Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Football: Southern Section quarterfinal schedule (updated with site information)

November 24, 2009 | 10:01 am

SOUTHERN SECTION

Quarterfinals, Friday, 7:30 p.m. unless noted

 

PAC-5 (I)

Dana Hills (9-2) vs. #1 Edison (11-0) at Orange Coast College

Bishop Amat (10-1) at #4 Lakewood (10-1), 7 p.m.

#3 Servite (10-1) vs. Long Beach Poly (6-5) at Veterans Stadium (Long Beach), 7 p.m.

Sherman Oaks Notre Dame (9-2) at #2 Mission Viejo (11-0), 8 p.m.

 

INLAND (II)

#1 Redlands East Valley (11-0) at Chaparral (8-3)

Corona Centennial (9-2) at #4 Rancho Verde (11-0), 7 p.m.

#3 Norco (10-1) vs. Arlington (10-1) at Ramona

#2 Vista Murrieta (11-0) at Redlands (9-2)

WESTERN (III)

#1 Mira Costa (9-2) at Chaminade (7-4), 7 p.m.

St. Francis (9-2) at #4 Palmdale (9-2)

#3 Alemany (8-3) at Warren (10-1)

Redondo (6-5) at Dominguez (5-5)

 

NORTHERN (IV)

#1 Valencia (11-0) at Buena (9-2), 7 p.m.

Camarillo (10-1) at #4 Moorpark (10-1)

#3 Westlake (11-0) at Hueneme (8-3), 7 p.m.

#2 St. Bonaventure (10-1) at Newbury Park (9-2)

 

CENTRAL (V)

#1 Colton (10-1) vs. Rancho Cucamonga (9-2) at Los Osos, 7 p.m.

#4 Los Osos (7-4) at Chaffey (7-4)

Etiwanda (8-3) at Chino Hills (9-2), 7 p.m.

#2 Colony (10-1) at Upland (9-2), 7 p.m.

 

SOUTHWEST (VI)

#1 La Habra (10-1) vs. El Dorado (7-3-1) at Placentia Valencia, 7 p.m.

El Toro (8-3) vs. #4 Cypress (10-1) at Western, 7 p.m.

#3 Trabuco Hills (10-1) at Garden Grove Pacifica (6-4-1) at Bolsa Grande, 7 p.m.

#2 Tustin (10-1) at Huntington Beach (7-4), 7 p.m.

 

SOUTHEAST (VII)

#1 Charter Oak (10-1) at West Covina (7-4)

#4 Burbank (9-2) at California (8-2-1)

#3 Schurr (9-1-1) at Diamond Ranch (5-6) at Ganesha, 7 p.m.

#2 South Hills (9-2) vs. Crescenta Valley (8-3) at Glendale HS, 7 p.m.

 

EASTERN (VIII)

Palm Springs (8-2) vs. Summit (6-5) at Miller, 7 p.m.

Kaiser (8-3) at #4 Rim of the World (10-1), 7 p.m.

Norte Vista (10-1) at Apple Valley (6-5)

La Quinta (8-3) at #2 Serrano (9-2), 7 p.m.

 

SOUTHERN (IX)

#1 Garden Grove (11-0) vs. Beckman (7-3-1) at Tustin

#4 Norwalk (10-1) at Westminster (7-4)

#3 Laguna Hills (9-2) at Segerstrom (7-4), 7 p.m.

#2 La Mirada (10-1) vs. Garden Grove Santiago (9-2) at Garden Grove, 7 p.m.

 

NORTHWEST (X)

#1 Oaks Christian (11-0) at Harvard-Westlake (7-3)

Cathedral (10-1) at #4 Pioneer Valley (10-1), 7 p.m.

#3 Santa Maria St. Joseph (11-0) at El Segundo (7-4)

#2 Gardena Serra (11-0) at Nipomo (8-3)

 

MID-VALLEY (XI)

#1 Monrovia (11-0) vs. Paraclete (7-4) at Knight, 7 p.m.

Baldwin Park (9-2) vs. Whittier Christian (8-3) at Whittier College, 7 p.m.

San Marino (9-2) vs. #3 Azusa (10-1) at Citrus College, 7 p.m.

Cerritos Valley Christian (8-3) at #2 San Dimas (10-1)

 

EAST VALLEY (XII)

Aquinas (7-3) at #1 St. Margaret's (10-1), 7 p.m.

#4 Fillmore (8-3) at Bishop (6-4), 7 p.m.

Grace Brethren (6-5) at Oak Hills (9-2)

#2 Maranatha (9-2) at Ontario Christian (5-6), 7 p.m.

 

NORTHEAST (XIII)

#1 Rio Hondo Prep (11-0) vs. Saddleback Valley Christian (7-4) at St. Margaret's, SATURDAY, 7 p.m.

#4 Mojave (8-2) at Salesian (5-6), 7 p.m.

#3 Boron (9-2) vs. Chadwick (10-1) at South Torrance, 7 p.m.

#2 Linfield Christian (11-0) vs. Pasadena Poly (7-4) at South Pasadena, 7 p.m.

 

 

EIGHT MAN

Division 1

Semifinals, Saturday

#4 Faith Baptist (9-2) at #1 Windward (10-0), 1 p.m.

#2 Thacher (9-1) vs. #3 Santa Clarita Christian (7-4) at Canyon Country Canyon, 7 p.m

 

Division 2

Semifinals, Friday or Saturday as noted

Camarillo Cornerstone Christian (8-3) vs. #1 Hope Centre (10-1) at Daniels Field, Saturday, 7 p.m.

#3 Joshua Springs (8-3) at #2 Bermuda Dunes Desert Christian (9-1), Friday, 7 p.m.

 

 


Comments 

Advertisement










Video