Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Girls' water polo: Southern Section playoff pairings

February 14, 2010 | 11:11 am

GIRLS WATER POLO

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Wild-card games, Tuesday, 3:15 p.m.

A--Fountain Valley at Millikan

B--San Marcos at El Toro

C--Northwood at Edison

D--Laguna Hills at Mater Dei

 

First round, Wednesday, 3:15 p.m.

Winner wild card A at #1 Dos Pueblos

Santa Margarita at Foothill

Winner wild card B at Long Beach Wilson

Irvine at #4 Los Alamitos

Long Beach Poly at #3 Corona del Mar

Winner wild card C at Rosary

Huntington Beach at Santa Barbara

Winner wild card D at #2 Newport Harbor

 

DIVISION 2

Wild-card games, Tuesday, 3:15 p.m.

A--Royal at El Dorado

B--Mission Viejo at Peninsula

C--Keppel at Westlake

D--Tustin at Tesoro

 

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Winner wild card A at #1 Laguna Beach

Mira Costa at Dana Hills

Anaheim Canyon at Montebello

Winner wild card B at #4 Agoura

Godinez at #3 San Clemente

Winner wild card C at Villa Park

Bell Gardens at Newbury Park

Winner wild card D at #2 Palos Verdes

 

DIVISION 3

Wild-card games, Tuesday, 3:15 p.m.

A--Corona Roosevelt at Chaparral

B--California at Sherman Oaks Notre Dame

 

First round, Wednesday, 3:15 p.m.

Glendora at #1 Riverside Poly

Temescal Canyon at El Rancho

Whittier at Harvard-Westlake

Winner wild card A at #4 St. Lucy's

Winner wild card B at #3 Murrieta Valley

King at Ayala

Great Oak at La Serna

Louisville at #2 Corona Santiago

 

DIVISION 4

Wild-card games, Tuesday, 3:15 p.m.

A--Righetti at Oxnard

B--Glendale at Santa Ynez

 

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Burbank Burroughs at #1 Arroyo Grande

Oxnard Pacifica at La Canada

Atascadero at Lompoc Cabrillo

Monrovia at #4 Crescenta Valley

Winner wild card A at #3 South Pasadena

Burbank at Santa Maria St. Joseph

San Luis Obispo at Pasadena

Winner wild card B at #2 Rio Mesa

 

DIVISION 5

Wild-card game, Tuesday, 3:15 p.m.

Torrance at Alta Loma

 

First round, Wednesday, 3:15 p.m.

Fontana at #1 Los Osos

La Habra at El Segundo

Beaumont at Redlands

Wild-card winner at #4 Sunny Hills

La Sierra at #3 Redlands East Valley

Beverly Hills at Troy

Santa Monica at Upland

Buena Park at #2 Arlington

 

DIVISION 6

Wild-card games, Tuesday, 3:15 p.m.

A--Bonita at Perris

B--Ocean View at Mayfield

C--Webb at Westminster

D--Cypress at Charter Oak

E--La Salle at Carpinteria

 

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Cate at #1 Chadwick

Winner wild card A at Orange

Winner wild card B at Elsinore

Placentia Valencia at #4 Los Altos

Winner wild card C at #3 Malibu

Winner wild card D at Hemet

Pasadena Poly at Garden Grove Pacifica

Winner wild card E at #2 Walnut

 

DIVISION 7

Wild-card games, Tuesday, 3:15 p.m.

A--Summit at Rancho Alamitos

B--Savanna at Palm Springs

 

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Montclair at #1 Downey

Santa Ana Valley at Cajon

Los Amigos at La Quinta

#4 Warren at Don Lugo

Winner wild card A at #3 Western

Ontario at Palm Desert

Winner wild card B at Garden Grove

San Gorgonio at #2 Cerritos

 

Note: Quarterfinals, Friday (Div. 1, 3, 5) and Saturday (Div. 2, 4, 6, 7); semifinals, Feb. 24; championships, Feb. 27 at Heritage Park (Irvine)

Comments 

Advertisement










Video