Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Girls' water polo: Southern Section playoff pairings

SOUTHERN SECTION GIRLS WATER POLO

DIVISION 1

Wild-card games, Tuesday, 5 p.m.

A--Estancia at Anaheim Canyon

B--Northwood at Edison

C--Ventura at Irvine

D--Fountain Valley at Esperanza

E--Redondo at San Marcos

F--Beckman at Costa Mesa

 

First round, Wednesday, 5 p.m.

Winner wild card A at #1 Dos Pueblos

Winner wild card B at Mira Costa

Winner wild card C at Laguna Beach

Villa Park at #4 Newport Harbor

Winner wild card D at #3 Corona del Mar

Palos Verdes at Santa Barbara

Winner wild card E at Foothill

Winner wild card F at #2 Los Alamitos

 

 

DIVISION 2

Wild-card games, Tuesday, 5 p.m.

A--Keppel at Thousand Oaks

B--Corona Roosevelt at Rosary

C--Norco at Bell Gardens

D--Newbury Park at King

E--Millikan at Laguna Hills

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Winner wild card A at #1 San Clemente

Riverside Poly at Santa Margarita

Winner wild card B at Long Beach Wilson

Winner wild card C at #4 Agoura

Long Beach Poly at #3 Corona Santiago

Westlake at El Toro

Winner wild card D at Mater Dei

Winner wild card E at #2 Montebello

 

 

DIVISION 3

Wild-card games, Tuesday, 5 p.m.

A--Hueneme at Atascadero

B--Claremont at Whittier

C--Camarillo at Chaparral

D--California at San Marino

E--La Canada at Charter Oak

F--Righetti at Oxnard

 

First round, Wednesday, 5 p.m.

Winner wild card A at #1 St. Lucy's

Vista Murrieta at La Serna

Winner wild card B at Rio Mesa

San Luis Obispo at #4 South Pasadena

Winner wild card C at #3 Arroyo Grande

Winner wild card D at Ayala

Winner wild card E at El Rancho

Winner wild card F at #2 Murrieta Valley

 

 

DIVISION 4

Wild-card game, Tuesday, 5 p.m.

Marymount at Alta Loma

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Sonora at #1 Harvard-Westlake

Santa Ynez at Trabuco Hills

Aliso Niguel at Upland

Sherman Oaks Notre Dame at #4 Troy

Nipomo at #3 Los Osos

Louisville at Sunny Hills

La Habra at Lompoc Cabrillo

Wild-card winner at #2 Dana Hills

 

 

DIVISION 5

Wild-card game, Tuesday, 5 p.m.

Burbank Burroughs at Perris

 

First round, Wednesday, 5 p.m.

Wild-card winner at #1 Redlands East Valley

Glendale at La Sierra

Elsinore at Pasadena

Jurupa Valley at #4 Bonita

Yucaipa at #3 Crescenta Valley

Walnut at Arlington

Redlands at Los Altos

Burbank at #2 Temescal Canyon

 

 

DIVISION 6

First round, Tuesday, 5 p.m.

#1 Warren, bye

Mayfield at Carpinteria

Santa Monica at Hemet

Western, bye

El Segundo, bye

Cypress at Pasadena Poly

Cate at Downey

#4 La Quinta, bye

 

#3 Cerritos, bye

Palm Desert at Garden Grove Pacifica

Beaumont, bye

Chadwick, bye

Palm Springs, bye

Webb at Torrance

La Salle at Tustin

#2 Malibu, bye

 

 

DIVISION 7

First round, Thursday, 5 p.m.

#1 Garden Grove, bye

Summit at Don Lugo

Orange at Katella

Chino at #4 San Gorgonio

Westminster at #3 Cajon

Ontario at Los Amigos

Citrus Valley at Ocean View

Rancho Alamitos at #2 Santa Ana Valley

 

Notes: Second round (Division 6 only), Thursday; Quarterfinals, Friday (Divisions 1, 3, 5) and Saturday (Divisions 2, 4, 6, 7); semifinals, Feb. 23. Championships, Feb. 26 at Heritage Park (Irvine),

 

 

 

 
Comments () | Archives (0)

The comments to this entry are closed.


Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: