Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Football: Week 9 schedule

November 4, 2010 | 11:18 am

Thursday, November 4th

CITY

SMALL SCHOOLS LEAGUE

Sherman Oaks CES vs. Douglass at Rancho Cienega Park, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

BASELINE LEAGUE

Los Osos vs. Alta Loma at Chaffey HS, 7 p.m.

Rancho Cucamonga vs. Etiwanda at Colony, 7 p.m.

BIG VIII LEAGUE

Norco vs. Riverside Poly at Ramona, 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

Pioneer at California, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Garden Grove Pacifica vs. Yorba Linda at Placentia Valencia, 7 p.m.

Placentia Valencia at Western, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Westminster La Quinta at Garden Grove, 7 p.m.

GOLDEN WEST LEAGUE

Orange vs. Loara at Glover Stadium, 7 p.m.

Segerstrom vs. Ocean View at Westminster, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Sultana at Apple Valley, 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Citrus Valley at Rubidoux, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Magnolia vs. Century at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Santa Ana Calvary Chapel at Estancia, 7 p.m.

PACIFIC COAST LEAGUE

Beckman at Irvine, 7 p.m.

SEA VIEW LEAGUE

Aliso Niguel vs. San Juan Hills at Tesoro, 7:30 p.m.

SUNSET LEAGUE

Marina at Newport Harbor, 7 p.m.

8 MAN

COASTAL LEAGUE

Lighthouse Christian vs. Price at Coleman Stadium (Inglewood), 7 p.m.

 

Friday, November 5th

CITY

COLISEUM LEAGUE

Crenshaw at Locke, 3 p.m.

Fremont vs. Dorsey at Rancho Cienega Park, 7 p.m.

EAST VALLEY LEAGUE

Monroe at Sun Valley Poly, 7 p.m.

North Hollywood at Verdugo Hills, 7 p.m.

Sun Valley at Arleta, 7 p.m.

EASTERN LEAGUE

Garfield vs. Los Angeles Roosevelt at East Los Angeles College, 7:30 p.m.

Huntington Park at Bell, 7 p.m.

South Gate at South East, 7 p.m.

MARINE LEAGUE

Carson at San Pedro, 7 p.m.

Narbonne at Wilmington Banning, 7 p.m.

Washington at Gardena, 7 p.m.

NORTHERN LEAGUE

Eagle Rock at Los Angeles Wilson, 7 p.m.

Los Angeles Marshall at Lincoln, 7 p.m.

Roybal at Franklin, 7 p.m.

SMALL SCHOOLS LEAGUE

Annenberg vs. Fulton at Birmingham, 7 p.m.

View Park at Animo South Los Angeles, 7 p.m.

SOUTHERN LEAGUE

Belmont at Contreras, 7 p.m.

Bernstein at Hollywood, 7 p.m.

Jefferson at Santee, 7 p.m.

VALLEY MISSION LEAGUE

Canoga Park at Reseda, 7 p.m.

Panorama at Granada Hills Kennedy, 7 p.m.

San Fernando at Van Nuys, 7 p.m.

WEST VALLEY LEAGUE

Birmingham at Granada Hills, 7 p.m.

Chatsworth at El Camino Real, 7 p.m.

Cleveland at Taft, 7 p.m.

WESTERN LEAGUE

Fairfax at Palisades, 7 p.m.

Venice at Los Angeles Hamilton, 2 p.m.

Westchester at Los Angeles University, 2 p.m.

NONLEAGUE

Grant at Sylmar, 7 p.m.

8-MAN LEAGUE

Community Harvest at Animo Robinson, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

ACADEMY LEAGUE

Crean Lutheran at St. Margaret's, 7 p.m.

ALMONT LEAGUE

Bell Gardens at Keppel, 7 p.m.

Montebello at Schurr, 7 p.m.

San Gabriel vs. Alhambra at Moor Field (Alhambra), 7 p.m.

ALPHA LEAGUE

Brentwood vs. Downey Calvary Chapel at Downey, 7 p.m.

Montclair Prep vs. Pasadena Marshall at Pasadena, 7 p.m.

Sierra Canyon vs. Paraclete at Antelope Valley College, 7 p.m.

AMBASSADOR LEAGUE

Arrowhead Christian at Aquinas, 7:30 p.m.

Calvary Murrieta at Ontario Christian, 7:30 p.m.

Linfield Christian at Western Christian, 7:30 p.m.

ARROWHEAD LEAGUE

California Military Institute at CSDR, 7 p.m.

BASELINE LEAGUE

Glendora at Upland, 7 p.m.

BAY LEAGUE

Leuzinger at Mira Costa, 7 p.m.

Palos Verdes at Redondo, 7 p.m.

Peninsula at West Torrance, 7 p.m.

BIG VIII LEAGUE

Corona at Corona Centennial, 7 p.m.

King at Corona Roosevelt, 7 p.m.

Riverside North at Corona Santiago, 7 p.m.

CENTURY LEAGUE

Brea Olinda at El Modena, 7 p.m.

Villa Park vs. El Dorado at Placentia Valencia, 7 p.m.

CHANNEL LEAGUE

Dos Pueblos at San Marcos, 7 p.m.

Santa Barbara at Buena, 7 p.m.

CITRUS BELT LEAGUE

Eisenhower at Fontana, 7 p.m.

Miller at Redlands, 7 p.m.

Yucaipa vs. Redlands East Valley at Citrus Valley, 7 p.m.

DE ANZA LEAGUE

Desert Hot Springs at Shadow Hills, 7 p.m.

Twentynine Palms at Yucca Valley, 7 p.m.

DEL REY LEAGUE

La Salle at Bishop Montgomery, 7 p.m.

Mary Star vs. St. Bernard at Daniels Field (San Pedro), 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

La Serna vs. Whittier at California, 7 p.m.

Santa Fe vs. El Rancho at Pioneer, 7 p.m.

DESERT MOUNTAIN LEAGUE

Boron at Silver Valley, 7 p.m.

Lancaster Desert Christian at Mammoth, 7 p.m.

Vasquez at Lucerne Valley, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Ridgecrest Burroughs vs. Silverado at Victor Valley, 7 p.m.

Victor Valley vs. Granite Hills at Apple Valley, 7 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

Coachella Valley at Cathedral City, 7 p.m.

La Quinta at Palm Springs, 7 p.m.

Palm Desert at Indio, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Tustin vs. Cypress at Western, 7 p.m.

FOOTHILL LEAGUE

Canyon Country Canyon vs. Hart at College of Canyons, 7:30 p.m.

Saugus vs. West Ranch at Valencia, 7 p.m.

Valencia vs. Golden Valley at Canyon Country Canyon, 7 p.m.

FREEWAY LEAGUE

Buena Park vs. Sonora at La Habra, 7 p.m.

Fullerton vs. Sunny Hills at Buena Park, 7 p.m.

La Habra vs. Troy at Fullerton HS, 7 p.m.

FRONTIER LEAGUE

Bishop Diego vs. Villanova Prep at Nordhoff, 7 p.m.

Malibu vs. Grace Brethren at Moorpark College, 7:30 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Bolsa Grande vs. Garden Grove Santiago at Garden Grove, 7 p.m.

Los Amigos vs. Rancho Alamitos at Bolsa Grande, 7 p.m.

GOLDEN LEAGUE

Eastside at Palmdale, 7 p.m.

Knight at Littlerock, 7 p.m.

Lancaster at Highland, 7 p.m.

Quartz Hill at Antelope Valley, 7 p.m.

GOLDEN WEST LEAGUE

Santa Ana at Westminster, 7 p.m.

HACIENDA LEAGUE

Los Altos at Diamond Bar, 7 p.m.

Rowland at Bonita, 7 p.m.

West Covina vs. Diamond Ranch at Ganesha, 7 p.m.

HIGH DESERT LEAGUE

California City at Frazier Mountain, 7 p.m.

Kern Valley at Desert, 7 p.m.

Rosamond at Bishop, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Arlington at Vista del Lago, 7 p.m.

Moreno Valley vs. La Sierra at Norte Vista, 7 p.m.

Rancho Verde vs. Canyon Springs at Moreno Valley, 7 p.m.

Valley View at Ramona, 7 p.m.

LOS PADRES LEAGUE

Lompoc at Nipomo, 7 p.m.

Santa Ynez vs. Lompoc Cabrillo at Lompoc, 7 p.m.

Templeton at Morro Bay, 7 p.m.

MARMONTE LEAGUE

Moorpark at Simi Valley, 7 p.m.

Newbury Park at Oaks Christian, 7 p.m.

Royal at Agoura, 7 p.m.

St. Bonaventure at Westlake, 7 p.m.

Thousand Oaks at Calabasas, 7 p.m.

MISSION LEAGUE

Gardena Serra at Chaminade, 7:30 p.m.

Harvard-Westlake at St. Paul, 7:30 p.m.

St. Francis at Cathedral, 7 p.m.

MISSION VALLEY LEAGUE

Arroyo at El Monte, 7 p.m.

Gabrielino at Mountain View, 7 p.m.

South El Monte at Rosemead, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Oak Hills at Hesperia, 7 p.m.

MONTVIEW LEAGUE

Duarte vs. Gladstone at Citrus College, 7 p.m.

Ganesha at Sierra Vista, 7 p.m.

La Puente at Bassett, 7 p.m.

Workman vs. Azusa at La Puente, 7 p.m.

MOORE LEAGUE

Long Beach Jordan at Long Beach Wilson, 7 p.m.

Long Beach Poly at Long Beach Cabrillo, 7 p.m.

Millikan at Compton, 7 p.m.

MOUNTAIN PASS LEAGUE

Hemet at San Jacinto, 7 p.m.

Tahquitz vs. Beaumont at San Gorgonio MS (Beaumont), 7 p.m.

West Valley at Citrus Hill, 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Banning at Jurupa Hills, 7 p.m.

Riverside Notre Dame at Rim of the World, 7 p.m.

MT. BALDY LEAGUE

Chino vs. Ontario at Montclair, 7 p.m.

Garey at Chaffey, 7 p.m.

Montclair at Colony, 7 p.m.

OCEAN LEAGUE

Culver City vs. Santa Monica at Santa Monica College, 7 p.m.

Inglewood at Hawthorne, 7 p.m.

Morningside at Beverly Hills, 7 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Los Angeles Baptist at Maranatha, 7 p.m.

Village Christian vs. Whittier Christian at Whittier College, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Savanna vs. Anaheim at Glover Stadium, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Godinez vs. Saddleback at Segerstrom, 7 p.m.

Laguna Beach vs. Costa Mesa at Estancia, 7 p.m.

PAC-7 LEAGUE

Atascadero at Pioneer Valley, 7 p.m.

Righetti vs. Paso Robles at Flamson MS (Paso Robles), 7 p.m.

San Luis Obispo at Santa Maria St. Joseph, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Burbank Burroughs at Muir, 7 p.m.

Crescenta Valley vs. Burbank at Burbank Burroughs, 7 p.m.

Glendale at Arcadia, 7 p.m.

Pasadena vs. Hoover at Glendale HS, 7 p.m.

PACIFIC COAST LEAGUE

Corona del Mar vs. Irvine University at Newport Harbor, 7 p.m.

Northwood vs. Woodbridge at Irvine, 7 p.m.

PACIFIC VIEW LEAGUE

Camarillo at Channel Islands, 7 p.m.

Oxnard at Hueneme, 7 p.m.

Rio Mesa at Oxnard Pacifica, 7 p.m.

PIONEER LEAGUE

El Segundo at Compton Centennial, 5 p.m.

South Torrance at North Torrance, 7 p.m.

Torrance at Lawndale, 7 p.m.

PREP LEAGUE

Flintridge Prep at Viewpoint, 2:30 p.m.

Pasadena Poly at Rio Hondo Prep, 7:30 p.m.

RIO HONDO LEAGUE

Blair at Temple City, 7 p.m.

Monrovia at South Pasadena, 7 p.m.

San Marino at La Canada, 7 p.m.

SAN ANDREAS LEAGUE

Arroyo Valley at San Bernardino, 7 p.m.

Carter at Cajon, 7 p.m.

Colton at San Gorgonio, 7 p.m.

Rialto at Pacific, 7 p.m.

SAN GABRIEL VALLEY LEAGUE

Downey vs. Lynwood at Lynwood MS, 7 p.m.

Gahr at Warren, 7 p.m.

Paramount at Dominguez, 7 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Twin Pines vs. Saddleback Valley Christian at San Juan Hills, 7 p.m.

SANTA FE LEAGUE

St. Anthony at Salesian, 7 p.m.

SEA VIEW LEAGUE

Capistrano Valley at Laguna Hills, 7 p.m.

SERRA LEAGUE

Loyola at Crespi, 7 p.m.

Sherman Oaks Notre Dame at Alemany, 7 p.m.

SIERRA LEAGUE

Chino Hills at Charter Oak, 7 p.m.

Claremont vs. South Hills at Covina District Stadium, 7 p.m.

Damien at Ayala, 7 p.m.

SOUTH COAST LEAGUE

Dana Hills at Trabuco Hills, 7 p.m.

Mission Viejo at Tesoro, 7 p.m.

SOUTHWESTERN LEAGUE

Chaparral at Great Oak, 7 p.m.

Murrieta Mesa at Temecula Valley, 7 p.m.

Vista Murrieta at Murrieta Valley, 7 p.m.

SUBURBAN LEAGUE

Artesia vs. Mayfair at Bellflower, 7 p.m.

Bellflower vs. Cerritos at Gahr, 7 p.m.

Norwalk at La Mirada, 7 p.m.

SUNBELT LEAGUE

Elsinore at Heritage, 7 p.m.

Lakeside at Paloma Valley, 7 p.m.

Perris at Temescal Canyon, 7 p.m.

SUNKIST LEAGUE

Bloomington at Jurupa Valley, 7 p.m.

Norte Vista vs. Patriot at Rubidoux, 7 p.m.

Summit at Kaiser, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Edison vs. Fountain Valley at Cerritos College, 7 p.m.

Los Alamitos at Huntington Beach, 7 p.m.

TRI-VALLEY LEAGUE

Fillmore at Oak Park, 7:30 p.m.

Nordhoff at Carpinteria, 7:30 p.m.

TRINITY LEAGUE

JSerra vs. Mater Dei at Santa Ana Stadium, 7:30 p.m.

Servite vs. Santa Margarita at Saddleback College, 7:30 p.m.

St. John Bosco vs. Orange Lutheran at Orange Coast College, 7:30 p.m.

VALLE VISTA LEAGUE

Covina at San Dimas, 7 p.m.

Hacienda Heights Wilson at Pomona, 7 p.m.

Nogales at Baldwin Park, 7 p.m.

NONLEAGUE

Northview at Walnut, 7 p.m.

Riverside Christian vs. Bloomington Christian at Colton, 7 p.m.

Santa Clara at Santa Paula, 7:30 p.m.

Serrano at Barstow, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

El Cajon Christian at Mission Prep, 7 p.m.

San Marcos St. Joseph Academy at Xavier Prep, 7 p.m.

Sherman Indian vs. San Diego Rock Academy at La Mesa Helix, 7 p.m.

8 MAN

AGAPE LEAGUE

Hesperia Christian at California Lutheran, 7 p.m.

COASTAL LEAGUE

Ribet Academy at Rolling Hills Prep, 3 p.m.

EXPRESS LEAGUE

Eastside Christian vs. Capistrano Valley Christian at San Clemente, 7 p.m.

Southlands Christian vs. Liberty Christian at Murdy Park (Huntington Beach), 7 p.m.

HERITAGE LEAGUE

Granada Hills Hillcrest Christian at Faith Baptist, 2 p.m.

HI-LO LEAGUE

Baker at Trona, 3:30 p.m.

OMEGA LEAGUE

Los Angeles Lutheran at Westmark, 3 p.m.

VICTORY LEAGUE

Bermuda Dunes Desert Christian at Desert Chapel, 7 p.m.

Moreno Valley Calvary Chapel at Joshua Springs, 7 p.m.

WARRIOR LEAGUE

Nuview Bridge at West Shores, 6 p.m.

Riverside Prep at San Jacinto Valley Academy, 5 p.m.

NONLEAGUE

High Desert Academy at First Lutheran, 2:45 p.m.

 

Saturday, November 6th

CITY

COLISEUM LEAGUE

West Adams at Manual Arts, 1 p.m.

8 MAN

NONLEAGUE

Ivy Academia vs. Discovery at Humphrey Park (Pacoima), 2:30 p.m.

SOUTHERN SECTION

ACADEMY LEAGUE

Sage Hill vs. Brethren Christian at Clark Field (Long Beach), 7 p.m.

ALPHA LEAGUE

Kilpatrick vs. Campbell Hall at Birmingham, 7 p.m.

CENTURY LEAGUE

Anaheim Canyon vs. Esperanza at Placentia Valencia, 7 p.m.

DE ANZA LEAGUE

Desert Mirage vs. Big Bear at Big Bear MS, 1:30 p.m.

DEL REY LEAGUE

Cantwell-Sacred Heart vs. Verbum Dei at Los Angeles Southwest College, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Santa Ana Valley vs. Katella at Glover Stadium, 2:30 p.m.

PREP LEAGUE

Webb at Chadwick, 2:30 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Animo Leadership vs. Fairmont Prep at Cerritos Valley Christian, 7 p.m.

SANTA FE LEAGUE

St. Genevieve vs. St. Monica at St. Bernard, 7 p.m.

8 MAN

AGAPE LEAGUE

Victor Valley Christian at Upland Christian Academy, 7 p.m.

COAST VALLEY LEAGUE

Cuyama Valley at Shandon, 1 p.m.

North County Christian at Santa Maria Valley Christian, 1 p.m.

CONDOR LEAGUE

Cate at Thacher, 3 p.m.

EXPRESS LEAGUE

Avalon at St. Michael's Prep, 1 p.m.

HERITAGE LEAGUE

Windward vs. Santa Clarita Christian at Canyon Country Canyon, 7 p.m.

HI-LO LEAGUE

Big Pine at Lee Vining, 1 p.m.

Lone Pine at Immanuel Christian, 1 p.m.

MAJESTIC LEAGUE

Public Safety Academy vs. Calvary Baptist at Damien, 2 p.m.

OMEGA LEAGUE

Thousand Oaks Hillcrest Christian vs. Trinity Classical Academy at Central Park (Santa Clarita), 4:30 p.m.

NONLEAGUE

La Verne Lutheran at Antelope Valley Christian, 1 p.m.

Laguna Blanca at Dunn, 2 p.m.

Ojai Valley at Lancaster Baptist, 4 p.m.

INTERSECTIONAL

East Valley vs. Hope Centre at Daniels Field (San Pedro), 2:30 p.m.

Comments 

Advertisement










Video