Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Lacrosse: U.S. Lacrosse Southern Section Championships pairings

U.S. Lacrosse Southern Section Championships

 

BOYS'

DIVISION 1

North

First round, Tuesday

#9 Malibu at #8 Peninsula, 4 p.m.

#12 Oak Park at #5 Harvard-Westlake, 5 p.m.

#11 Newbury Park at #6 Palisades, 4 p.m.

#10 Downey at #7 Loyola, 6 p.m.

 

Second round, Thursday

Malibu/Peninsula winner at #1 Palos Verdes, 4 p.m.

Oak Park/Harvard-Westlake winner at #4 Agoura, 7 p.m.

Newbury Park/Palisades winner at #3 Chaminade, 7 p.m.

Downey/Loyola winner at #2 Mira Costa, 5 p.m.

 

Semifinals, tba; North Division 1 final, May 11, 7 p.m. at Chaminade

 

 

South

First round, Tuesday

#9 Huntington Beach at #8 Tesoro, 4:30 p.m.

#12 Newport Harbor at #5 Santa Margarita, 3 p.m.

#11 Great Oak at #6 El Toro, 5 p.m.

#10 JSerra vs. #7 San Clemente at St. Margaret's, 7 p.m.

 

Second round, Thursday

Huntington Beach/Tesoro winner at #1 Corona del Mar, 4 p.m.

Newport Harbor/Santa Margarita winner vs. #4 Los Alamitos at McAuliffe MS, 5 p.m.

Great Oak/El Toro winner at #3 St. Margaret's, 5:30 p.m.

JSerra/San Clemente winner at #2 Foothill, 3 p.m.

 

Semifinals, Saturday at San Clemente; South Division 1 final, May 11, 7:30 p.m. at Laguna Hills

 

Boys' Division 1 final (North winner vs. South winner), May 14, 8 p.m. at Placentia Valencia

 

 

DIVISION 2

South

Quarterfinals, Tuesday

#8 Dana Hills vs. #1 Beckman at Irvine, 6 p.m.

#5 Aliso Niguel at #4 Servite, 4 p.m.

#6 Northwood at #3 Mission Viejo, 7 p.m.

#7 El Dorado at #2 Mater Dei, 7:30 p.m.

 

Semifinals, Thursday; Division II final, Saturday, noon at San Clemente

 

 

 

 

GIRLS'

North

First round, Thursday, 5:30 p.m.

#1 Redondo, bye

#5 Mira Costa at #4 Dunn

#6 Peninsula at #3 Cate

#7 Palisades at #2 La Canada

 

Semifinals, Saturday; North final, May 11, 5 p.m. at Chaminade

 

 

South

First round, Tuesday

#9 Tesoro at #8 Corona del Mar, 5 p.m.

#5 Trabuco Hills at #12 Mission Viejo, 4 p.m.

#11 Santa Margarita at #6 JSerra, 4 p.m.

#10 San Clemente at #7 Newport Harbor, 5 p.m.

 

Second round, Thursday

Tesoro/Corona del Mar winner vs. #1 Los Alamitos at Laurel School, 4:30 p.m.

Trabuco Hills/Mission Viejo winner vs. #4 Beckman at Hicks Canyon ES, 5 p.m.

Santa Margarita/JSerra winner at #3 Foothill, 4:45 p.m.

San Clemente/Newport Harbor winner vs. #2 El Toro at Los Alisos MS, 5:30 p.m.

 

Semifinals, Saturday at St. Margaret's; South final, May 11, 5 p.m. at Laguna Hills

 

Girls' Division 1 final (North winner vs. South winner), May 14, 5:30 p.m. at Placentia Valencia

 

 
Comments () | Archives (0)

The comments to this entry are closed.


Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: