Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Softball: Updated Southern Section playoff schedule

May 19, 2011 |  7:52 am

SOUTHERN SECTION

SOFTBALL PLAYOFFS

DIVISION 1

First round, Thursday, 3:15 p.m.

La Palma Kennedy at #1 Esperanza

Yucaipa at Los Osos

Corona at Orange Lutheran

Anaheim Canyon at Saugus

Hart at Simi Valley

Mater Dei at Riverside Poly, 2:30 p.m.

Cypress at Chaparral

Foothill at #4 Los Alamitos

 

Placentia Valencia at #3 Corona Santiago

Moorpark at West Ranch

Marina at Redlands

King at Garden Grove Pacifica

Valencia at Edison, FRIDAY

Norco at Vista Murrieta

Santa Margarita at El Modena

Royal at #2 Etiwanda

 

 

DIVISION 2

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Aliso Niguel at #1 Don Lugo

Brea Olinda at Long Beach Wilson

Rio Mesa at Irvine

El Toro at Mayfair

Colony at Valley View

Colton at Diamond Bar

San Clemente at Mission Viejo

Northwood at #4 Camarillo

 

Millikan at #3 Chino

Los Altos at Cajon

Laguna Hills at Dana Hills

Cerritos at Oxnard

Carter at Lakewood

Beckman at Arlington

La Mirada at Tesoro

Ontario at #2 Bonita

 

 

DIVISION 3

First round, Thursday, 3:15 p.m.

St. Paul at #1 Oaks Christian

Paso Robles at Peninsula

St. Lucy's at Burbank Burroughs

Sherman Oaks Notre Dame at Highland

Lakewood at St. Joseph at Downey

La Reina at La Serna

Heritage at North Torrance

Quartz Hill at #4 Chino Hills

 

Harvard-Westlake at #3 Warren

South Torrance at Arroyo Grande

Mira Costa at Lakeside

California at South Hills

Torrance at Knight

Palos Verdes at Chaminade

Crescenta Valley at Oak Park

Paramount at #2 Bishop Amat, 1 p.m.

 

 

DIVISION 4

First round, Thursday, 3:15 p.m. unless noted

Nogales at #1 Aquinas

Bloomington at Indio

Troy at Rancho Alamitos

Cerritos Valley Christian at Apple Valley

Westminster La Quinta at Dos Pueblos

Sunny Hills at Whittier Christian

Palm Desert at San Dimas

Hawthorne at #4 Ocean View

 

Palm Springs at #3 La Habra

Northview at Buena

Loara at Santa Monica

Patriot at La Quinta

Fullerton at Village Christian

Garden Grove at Oak Hills

Calvary Murrieta at Kaiser, FRIDAY

Covina at #2 Segerstrom

 

 

DIVISION 5

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Ramona Convent at #1 La Canada

Hemet at Morro Bay

Godinez at Katella

Cantwell-Sacred Heart at Keppel

Magnolia at Marlborough

Temple City at Barstow

South El Monte at West Valley

Alhambra at #4 Duarte

 

Montebello at #3 Savanna

Azusa at Mary Star

Immaculate Heart at Arroyo

Nipomo at San Marino

Lompoc Cabrillo at Schurr

Monrovia at Santa Ana Calvary Chapel

Marymount at Ridgecrest Burroughs

Santa Ynez at #2 Beaumont

 

 

DIVISION 6

First round, Thursday, 3:15 p.m.

San Jacinto Valley Academy at #1 Downey Calvary Chapel

Rosamond at Yucca Valley

Santa Paula at Flintridge Prep

Academy for Academic Excellence at Rim of the World

Windward vs. Santa Clara at Beck Park, 2:30 p.m.

Nuview Bridge at Saddleback Valley Christian

Holy Family at Vasquez

Riverside Notre Dame at #4 Oxford Academy

 

Desert at #3 Citrus Valley

Boron at San Gabriel Mission

Rio Hondo Prep vs. Capistrano Valley Christian at Saddleback College

Big Bear at Paraclete

Whitney at Carpinteria

Mayfield at Riverside Christian

Connelly at Victor Valley Christian

Twentynine Palms at #2 Kern Valley

 

 

DIVISION 7

First round, Thursday, 3:15 p.m.

St. Genevieve at #1 Pomona Catholic

Temecula Prep at Lee Vining

Archer at Los Angeles Lutheran

Granada Hills Hillcrest Christian at University Prep

California Lutheran at Mesa Grande Academy

North County Christian vs. Viewpoint at Calabasas

Avalon at Animo Leadership

St. Matthias at #4 Faith Baptist

 

Bermuda Dunes Desert Christian at #3 Montclair Prep

Trona at Riverside Bethel Christian

Trinity Classical Academy at Coastal Christian

Providence at Rolling Hills Prep

Crossroads at Firebaugh

Riverside Prep at Anza Hamilton

Bloomington Christian at Liberty Christian

Public Safety Academy at #2 Bell-Jeff

 

Notes: Second round, May 24; quarterfinals, May 26; semifinals, May 31. Championships, June 3-4 at Barber Park (Irvine).

 

Comments 

Advertisement










Video