Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Softball: Updated Southern Section pairings

May 24, 2011 |  7:58 am

SOUTHERN SECTION

SOFTBALL PLAYOFFS

DIVISION 1

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

Los Osos at La Palma Kennedy

Orange Lutheran at Anaheim Canyon

Riverside Poly at Simi Valley

Chaparral #4 Los Alamitos

West Ranch at #3 Corona Santiago

Garden Grove Pacifica at Marina

Vista Murrieta at Valencia

#2 Etiwanda at El Modena, WEDNESDAY, 3 p.m.

 

 

DIVISION 2

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

Long Beach Wilson at #1 Don Lugo

Irvine at El Toro, 3:30 p.m.

Valley View at Colton

Mission Viejo at #4 Camarillo

Cajon at Millikan

Oxnard at Dana Hills

Lakewood at Beckman

#2 Bonita at La Mirada

 

 

DIVISION 3

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 Oaks Christian at Peninsula

Highland at St. Lucy's

La Serna at Lakewood St. Joseph

#4 Chino Hills at North Torrance

Arroyo Grande at #3 Warren

South Hills at Lakeside

Chaminade at Torrance

Oak Park at #2 Bishop Amat

 

 

DIVISION 4

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 Aquinas at Indio

Troy at Cerritos Valley Christian

Dos Pueblos at Whittier Christian

#4 Ocean View at San Dimas

Buena at #3 La Habra

La Quinta at Loara

Garden Grove at Fullerton

Kaiser at #2 Segerstrom

 

 

 

DIVISION 5

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 La Canada at Hemet

Keppel at Katella

Barstow at Marlborough

#4 Duarte at South El Monte

#3 Savanna at Azusa

San Marino at Arroyo

Santa Ana Calvary Chapel at Lompoc Cabrillo

#2 Beaumont at Marymount

 

 

DIVISION 6

Second round, Monday

Windward 22, Saddleback Valley Christian 7

Paraclete 15, Rio Hondo Prep 5

 

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

Yucca Valley at #1 Downey Calvary Chapel

Flintridge Prep at Rim of the World

Vasquez at #4 Oxford Academy

#3 Citrus Valley at San Gabriel Mission

Carpinteria at Mayfield

#2 Kern Valley at Victor Valley Christian

 

 

DIVISION 7

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

Lee Vining vs. #1 Pomona Catholic at Big League Dreams (Chino Hills)

University Prep at Los Angeles Lutheran

Mesa Grande Academy at Viewpoint, 4 p.m.

#4 Faith Baptist at Animo Leadership

#3 Montclair Prep at Riverside Bethel Christian

Coastal Christian at Rolling Hills Prep

Anza Hamilton vs. Crossroads at Clover Park, 3 p.m.

#2 Bell-Jeff vs. Bloomington Christian at Jurupa Hills

 

Notes: Quarterfinals, Thursday; semifinals, May 31. Championships, June 3-4 at Barber Park (Irvine).

Comments 

Advertisement










Video