Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Basketball: updated regional pairings

March 9, 2011 |  9:35 am

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL BASKETBALL

BOYS

Second round, Thursday, 7 p.m. unless noted

Division I

Etiwanda vs. #1 Long Beach Poly at Long Beach CC

Loyola at #4 Mater Dei, 7:30 p.m.

Carlsbad La Costa Canyon at #3 Taft

Westchester at #2 Corona Centennial

 

Division II

Fresno Clovis North at #1 San Diego Lincoln

Mayfair at #4 Gahr

Foothill vs. Peninsula at Cal State Dominguez Hills

Summit at #2 Ventura

 

Division III

Crespi at #1 La Canada

Inglewood at #4 Price

La Verne Lutheran at #3 Orange Lutheran, 7:30 p.m.

Chatsworth at #2 Harvard-Westlake, 7:30 p.m.

 

Division IV

Los Angeles CES at #1 Oaks Christian

JSerra at Visalia Central Valley Christian

Morningside at #3 Fresno Washington

Buckley at #2 Windward, 7:30 p.m.

 

Division V

Fresno Christian vs. #1 Sierra Canyon at Chatsworth

View Park at #4 Valley Torah

San Diego Horizon at #3 Montclair Prep

St. Bernard vs. #2 Flintridge Prep at St. Francis

 

Notes: Regional semifinals, Saturday; regional finals, March 19 at Galen Center (USC) for Divisions I-III; Colony for Divisions IV-V. State championships, March 25-26 at Power Balance Pavilion, Sacramento (formerly Arco Arena).

 

 

 

GIRLS

Second round, Thursday, 7 p.m. unless noted

Division I

Santa Monica at #1 Mater Dei, 6 p.m.

Narbonne at Troy

Hanford at #3 Canyon Springs

Rancho Cucamonga at #2 Brea Olinda, 6 p.m.

 

Division II

Canyon Country Canyon at #1 Rialto

Inglewood at #4 Harvard-Westlake, 6 p.m.

San Diego Westview at #3 Anaheim Canyon

Palisades at #2 Buena

 

Division III

Chaminade at #1 Serra

Bell-Jeff at #4 Bonita

Monroe vs. #3 Santa Maria St. Joseph at Hancock College (Santa Maria)

Spring Valley Mount Miguel at #2 Orange Lutheran, 6 p.m.

 

Division IV

JSerra at #1 La Jolla Country Day

St. Anthony at #4 Bishop Montgomery

Los Angeles CES at #3 La Jolla Bishop's

Oaks Christian at #2 Windward, 5:15 p.m.

 

Division V

Chadwick vs. #1 View Park at Los Angeles Kennedy

San Diego Horizon at #4 St. Bernard

Pasadena Poly at #3 Visalia Central Valley Christian, 5:30 p.m.

Mesa Grande Academy vs. #2 Santa Clara at Oxnard College

 

Notes: Regional semifinals, Saturday; regional finals, March 19 at Galen Center (USC) for Divisions I-III; Colony for Divisions IV-V. State championships, March 25-26 at Power Balance Pavilion, Sacramento (formerly Arco Arena).

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL BASKETBALL

BOYS

Second round, Thursday, 7 p.m. unless noted

Division I

Elk Grove Franklin vs. #1 Castro Valley at Fremont Washington

Carmichael Jesuit vs. #4 Oakland at Oakland Tech

San Jose Santa Teresa at #3 Sacramento Sheldon

at Granite Bay at #2 Concord De La Salle

 

Division II

Petaluma Casa Grande at #1 San Jose Mitty

Walnut Creek Las Lomas vs. #4 Stockton St. Mary's at San Joaquin Delta College (Stockton), 7:30 p.m.

Antelope at #3 Chico

Roseville Woodcreek at #2 Santa Rosa Montgomery

 

Division III

Palo Cedro Foothill at #1 Sacramento, 7:30 p.m.

Burlingame at #4 El Cerrito

Oakland Bishop O'Dowd at #3 San Francisco Sacred Heart Cathedral, 7:30 p.m.

Antelope Center at #2 Novato San Marin

 

Division IV

Orland vs. #1 Richmond Salesian at Contra Costa College (San Pablo)

Santa Cruz at #4 Colfax

Vallejo St. Patrick/St. Vincent at #3 Atherton Sacred Heart Prep

Tuolumne Summerville at #2 Albany St. Mary's, 7:30 p.m.

 

Division V

Ripon Christian at #1 Alameda St. Joseph Notre Dame, 7:30 p.m.

Vacaville Christian at #4 Weaverville Trinity

Redding Liberty Christian vs. #3 San Francisco University at Kezar Pavilion (San Francisco)

Sacramento Bradshaw Christian at #2 Los Altos Hills Pinewood, 7:30 p.m.

 

 

Notes: Regional semifinals, Saturday; regional finals, March 19 at Power Balance Pavilion (Sacramento) for Divisions I-III; Folsom for Divisions IV-V. State championships, March 25-26 at Power Balance Pavilion, Sacramento (formerly Arco Arena).

 

 

 

GIRLS

Second round, Thursday, 7 p.m. unless noted

Division I

El Dorado Hills Oak Ridge at #1 Berkeley

Stockton Lincoln at #4 Palo Alto

Oakland Tech at #3 Sacramento St. Francis

Fairfield Armijo at #2 Concord Carondelet

 

Division II

San Jose Mitty vs. #1 Stockton St. Mary's at San Joaquin Delta College (Stockton), 6 p.m.

Chico Pleasant Valley at #4 San Ramon Dougherty Valley

Chico at #3 Loomis Del Oro

Sacramento El Camino at #2 San Jose Presentation

 

Division III

Fairfield Vanden at #1 Oakland Bishop O'Dowd

San Francisco St. Ignatius at #4 Paradise

Moraga Campolindo at #3 San Francisco Sacred Heart Cathedral, 6 p.m.

Orinda Miramonte at #2 Sacramento, 6 p.m.

 

Division IV

Ross Branson at #1 Albany St. Mary's, 6 p.m.

Susanville Lassen at #4 Belmont Notre Dame

Scotts Valley at #3 Piedmont

Kentfield Marin Catholic at #2 Modesto Christian

 

Division V

Santa Rosa Rincon Valley Christian at #1 Los Altos Hills Pinewood, 6 p.m.

Sacramento Bradshaw Christian at #4 Hamilton City Hamilton

Stockton Brookside Christian at #3 Alameda St. Joseph Notre Dame, 6 p.m.

Vacaville Christian at #2 East Palo Alto Eastside Prep

 

Notes: Regional semifinals, Saturday; regional finals, March 19 at Power Balance Pavilion (Sacramento) for Divisions I-III; Folsom for Divisions IV-V. State championships, March 25-26 at Power Balance Pavilion, Sacramento (formerly Arco Arena).

Comments 

Advertisement










Video