Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Softball: Tuesday's City and Southern Section playoff schedule

May 25, 2010 |  8:05 am

CITY SOFTBALL

SMALL SCHOOLS

Championship, Tuesday, 3 p.m. at Birmingham.

#1 Los Angeles CES vs. #2 Vaughn


SOUTHERN SECTION SOFTBALL

Division 1

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 Valencia at Placentia Valencia

Foothill at Orange Lutheran

Trabuco Hills at Marina

#4 Simi Valley at Santa Margarita

Hart at Rosary

El Modena at Corona

Garden Grove Pacifica at Oxnard

#2 Mater Dei at Esperanza

 

 

Division 2

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

Arlington at Temecula Valley

Palos Verdes at Mayfair

Lakewood at Valley View, 3 p.m.

#4 Vista Murrieta at Irvine

Upland at Eisenhower

California at Beckman

Laguna Hills at Ontario

#2 Redlands vs. Mira Costa at Marine West Sports Complex (Manhattan Beach), 5 p.m.

 

 

Division 3

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

#1 Bonita at Sunny Hills

Downey at Mission Viejo

Highland at Aliso Niguel

#4 Ayala at Burbank Burroughs

#3 Glendora at La Habra

Warren at Colton

Dana Hills vs. Chino Hills at Big League Dreams (Chino Hills), 4 p.m.

#2 Oaks Christian at Knight

 

 

Division 4

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 La Quinta at Buena

Ocean View at South Torrance

North Torrance at Paloma Valley

#4 Aquinas at Bishop Amat

Lompoc Cabrillo at #3 Torrance

Lakeside at Hesperia

Pomona Catholic at Lakewood St. Joseph

Garden Grove at #2 Santa Monica

 

 

Division 5

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 Whittier Christian at Western

San Marino at Calvary Murrieta

San Dimas at West Covina

Beaumont at Village Christian

#3 Cerritos Valley Christian at Mayfield

South Hills at Barstow

Heritage at Savanna

#2 La Canada at Northview

 

 

Division 6

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

St. Monica at #1 Marymount

Alverno at Maranatha

Bermuda Dunes Desert Christian vs. Marlborough at Lemon Grove Park (Hollywood)

#4 South El Monte at Grace Brethren

#3 Oak Hills at San Gabriel Mission

Nordhoff at Yucca Valley

Pasadena Marshall at Carpinteria

#2 La Salle at Arroyo

 

 

Division 7

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 Downey Calvary Chapel vs. Animo Leadership at Vincent Park (Inglewood)

Kern Valley at Eastside Christian

Capistrano Valley Christian at St. Matthias

#4 Victor Valley Christian at Environmental Charter

Lake Arrowhead Christian at #3 Rosamond

La Sierra Academy at Saddleback Valley Christian

Bell-Jeff at Academy for Academic Excellence

San Jacinto Valley Academy at #2 Rolling Hills Prep

Comments 

Advertisement










Video