Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' basketball: updated Southern Section playoff pairings

February 22, 2010 | 10:06 am

SOUTHERN SECTION

BOYS BASKETBALL

 

DIVISION 1AA

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 Los Alamitos at #1 Mater Dei

#10 Upland at #4 Rancho Verde

#3 Corona Centennial at #6 Etiwanda

#2 Long Beach Poly at #11 Los Osos

 

DIVISION 1A

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 Santa Monica at #1 Chino Hills

#4 Colony at Tesoro

#11 Corona Roosevelt at #3 Leuzinger

#2 Loyola at #7 Mission Viejo

 

DIVISION 2AA

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Summit at Saugus

#5 Murrieta Valley at #4 Alta Loma

#11 Burbank at #14 Canyon Country Canyon

#7 Compton at #2 Edison

 

DIVISION 2A

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Eisenhower at #8 Mayfair

#12 Irvine University at #4 Damien

#3 Keppel at #11 Baldwin Park

#2 Pasadena at #10 Mira Costa

 

DIVISION 3AA

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 La Habra at #1 Ocean View

#5 Palm Springs at #4 Sonora

#3 Elsinore at #11 Santa Margarita

#7 Arroyo Grande at #2 Foothill

 

DIVISION 3A

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#9 Golden Valley at #1 Gardena Serra

#4 Gahr at #5 Corona del Mar

#3 Compton Centennial at #11 La Canada

#2 Harvard-Westlake at #7 Calabasas

 

DIVISION 4AA

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Price at #8 Morningside

#4 Bishop Amat at #12 Lawndale

#3 Inglewood at #11 Atascadero

#6 El Segundo at #2 Orange Lutheran

 

DIVISION 4A

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Oaks Christian at #9 Alemany

#4 Woodcrest Christian at #5 Paraclete

#3 Pacific Hills at #7 Sherman Oaks Notre Dame

#6 La Salle at #2 Crespi

 

DIVISION 5AA

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Windward at Riverside Notre Dame

#12 Santa Ana Calvary Chapel at Santa Clara

#3 Buckley at #5 Pasadena Poly

#6 Brentwood at #2 La Verne Lutheran

 

DIVISION 5A

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Renaissance Academy at #9 Holy Martyrs

#4 Sierra Canyon at #5 St. Anthony

#6 Linfield Christian at #3 Brethren Christian

#7 Bell-Jeff at #2 Besant Hill

 

DIVISION 6AA

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Ribet Academy at #9 Rio Hondo Prep

Desert Chapel at #4 Hesperia Christian

#6 Hope Centre at #3 Orangewood Academy

#2 Tarbut V'Torah at #7 Santa Clarita Christian

 

DIVISION 6A

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Pasadena AGBU at #6 Padre Pio

#5 Acaciawood at #4 Kilpatrick

#3 Santa Maria Valley Christian at #7 Bethel Baptist

#8 Waverly at #2 West Valley Christian

 

Note: Semifinals, Friday; championships, Mar. 4-5 at Colony (Div. 4, 5, 6) and Mar. 6 at Honda Center (Div. 1, 2, 3)

Comments 

Advertisement










Video