Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Football: Southern Section playoff pairings

SOUTHERN SECTION

FOOTBALL PLAYOFF PAIRINGS

PAC-5 (I)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Long Beach Wilson (5-5) at #1 Servite (9-1)

Tesoro (6-4) at Edison (8-2)

Lakewood (7-3) at San Clemente (9-1)

St. John Bosco (7-3) at #4 Alemany (8-2)

Newport Harbor (5-5) at #3 Long Beach Poly (9-1)

Bishop Amat (6-4) at Santa Margarita (8-2)

Huntington Beach (8-2) at Loyola (8-2)

Long Beach Cabrillo (7-3) at #2 Mission Viejo (8-2)

INLAND (II)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Redlands (4-6) at #1 Corona Centennial (9-1)

Los Osos (6-4) at Chaparral (6-4)

Chino Hills (6-4) at Rancho Cucamonga (9-1)

Norco (6-4) at #4 Redlands East Valley (10-0)

Murrieta Valley (7-3) at #3 Upland (10-0)

Corona Santiago (7-3) at Charter Oak (9-1)

Yucaipa (9-1) at Riverside North (9-1)

Damien (7-3) at #2 Vista Murrieta (5-5)

 

NORTHERN (III)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Eastside (4-6) at #1 Westlake (10-0)

Hart (7-3) at Palos Verdes (8-2)

Thousand Oaks (6-4) at Quartz Hill (8-2)

Moorpark (6-4) at #4 Valencia (6-4)

#3 St. Bonaventure (8-2) at Redondo (5-5)

Palmdale (6-4) at Canyon Country Canyon (9-1)

Saugus (6-4) at Highland (8-1)

Mira Costa (4-6) at #2 Oaks Christian (8-2)

 

WESTERN (IV)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Culver City (7-3) at #1 Serra (8-2)

Downey (5-5) at Righetti (6-3)

Channel Islands (7-3) at Santa Monica (9-1)

Dominguez (7-3) at #4 Ventura (10-0)

Inglewood (5-5) at #3 Chaminade (8-2)

San Luis Obispo (7-3) at Camarillo (7-3)

St. Francis (8-2) at Paramount (5-5)

Dos Pueblos (3-7) at #2 Arroyo Grande (9-1)

 

CENTRAL (V)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Don Lugo (6-4) at #1 Rancho Verde (10-0)

San Gorgonio (5-5) at La Quinta (6-4)

Moreno Valley (4-6) at Cajon (9-1)

Valley View (7-3) at #4 Colony (9-1)

Chaffey (5-5) at #3 La Sierra (9-1)

Palm Desert (5-4) at Carter (9-1)

Arlington (5-5) at Chino (8-2)

Rialto (7-3) at #2 Palm Springs (10-0)

 

SOUTHWEST (VI)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Sonora (4-6) at #1 Villa Park (10-0)

Tustin (7-3) at Aliso Niguel (7-3)

Foothill (6-4) at Buena Park (8-2)

Laguna Hills (7-2) at #4 Cypress (8-2)

Esperanza (7-3) at #3 El Toro (9-1)

Troy (7-3) at Yorba Linda (9-1)

Capistrano Valley (3-7) at Brea Olinda (8-2)

La Palma Kennedy (4-6) at La Habra (7-3)

 

SOUTHEAST (VII)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Norwalk (3-7) at #1 West Covina (9-1)

Pasadena (5-5) at California (7-3)

Bonita (6-4) at Arcadia (8-2)

Crescenta Valley (6-4) at #4 La Mirada (6-4)

Los Altos (7-3) at #3 Burbank Burroughs (6-4)

La Serna (7-3) at Mayfair (7-3)

Bellflower (7-3) at Diamond Ranch (5-5)

Muir (6-4) at #2 Santa Fe (6-4)

 

EASTERN (VIII)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Paloma Valley (2-8) at #1 Summit (9-1)

Oak Hills (8-2) at Silverado (5-5)

West Valley (5-5) at Elsinore (7-3)

Granite Hills (5-5) at #4 Serrano (8-2)

Sultana (7-3) at #3 Heritage (9-1)

San Jacinto (7-3) at Kaiser (7-3)

Ridgecrest Burroughs (5-5) at Apple Valley (7-2)

Norte Vista (5-5) at #2 Citrus Hill (10-0)

 

SOUTHERN (IX)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Godinez (5-5) at #1 Beckman (8-2)

Santa Ana Valley (7-3) at Ocean View (5-5)

Woodbridge (5-5) at Rancho Alamitos (9-1)

Magnolia (4-6) at #4 Estancia (8-2)

Garden Grove (4-6) at #3 Segerstrom (8-2)

Laguna Beach (8-2) at Anaheim (6-4)

Costa Mesa (8-2) at Los Amigos (8-2)

Westminster (4-6) at #2 Corona del Mar (8-2)

 

NORTHWEST (X)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Verbum Dei (5-5) at #1 Lompoc (10-0)

Compton Centennial (7-3) at Bishop Montgomery (6-4)

Santa Ynez (5-5) at Torrance (6-4)

Bosco Tech (7-3) at #4 Nordhoff (6-4)

Oak Park (3-7) at #3 Lompoc Cabrillo (8-2)

Cantwell-Sacred Heart (7-3) at El Segundo (6-4)

Templeton (5-4) at Carpinteria (7-3)

South Torrance (5-5) at #2 St. Bernard (10-0)

 

MID-VALLEY (XI)

First round, Friday, 7:30 p.m.

South El Monte (7-3) at #1 Covina (9-1)

Alhambra (8-2) at La Puente (9-1)

El Monte (7-3) at Whittier Christian (6-4)

Pomona (6-4) at #4 Monrovia (7-3)

San Marino (7-3) at #3 San Dimas (8-2)

Cerritos Valley Christian (4-6) at Azusa (7-3)

Maranatha (8-2) at San Gabriel (6-4)

Sierra Vista (6-4) at #2 Arroyo (9-1)

 

EAST VALLEY (XII)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Desert Hot Springs (5-5) at #1 Sierra Canyon (10-0)

Brethren Christian (6-4) at Ontario Christian (7-2-1)

Rubidoux (7-3) at Twentynine Palms (8-2)

Brentwood (5-5) at #4 Bishop Diego (9-1)

Linfield Christian (5-4-1) at #3 St. Margaret's (8-2)

Rim of the World (5-5) at Big Bear (7-3)

Aquinas (8-2) at Citrus Valley (9-1)

Grace Brethren (6-4) at #2 Paraclete (8-2)

 

NORTHEAST (XIII)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Viewpoint (7-3) at #1 Bishop (9-1)

Lancaster Desert Christian (7-2) at California Military Institute (8-2)

Chadwick (6-4) at Mojave (9-1)

Santa Clarita Christian (4-5) at #4 Salesian (8-2)

St. Genevieve (7-3) at #3 Boron (7-2)

Kern Valley (8-2) at Saddleback Valley Christian (9-1)

St. Monica (7-3) at California City (6-4)

Anza Hamilton (5-4) at #2 Rio Hondo Prep (9-1)

 

Notes: Quarterfinals, Nov. 25; semifinals, Dec. 2. Championships, Dec. 9 and 10.

 
Comments () | Archives (0)

The comments to this entry are closed.


Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: