Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Football: Week 7 schedule

October 21, 2010 |  8:38 am

Thursday, October 21st

CITY

SMALL SCHOOLS LEAGUE

Annenberg vs. Douglass at Rancho Cienega Park, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

BASELINE LEAGUE

Alta Loma vs. Rancho Cucamonga at Los Osos, 7 p.m.

CENTURY LEAGUE

Foothill at El Modena, 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

Santa Fe vs. La Serna at California, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Placentia Valencia vs. Garden Grove Pacifica at Bolsa Grande, 7 p.m.

Tustin vs. Yorba Linda at Placentia Valencia, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Los Amigos vs. Garden Grove Santiago at Garden Grove, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Canyon Springs vs. Arlington at Ramona, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Magnolia vs. Anaheim at Glover Stadium, 7 p.m.

Savanna vs. Katella at Western, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Estancia vs. Godinez at Segerstrom, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Glendale at Burbank Burroughs, 7 p.m.

PACIFIC COAST LEAGUE

Corona del Mar at Irvine, 7 p.m.

SAN GABRIEL VALLEY LEAGUE

Dominguez at Gahr, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Newport Harbor vs. Los Alamitos at Veterans Stadium (Long Beach), 7 p.m.

TRINITY LEAGUE

Orange Lutheran vs. Mater Dei at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

VALLE VISTA LEAGUE

Baldwin Park vs. Covina at Covina District Stadium, 7 p.m.

 

Friday, October 22nd

CITY

COLISEUM LEAGUE

Crenshaw at Manual Arts, 7 p.m.

Dorsey at West Adams, 7 p.m.

Locke at Fremont, 7 p.m.

EAST VALLEY LEAGUE

Arleta at North Hollywood, 7 p.m.

Grant at Verdugo Hills, 7 p.m.

Sun Valley Poly at Sun Valley, 3 p.m.

EASTERN LEAGUE

Bell at South East, 7 p.m.

Garfield at Huntington Park, 7 p.m.

South Gate at Los Angeles Jordan, 3 p.m.

MARINE LEAGUE

Carson at Wilmington Banning, 7 p.m.

Gardena at Narbonne, 7 p.m.

Washington at San Pedro, 7 p.m.

NORTHERN LEAGUE

Franklin at Los Angeles Marshall, 3 p.m.

Roybal at Los Angeles Wilson, 7 p.m.

SMALL SCHOOLS LEAGUE

Animo South Los Angeles vs. Fulton at Birmingham, 7 p.m.

Sherman Oaks CES vs. View Park at Rancho Cienega Park, 7 p.m.

SOUTHERN LEAGUE

Belmont at Jefferson, 7 p.m.

Bernstein at Los Angeles, 3 p.m.

Contreras at Santee, 7 p.m.

VALLEY MISSION LEAGUE

Granada Hills Kennedy at Sylmar, 7 p.m.

San Fernando at Panorama, 7 p.m.

Van Nuys at Canoga Park, 7 p.m.

WEST VALLEY LEAGUE

Birmingham at Chatsworth, 7 p.m.

El Camino Real at Taft, 7 p.m.

Granada Hills at Cleveland, 7 p.m.

WESTERN LEAGUE

Fairfax at Venice, 7 p.m.

Los Angeles Hamilton at Westchester, 7 p.m.

Los Angeles University at Palisades, 7 p.m.

NONLEAGUE

Hollywood at Reseda, 7 p.m.

8 MAN

CITY 8-MAN LEAGUE

Discovery at Animo Robinson, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

ALMONT LEAGUE

Bell Gardens at Montebello, 7 p.m.

Keppel at San Gabriel, 7 p.m.

Schurr vs. Alhambra at Moor Field (Alhambra), 7 p.m.

ALPHA LEAGUE

Campbell Hall vs. Sierra Canyon at Granada Hills, 7 p.m.

Kilpatrick vs. Pasadena Marshall at Pasadena, 7 p.m.

Montclair Prep vs. Downey Calvary Chapel at Downey, 7 p.m.

Paraclete at Brentwood, 3 p.m.

AMBASSADOR LEAGUE

Aquinas vs. Calvary Murrieta at Vista Murrieta, 7:30 p.m.

Ontario Christian at Linfield Christian, 7:30 p.m.

Western Christian at Arrowhead Christian, 7 p.m.

ARROWHEAD LEAGUE

Anza Hamilton at Sherman Indian, 7 p.m.

BASELINE LEAGUE

Etiwanda at Upland, 7 p.m.

Glendora at Los Osos, 7 p.m.

BAY LEAGUE

Leuzinger at Peninsula, 3 p.m.

Mira Costa at Palos Verdes, 2:30 p.m.

West Torrance at Redondo, 7 p.m.

BIG VIII LEAGUE

Corona at Corona Roosevelt, 7 p.m.

Corona Santiago at Corona Centennial, 7 p.m.

King at Norco, 7 p.m.

Riverside North vs. Riverside Poly at Ramona, 7 p.m.

CENTURY LEAGUE

Brea Olinda vs. Anaheim Canyon at El Modena, 7 p.m.

El Dorado vs. Esperanza at Placentia Valencia, 7 p.m.

CHANNEL LEAGUE

Buena at Dos Pueblos, 7 p.m.

Ventura at Santa Barbara, 7 p.m.

CITRUS BELT LEAGUE

Eisenhower vs. Redlands East Valley at U. of Redlands, 7:30 p.m.

Fontana at Miller, 7 p.m.

Redlands at Yucaipa, 7 p.m.

DE ANZA LEAGUE

Big Bear at Yucca Valley, 7 p.m.

Shadow Hills at Desert Mirage, 7 p.m.

Twentynine Palms at Desert Hot Springs, 7 p.m.

DEL REY LEAGUE

Bishop Montgomery at Bosco Tech, 2 p.m.

Mary Star at Cantwell-Sacred Heart, 7 p.m.

Verbum Dei at La Salle, 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

El Rancho at Pioneer, 7 p.m.

Whittier at California, 7 p.m.

DESERT MOUNTAIN LEAGUE

Lucerne Valley at Boron, 7 p.m.

Mammoth at Mojave, 7 p.m.

Vasquez at Silver Valley, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Barstow at Ridgecrest Burroughs, 7 p.m.

Silverado vs. Granite Hills at Apple Valley, 7 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

La Quinta at Indio, 7 p.m.

Palm Desert at Cathedral City, 7 p.m.

Palm Springs at Coachella Valley, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

La Palma Kennedy at Western, 7 p.m.

FOOTHILL LEAGUE

Golden Valley vs. West Ranch at Valencia, 7 p.m.

Saugus vs. Hart at College of Canyons, 7:30 p.m.

Valencia at Canyon Country Canyon, 7:30 p.m.

FREEWAY LEAGUE

La Habra at Buena Park, 7 p.m.

Sunny Hills vs. Sonora at La Habra, 7 p.m.

Troy at Fullerton, 7 p.m.

FRONTIER LEAGUE

Malibu vs. Villanova Prep at Nordhoff, 7 p.m.

Santa Clara vs. Bishop Diego at Santa Barbara City College (Santa Barbara), 7:30 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Rancho Alamitos at Garden Grove, 7 p.m.

Westminster La Quinta at Bolsa Grande, 7 p.m.

GOLDEN LEAGUE

Antelope Valley at Palmdale, 7 p.m.

Highland vs. Eastside at Antelope Valley, 7 p.m.

Knight at Quartz Hill, 7 p.m.

Littlerock at Lancaster, 7 p.m.

GOLDEN WEST LEAGUE

Ocean View vs. Loara at Glover Stadium, 7 p.m.

Orange vs. Santa Ana at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

Westminster at Segerstrom, 7 p.m.

HACIENDA LEAGUE

Diamond Bar at Rowland, 7 p.m.

Los Altos at West Covina, 7 p.m.

Walnut at Bonita, 7 p.m.

HIGH DESERT LEAGUE

Bishop at Frazier Mountain, 7 p.m.

Kern Valley at California City, 7 p.m.

Rosamond at Desert, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Ramona at Moreno Valley, 7 p.m.

Rancho Verde at Vista del Lago, 7 p.m.

Valley View vs. La Sierra at Norte Vista, 7 p.m.

LOS PADRES LEAGUE

Morro Bay at Lompoc, 7 p.m.

Nipomo at Santa Ynez, 7:30 p.m.

Templeton at Santa Maria, 7 p.m.

MARMONTE LEAGUE

Agoura at Calabasas, 7 p.m.

Oaks Christian at Simi Valley, 7 p.m.

Royal at Moorpark, 7 p.m.

St. Bonaventure at Thousand Oaks, 7 p.m.

Westlake at Newbury Park, 7 p.m.

MISSION LEAGUE

Chaminade at St. Francis, 7:30 p.m.

St. Paul at Gardena Serra, 7 p.m.

MISSION VALLEY LEAGUE

El Monte at Gabrielino, 7 p.m.

Rosemead at Arroyo, 7 p.m.

South El Monte at Mountain View, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Apple Valley at Hesperia, 7 p.m.

Sultana at Serrano, 7 p.m.

MONTVIEW LEAGUE

Azusa at Duarte, 7 p.m.

Ganesha at La Puente, 7 p.m.

Sierra Vista vs. Gladstone at Citrus College, 7 p.m.

Workman at Bassett, 7 p.m.

MOORE LEAGUE

Lakewood at Long Beach Jordan, 7 p.m.

Long Beach Cabrillo at Long Beach Wilson, 7 p.m.

Millikan vs. Long Beach Poly at Veterans Stadium (Long Beach), 7 p.m.

MOUNTAIN PASS LEAGUE

Beaumont at San Jacinto, 7 p.m.

Hemet at Citrus Hill, 7 p.m.

Tahquitz at West Valley, 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Citrus Valley vs. Banning at Nicolet MS (Banning), 7 p.m.

Riverside Notre Dame at Jurupa Hills, 7 p.m.

Rubidoux at Rim of the World, 7 p.m.

MT. BALDY LEAGUE

Colony at Chino, 7 p.m.

Garey at Don Lugo, 7 p.m.

Ontario at Montclair, 7 p.m.

OCEAN LEAGUE

Beverly Hills vs. Santa Monica at Santa Monica College, 7 p.m.

Inglewood at Culver City, 7 p.m.

Morningside at Hawthorne, 7 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Cerritos Valley Christian at Maranatha, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Saddleback vs. Costa Mesa at Estancia, 7 p.m.

Santa Ana Calvary Chapel at Laguna Beach, 7 p.m.

PAC-7 LEAGUE

Arroyo Grande at Righetti, 7 p.m.

Pioneer Valley vs. Paso Robles at Flamson MS (Paso Robles), 7 p.m.

Santa Maria St. Joseph at Atascadero, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Arcadia vs. Burbank at Burbank Burroughs, 7 p.m.

Hoover at Muir, 7 p.m.

Pasadena vs. Crescenta Valley at Glendale HS, 7 p.m.

PACIFIC COAST LEAGUE

Irvine University vs. Woodbridge at Irvine, 7 p.m.

Northwood vs. Beckman at Tustin, 7 p.m.

PACIFIC VIEW LEAGUE

Channel Islands at Oxnard, 7 p.m.

Oxnard Pacifica at Camarillo, 7 p.m.

Rio Mesa at Hueneme, 7 p.m.

PIONEER LEAGUE

El Segundo vs. Torrance at Zamperini Stadium (Torrance), 7 p.m.

North Torrance at Lawndale, 7 p.m.

South Torrance at Compton Centennial, 5 p.m.

PREP LEAGUE

Chadwick at Viewpoint, 3 p.m.

RIO HONDO LEAGUE

Blair at South Pasadena, 7 p.m.

La Canada at Temple City, 7 p.m.

San Marino at Monrovia, 7 p.m.

SAN ANDREAS LEAGUE

Arroyo Valley at Pacific, 7 p.m.

Cajon at Colton, 7 p.m.

Carter at Rialto, 7 p.m.

San Bernardino at San Gorgonio, 7 p.m.

SAN GABRIEL VALLEY LEAGUE

Downey at Paramount, 7 p.m.

Warren vs. Lynwood at Lynwood MS, 7 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Bloomington Christian at Twin Pines, 3 p.m.

SANTA FE LEAGUE

St. Monica at Salesian, 7 p.m.

SEA VIEW LEAGUE

El Toro at Aliso Niguel, 7 p.m.

Laguna Hills vs. San Juan Hills at Tesoro, 7:30 p.m.

SERRA LEAGUE

Alemany at Crespi, 7 p.m.

Bishop Amat vs. Loyola at Valley College, 7 p.m.

SIERRA LEAGUE

Ayala vs. South Hills at Covina District Stadium, 7 p.m.

Claremont at Charter Oak, 7 p.m.

Damien at Chino Hills, 7 p.m.

SOUTH COAST LEAGUE

San Clemente at Dana Hills, 7 p.m.

Tesoro at Trabuco Hills, 7 p.m.

SOUTHWESTERN LEAGUE

Chaparral at Murrieta Mesa, 7 p.m.

Murrieta Valley at Great Oak, 7 p.m.

Vista Murrieta at Temecula Valley, 7 p.m.

SUBURBAN LEAGUE

Artesia vs. Cerritos at Gahr, 7 p.m.

Glenn vs. Norwalk at Excelsior HS, 7 p.m.

Mayfair at Bellflower, 7 p.m.

SUNBELT LEAGUE

Elsinore at Temescal Canyon, 7 p.m.

Lakeside at Perris, 7 p.m.

Paloma Valley at Heritage, 7 p.m.

SUNKIST LEAGUE

Kaiser vs. Patriot at Rubidoux, 7 p.m.

Norte Vista at Jurupa Valley, 7 p.m.

Summit at Bloomington, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Edison at Huntington Beach, 7 p.m.

Fountain Valley vs. Marina at Westminster, 7 p.m.

TRI-VALLEY LEAGUE

Carpinteria at Santa Paula, 7:30 p.m.

Nordhoff at Fillmore, 7:30 p.m.

TRINITY LEAGUE

JSerra vs. Santa Margarita at Saddleback College, 7:30 p.m.

St. John Bosco vs. Servite at Cerritos College, 7:30 p.m.

VALLE VISTA LEAGUE

Nogales at Hacienda Heights Wilson, 7 p.m.

Northview at San Dimas, 7 p.m.

NONLEAGUE

Brethren Christian at Xavier Prep, 7 p.m.

Firebaugh at St. Margaret's, 7 p.m.

Grace Brethren at Oak Park, 7:30 p.m.

Oak Hills at Victor Valley, 7 p.m.

8 MAN

AGAPE LEAGUE

Excelsior at Upland Christian Academy, 7 p.m.

Victor Valley Christian at Hesperia Christian, 7 p.m.

COASTAL LEAGUE

Price at Ribet Academy, 3 p.m.

EXPRESS LEAGUE

Liberty Christian vs. Eastside Christian at Lions Field (Fullerton), 7 p.m.

MAJESTIC LEAGUE

Calvary Baptist at Wildomar Cornerstone Christian, 7 p.m.

Marywood-Palm Valley vs. Public Safety Academy at Community Park (Redlands), 3:30 p.m.

OMEGA LEAGUE

First Lutheran at Westmark, 3 p.m.

VICTORY LEAGUE

Joshua Springs at Bermuda Dunes Desert Christian, 7 p.m.

Moreno Valley Calvary Chapel vs. High Desert Academy at Victor Valley Christian, 7 p.m.

WARRIOR LEAGUE

Nuview Bridge vs. Noli Indian at Soboba Oaks Ranch (San Jacinto), 6:30 p.m.

West Shores at San Jacinto Valley Academy, 5 p.m.

NONLEAGUE

Hope Centre at Lancaster Baptist, 7:30 p.m.

 

Saturday, October 23rd

CITY

NORTHERN LEAGUE

Lincoln at Eagle Rock, 2 p.m.

8 MAN

NONLEAGUE

Community Harvest vs. Ivy Academia at Westmark, 1 p.m.

SOUTHERN SECTION

MISSION LEAGUE

Cathedral at Harvard-Westlake, 7:30 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Village Christian at Los Angeles Baptist, 1 p.m.

ORANGE LEAGUE

Century vs. Santa Ana Valley at Segerstrom, 7 p.m.

PREP LEAGUE

Pasadena Poly at Webb, 2 p.m.

Rio Hondo Prep vs. Flintridge Prep at Occidental College, 7 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Saddleback Valley Christian vs. Animo Leadership at Coleman Stadium (Inglewood), 6 p.m.

SANTA FE LEAGUE

Bell-Jeff vs. St. Genevieve at Sun Valley Poly, 7 p.m.

NONLEAGUE

Crean Lutheran vs. Lancaster Desert Christian at Lancaster, 7 p.m.

Mission Prep at Riverside Christian, 1 p.m.

INTERSECTIONAL

Fremont California School for the Deaf at CSDR, 5 p.m.

8 MAN

COAST VALLEY LEAGUE

Cuyama Valley vs. North County Christian at Atascadero, 7 p.m.

Maricopa at Shandon, 1 p.m.

COASTAL LEAGUE

Lighthouse Christian vs. Pacific Lutheran at Daniels Field (San Pedro), 2 p.m.

CONDOR LEAGUE

Laguna Blanca at Cate, 2 p.m.

Thacher at Dunn, 2 p.m.

EXPRESS LEAGUE

Capistrano Valley Christian at Avalon, 1 p.m.

St. Michael's Prep at Southlands Christian, 1 p.m.

HERITAGE LEAGUE

Santa Clarita Christian at Faith Baptist, 1:30 p.m.

Windward vs. Granada Hills Hillcrest Christian at Granada Hills, 7 p.m.

HI-LO LEAGUE

Immanuel Christian at Big Pine, 1 p.m.

Lee Vining at Trona, 2:30 p.m.

Lone Pine at Baker, 12:30 p.m.

OMEGA LEAGUE

Trinity Classical Academy vs. Los Angeles Lutheran at First Lutheran, 1 p.m.

NONLEAGUE

Antelope Valley Christian at Santa Maria Valley Christian, 1 p.m.

 La Verne Lutheran at California Lutheran, 4 p.m.

INTERSECTIONAL

Riverside Prep vs. Escondido Christian Life Academy at Escondido Calvin Christian, 1 p.m.

Comments 

Advertisement










Video