita 88, South Pasadena 52

Oak Park 74, Estancia 39

Atascadero 60, Northview 51

Covina 50, St. Francis 41

St. John Bosco 84, Ridgecrest Burroughs 46

 

DIVISION 4AA

First round, Friday

Big Bear 77, Banning 60

 

Second round, Friday

Serra 75, Workman 24

Harvard-Westlake 53, JSerra 49

Windward 83, Maranatha 70

Price 66, Sherman Oaks Notre Dame 47

Bishop Montgomery 55. Morningside 54

Crespi 62, Sierra Canyon 56

Oaks Christian 63, Chaminade 57

 

Second round, Saturday

#15 Big Bear vs. #2 La Verne Lutheran at University of La Verne, 1 p.m.

 

DIVISION 4A

Second round, Friday, 7 p.m. unless noted

Pacific Hills 64, Costa Mesa 32

St. Bonaventure 69, Fairmont Prep 55

Campbell Hall 82, St. Genevieve 63

Santa Maria St. Joseph 55, St. Paul 35

Cantwell-Sacred Heart 72, St. Anthony 65

Brentwood 76, San Marino 54

Ontario Christian 60, Cerritos Valley Christian 57

 

Second round, Saturday, 7 p.m.

#11 Milken at #6 Viewpoint

 

DIVISION 5AA

Second round, Friday

St. Bernard 75, San Gabriel Academy 49

Aquinas 59, Saddleback Valley Christian 54

Santa Clara 58, Bloomington Christian 41

Mission Prep 61, Desert 43

Ribet Academy 79, Bishop Diego 65

Brethren Christian 66, Linfield Christian 54

Village Christian 87, Mojave 51

 

Second round, Saturday, 8 p.m.

#6 Downey Calvary Chapel at #11 Yeshiva

 

DIVISION 5A

Second round, Friday

Providence 57, New Roads 43

Kilpatrick 53, La Sierra Academy 40

Holy Martyrs 53, Bermuda Dunes Desert Christian 36

Pasadena AGBU 76, Avalon 73

Rolling Hills Prep 77, Capistrano Valley Christian 45

 

Second round, Saturday

Newbury Park Adventist vs. #5 Pacifica Christian at Crossroads, 7:30 p.m.

#6 Rio Hondo Prep vs. #11 Valley Torah at East Valley, 8:30 p.m.

 

Second round, Monday, 7 p.m.

#8 Shalhevet at #9 Lancaster Baptist

 

DIVISION 6

Second round, Friday

Renaissance Academy 121, Lancaster Bethel Christian 43

Arshag Dickranian 51, Trinity Classical Academy 39

Los Angeles Adventist 59, Le Lycee 25

California Lutheran 65, Desert Chapel 61

Eastside Christian 50, Padre Pio 49

Santa Maria Valley Christian 79, Bethel Baptist 69

Hesperia Christian 71, Rancho Christian 56

Second round, Saturday

#5 Joshua Springs at #12 Orangewood Academy, 6:30 p.m.

 

Comments 

Advertisement










Video