Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' tennis: Southern Section playoff pairings

DIVISION 1

Wild-card matches, Tuesday, 3 p.m.

A--Aliso Niguel at San Marcos

B--Fountain Valley at Newbury Park

C--Simi Valley at Capistrano Valley

D--Redondo at Sonora

 

First round, Wednesday, 3 p.m.

Winner wild card A at #1 Irvine University

Thousand Oaks at Esperanza

Mira Costa at Santa Margarita

Foothill at Troy

Calabasas at Peninsula

Irvine at San Clemente

Northwood at Ventura

Winner wild card B at #4 Harvard-Westlake

 

Winner wild card C at #3 Corona del Mar

Dos Pueblos at Loyola

Orange Lutheran at Marina

Sunny Hills at Palos Verdes

Newport Harbor at Dana Hills

Chaminade at Woodbridge

Mater Dei at Westlake

Winner wild card D at #2 Santa Barbara

 

 

 

DIVISION 2

Wild-card matches, Tuesday, 3 p.m.

A--Righetti at Glendale

B--Anaheim Canyon at La Canada

C--Webb at Indio

D--Oxnard Pacifica at Glendora

E--Brea Olinda at Crossroads

F--Rio Mesa at Atascadero

G--Charter Oak at Canyon Country Canyon

 

First round, Wednesday, 3 p.m.

Winner wild card A at #1 Palm Desert

Ayala at Hacienda Heights Wilson

Oxnard at Beverly Hills

Winner wild card B at Chadwick

Winner wild card C at San Marino

Campbell Hall at El Dorado

West Ranch at Arroyo Grande

Winner wild card D at #4 Arcadia

 

Winner wild card E at #3 Diamond Bar

Bonita at Burbank Burroughs

Winner wild card F at Valencia

La Quinta at Temple City

Crescenta Valley at Villa Park

Flintridge Prep at Santa Monica

San Luis Obispo at Camarillo

Winner wild card G at #2 Brentwood

 

 

 

DIVISION 3

Wild-card matches, Tuesday, 3 p.m.

A--Riverside Poly at Vista Murrieta

B--Etiwanda at Fontana

C--Yucaipa at La Palma Kennedy

D--Lancaster at Rancho Cucamonga

E--Chaparral at Sultana

F--Millikan at Corona

 

First round, Wednesday, 3 p.m.

Winner wild card A at #1 Claremont

Long Beach Poly at South Torrance

Malibu at Westminster La Quinta

Highland at Redlands

Winner wild card B at Temecula Valley

Rim of the World at Garden Grove Pacifica

Palmdale at Corona Santiago

Nordhoff at #4 Lakewood

 

Winner wild card C at #3 Oaks Christian

Winner wild card D at Serrano

King at Long Beach Wilson

Garden Grove at Great Oak

Winner wild card E at Redlands East Valley

North Torrance at Los Osos

Rancho Alamitos at Quartz Hill

Winner wild card F at #2 Placentia Valencia

 

 

 

DIVISION 4

Wild-card matches, Tuesday, 3 p.m.

A--Oxford Academy at Elsinore

B--Templeton at Alhambra

C--Bellflower at Warren

D--Milken at South Hills

E--Oak Hills at Granite Hills

F--West Covina at Mayfair

 

First round, Wednesday, 3 p.m.

Winner wild card A at #1 Viewpoint

Dunn at Villanova Prep

Glenn at Walnut

Winner wild card B at Paramount

Winner wild card C at Whitney

San Gabriel at Silverado

Santa Maria at Paloma Valley

Winner wild card D at #4 Laguna Beach

 

Winner wild card E at #3 Rowland

Santa Maria St. Joseph at Keppel

Bishop Diego at Buckley

St. Margaret's at Cerritos

Ridgecrest Burroughs at Santa Ynez

Hemet at Sage Hill

Estancia at Gahr

Winner wild card F at #2 Cate

 

 

 

DIVISION 5

Wild-card matches, Tuesday, 3 p.m.

A--Baldwin Park at Chaffey

B--Windward at La Sierra

C--Colton at Yucca Valley

D--Riverside Notre Dame at San Gorgonio

E--Azusa at Covina

F--El Monte at Maranatha

G--Ramona at Savanna

H--California at Workman

I--Village Christian at Bishop Montgomery

J--Rancho Verde at Patriot

K--San Jacinto at Arrowhead Christian

L--Summit at Rosemead

M--Santa Ana Valley at Westminster

N--Desert Mirage at Ontario

O--Cathedral at La Serna

 

First round, Wednesday, 3 p.m.

Winner wild card A at #1 Arroyo

Beaumont at Santa Fe

Winner wild card B at Sierra Vista

Winner wild card C at Jurupa Valley

Winner wild card D at Linfield Christian

Winner wild card E at Montclair

Winner wild card F at Bosco Tech

Winner wild card G at #4 Orange

 

Winner wild card H at #3 Magnolia

Winner wild card I at San Dimas

Winner wild card J at Marywood-Palm Valleu

Winner wild card K at Segerstrom

Winner wild card L at Heritage

Winner wild card M at Cajon

Winner wild card N at Cerritos Valley Christian

Winner wild card O at #2 Arlington

 

Second round in all divisions, Friday, 3 p.m.; quarterfinals, May 18, 3 p.m.; semifinals, May 25, 3 p.m.. Championships, June 2 at Claremont Club.

 
Comments () | Archives (0)

The comments to this entry are closed.


Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: